Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. GUS sprawdził jaki wpływ na rynek pracy ma epidemia COVID-19

OPRAC.:
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Spośród wszystkich zlikwidowanych miejsc pracy w II kwartale 2020 r., 44,1% zlikwidowano w związku z sytuacją epidemiczną - informuje w swoim raporcie GUS. Główny Urząd Statystyczny sprawdził wpływ epidemii COVID-19 na wybrane elementy rynku pracy w Polsce w II kwartale 2020 r.

W marcu 2020 r. ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii w związku z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, zwanej COVID-19.

- Wprowadzone przepisami prawa rozwiązania zapobiegające i przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się wspomnianego wirusa i zwalczające wywołaną nim chorobę odnosiły się także do rynku pracy. Wśród nich było m.in. umożliwienie wykonywania pracy poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli pracy zdalnej - informuje w swoim raporcie GUS.

W II kwartale 2020 r. zlikwidowano 93,6 tys. miejsc pracy

Było to o 21,9% mniej niż w I kwartale 2020 r. Ale jak zauważa GUS "wzrosła natomiast skala likwidacji miejsc pracy w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19".

- O ile w I kwartale taki związek odnosił się do ok. 1/4 zlikwidowanych miejsc pracy, to w drugim kwartale już do 1/3. Likwidacja miejsc pracy miała miejsce we wszystkich klasach wielkości jednostek. Mniejszy niż średnio w Polsce udział miejsc pracy zlikwidowanych w związku z sytuacją epidemiczną był w jednostkach, w których pracowało do 9 osób. W pozostałych klasach wielkości jednostek było to ponad 48% - informuje GUS.

Likwidacja miejsc pracy w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 miała miejsce niemal wyłącznie w sektorze prywatnym.

Praca zdalna

Zaistniała w marcu 2020 r. sytuacja epidemiczna wpłynęła na ograniczenie działalności pod-miotów gospodarki narodowej w dotychczasowej postaci. GUS zauważa, że "przejawiało się to z jednej strony likwidacją miejsc pracy, a z drugiej - otwarciem się pracodawców na formy zatrudnienia po-zwalające na zachowanie dystansu społecznego. Jedną z takich form jest praca zdalna".

- W końcu czerwca 2020 r. udział osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących objętych badaniem „Popyt na pracę” wyniósł 10,2% i było to o 0,8 p. proc. mniej niż w końcu marca 2020 r. W ciągu II kwartału skala wykorzysta-nia pracy zdalnej w sektorze publicznym i prywatnym była zbliżona - źródło danych GUS.

W fotogalerii zachęcamy do zapoznania się z wykresami przygotowanymi przez GUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto