Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna debata na temat budowy elektrowni atomowej odbyła się w Gniewinie

UG Gniewino
UG Gniewino
Kolejna debata na temat budowy elektrowni atomowej odbyła się w Gniewinie. Tym razem w hotelu „Mistral Sport” w ramach kampanii „Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią”, spotkali się przedstawiciele pomorskiego i zachodniopomorskiego biznesu, samorządowcy i zainteresowani tematyką wykorzystania energii jądrowej.

Jak podaje strona internetowa Urzędu Gminy Gniewino w trakcie dyskusji przedsiębiorcy z woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz eksperci ds. energetyki jądrowej rozważali, jaki wpływ na lokalny rynek i klimat inwestycyjny oraz turystykę będzie miała budowa elektrowni jądrowej.

- Elektrownia to obiekt przemysłowy, więc jak każda inwestycja tej skali, jest szansą na rozwój sektora usługowego, infrastruktury, ochrony zdrowia i wielu sfer lokalnej gospodarki - zaznaczył w trakcie powitania Adam Kordas, przedstawiciel Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki, które było organizatorem kampanii.

Uczestnicy debaty zauważyli, że budowa elektrowni jądrowej daje także możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych specjalistów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Każda inwestycja w nowe, innowacyjne technologie, to korzyści dla całego regionu.

- Lokalni przedsiębiorcy często obawiają się konkurencji z dużymi firmami. A wcale nie mają ku temu powodów. Powinni zawierać porozumienia, by wspierać się wzajemnie i jak najlepiej prezentować swoje oferty - stwierdził Leszek Glaza, przewodniczący Regionalnej Izby Przemysłowo - Handlowej w Wejherowie.

Odnosząc się do wpływu elektrowni jądrowej na istotną dla polskiego wybrzeża branżę turystyczną podkreślano, że istnieje wiele krajów inwestujących w energetykę jądrową, w których turystyka nieustannie się rozwija. Najlepszym tego przykładem są Hiszpania, Szwajcaria oraz Francja.

- Elektrownia również może być atrakcją. Przy elektrowniach w Olkiluoto w Finlandii powstały punkty informacyjne. Przyjeżdżają tam zwiedzający, wycieczki szkolne i turystyka rozwija się właśnie wokół tych obiektów - dodał Andrzej Jędrzejczak, ekspert ds. budowy elektrowni jądrowych, który pracował przy budowie elektrowni OL-3 w Finlandii a także niedokończonej „atomówki" w Żarnowcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto