Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs czytania po kaszubsku w bibliotece w Bolszewie [ZDJĘCIA]

Joanna Kielas
Konkurs Méster Bëlnégò Czëtaniô w Bolszewie
Konkurs Méster Bëlnégò Czëtaniô w Bolszewie Fot. biblioteka w Bolszewie
Konkurs czytania po kaszubsku w bibliotece w Bolszewie. W filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Wejherowo w Bolszewie odbył się finał konkursu „II Regionalny Kònkùrs Dlô Czëtińców „Méster Bëlnégò Czëtaniô”/III Pòwiatowò-Gminowi Kònkùrs Dlô Czëtińców „Méster Bëlnégò Czëtaniô”.

Konkurs czytania po kaszubsku w bibliotece w Bolszewie odbył się w pięciu kategoriach wiekowych: dla uczniów ze szkół podstawowych - kl. I-III; dla uczniów ze szkół podstawowych - kl. IV-VI; dla uczniów ze szkół gimnazjalnych; dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych; dla dorosłych.

Zmagania oceniała komisja konkursowa w osobach: przewodniczącej Danuty Pioch - Wiceprezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mojuszu i członków: Wandy Lew-Kiedrowskiej - Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi Drëszë”, nauczycielki języka kaszubskiego, Grażyny Wirkus - Starszego Kustosza w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, a także licznie przybyłych gości Józefa Bodio - Starszego Wizytatora z Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Zbigniewa Byczkowskiego - Prezesa ZKP oddział Łęczyce, Damrokę Kwidzińską, Adama Hebel i Piotra Lessnau.

Do finału regionalnego, po przejściu kolejnych etapów, szkolnego, gminnego i powiatowego wpłynęło 68 zgłoszeń uczestników reprezentujących 7 powiatów: wejherowski, lęborski, kościerski, pucki, słupski, bytowski, kartuski i Gdańsk. A w porównaniu z ub. r. udział wzięło zaledwie 11 uczestników z 3 powiatów.
Oceniając uczestników konkursu komisja brała pod uwagę: czystość i poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów i większych części składniowych, melodię wymowy, swobodę wypowiedzi i naturalność posługiwania się językiem.

Zgodnie z protokołem komisji konkursowej do konkursu przystąpiło 55 uczestników. Uczestnicy w kategorii dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych zmagali się z wylosowanymi przez siebie fragmentami bajek Alojzego Naga zbioru Nënka Roda i ji dzôtczki opublikowane tomie Bajki i bajeczki/Bôjczi i bôjeczczi. Natomiast uczestnicy konkursu w kategorii dla uczniów ze szkół podstawowych IV-VI mieli za zadanie odczytać przed komisją konkursową wybrane fragmenty Na pùstkòwiu - pierwszej części epopei Aleksandra Majkowskiego Żëcé i przigòdë Remùsa. Kaszëbsczé zwiercadło.

Wyzwaniem dla gimnazjalistów była interpretacja felietonów Aleksandra Labudy opublikowanych w zbiorze Gùczów Mack gôdô. Uczestnicy konkursu w kategorii dla szkół ponadgimnazjalnych mieli za zadanie odczytać wybrane fragmenty Na wòli i na niewòli - drugiej części epopei Aleksandra Majkowskiego Żëcé i przigòdë Remùsa. Kaszëbsczé zwiercadło. Natomiast dorośli, z okazji obchodów Roku Leona Heykego interpretowali wybrane fragmenty poematu Leona Heykego Dobrogòst i Miłosława. Kaszëbsczé spiewë dzejowé w trzech brawadach.

W pierwszej kategorii wiekowej I miejsce i honorowy tytuł „Mésterk Bëlnégò Czëtaniô” otrzymał Jakub Wenta uczeń Szkoły Podstawowej w Łyśniewie, reprezentujący powiat kartuski. Natomiast II miejsce zajęła Kamila Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej w Kornem, reprezentująca powiat kościerski, a III miejsce Bartosz Potrykus - uczeń Szkoły Podstawowej w Kębłowie, reprezentujący powiat wejherowski.

W kategorii dla uczniów ze szkół podstawowych kl. IV-VI, I miejsce i honorowy tytuł „Môłi Méster Bëlnégò Czëtaniô” komisja konkursowa przyznała Marcie Krefta -uczennicy Szkoły Podstawowej w Tuchlinie, reprezentującej powiat kartuski. Natomiast II miejsce zajęła Izabela Flisikowska uczennica ZSP nr 1 w Kościerzynie, reprezentująca powiat kościerski, a III Wiktoria Furman uczennica Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej, reprezentująca powiat kartuski. Nagrodę Specjalną Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w postaci udziału w nagraniu Akademii Bajki Kaszubskiej przyznano Marcie Kujach uczennicy ZSP nr 1 w Kościerzynie reprezentującej powiat kościerski. Nagranie płyty nastąpi w miesiącu lipcu 2016 r.

W kategorii adresowanej do uczniów gimnazjum komisja przyznała I miejsce i honorowy tytuł otrzymała „Strzédny Méster Bëlnégò Czëtaniô” Anna Myszke - uczennica Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie, reprezentująca powiat wejherowski. II miejsce zajęła Julia Jankowska z ZSP nr 1 w Kościerzynie, reprezentująca powiat kościerski, a III Natalia Mielewczyk uczennica Zespołu Szkół w Lini, reprezentująca powiat wejherowski.

W kategorii dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych I miejsce i honorowy tytuł „Méster Bëlnégò Czëtaniô” otrzymała Wiktoria Kozikowska z I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie, reprezentująca powiat kościerski. II miejsce zajęła Weronika Okoniewska uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie, reprezentująca powiat kościerski, a III Katarzyna Cyman z Liceum Ogólnokształcącego w Lęborku, reprezentująca powiat Lęborski.

Natomiast w kategorii dla dorosłych I miejsce i honorowy tytuł „Wiôldżi Méster Bëlnégò Czëtaniô” otrzymała Anna Reiter, reprezentująca powiat kartuski. II miejsce zajęła Janina Mielewczyk, reprezentująca powiat kartuski, a III Henryka Albecka, reprezentująca powiat wejherowski. Wyróżnienie otrzymał Marek Czoska, reprezentujący powiat wejherowski.
Oprac. Janina Borchmann

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto