Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja o Janie Trepczyku w Wejherowie - twórcy poezji, muzyki, słownika kaszubskiego FOTO WIDEO

Janina Stefanowska
Siedem wystąpień naukowych wypełniło konferencję naukową poświęconą sylwetce wybitnego działacza kaszubskiego, poety i kompozytora Jana Trepczyka, która odbyła się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie.

Spotkanie o niezwykle skromnym i zasłużonym Kaszubie ze Stryszej Budy poprowadziła dr Witosława Frankowska. Konferencja była prologiem do XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu, z którym - jako twórca pieśni i juror związany był Jan Trepczyk.

>>> XXIII Festiwal Pieśni o Morzu w Wejherowie wystartował
Na sali znaleźli się członkowie rodziny - córka Damroka, wnuczki, prawnuki autora "Sianowskiej Królowej", przedstawiciele władz gminy i powiatu wejherowskiego, osobistości świata nauki, muzyki, dawni uczniowie i ci, którzy wdzięczną pamięcią ogarniają nauczyciela i inicjatora różnorodnych dzieł na niwie kaszubszczyzny.

Biografię bohatera konferencji omówił Edmund Kamiński. Była ilustrowana zdjęciami z życia Méstra Jana.
Sławomir Formella z Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku nakreślił działania podejmowane przez aparat bezpieczeństwa wobec działaczy kaszubskich w ramach akcji o kryptonimie "Działacze".
Dariusz Majkowski omówił obecność osoby i twórczości Jana Trepczyka na łamach "Pomeranii". Prof. nadzw. dr hab. Daniel Kalinowski z Akademii Pomorskiej w Słupsku opowiedział o lirykach poety, poświęconych portretom najbliższych współdziałaczy.
Dr Witosława Frankowska z Akademii Muzycznej w Gdańsku dokonała analizy muzycznej drogi Jana Trepczyka, a o opracowaniach chóralnych jego utworów mówił dr Sławomir Bronk z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wreszcie Bożena Ugowska ukazała obecność twórczości mistrza kaszubskiego słowa w dzisiejszym procesie nauczania języka kaszubskiego w szkołach.
(więcej wideo wkrótce)
O swoich związkach z twórczością Jana Trepczyka opowiadał rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku, prof. Marek Rocławski oraz zasłużona wykonawczyni jego pieśni - Aleksandra Kucharska-Szefler.
Nie brakowało osobistych wspomnień - z pamiętnikiem przybyła na konferencję Aleksandra Baliszewska, z dumą pokazując wpis Jana Trepczyka ozdobiony rysunkiem. Pani Regina Kaliszewska z d. Grzenkowicz przypomniała swoje doświadczenia związane z językiem kaszubskim, śpiewaniem w chórze Trepczyka.

Prelekcjom towarzyszyła ciekawa wystawa opowiadająca o życiu, działalności i dokonaniach autora "Słownika polsko-kaszubskiego". Dostępna była też książka "Méster Jan (1907-1989). Praca monograficzna pd red. Witosławy Frankowskiej."
O konferencji przeczytasz też w "Dzienniku Bałtyckim" 24.04.2017__

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto