Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwarantanna domowa. Funkcjonariusze przypominają o obowiązku korzystania z aplikacji mobilnej

RED
Pixabay.com/ Zdjęcie ilustracyjne
Funkcjonariusze przypominają o obowiązku używania aplikacji mobilnej Kwarantanna domowa przez osoby objęte kwarantanną. Jej główne zadanie to ułatwienie i usprawnienie przebiegu 14 – dniowej izolacji.

Obowiązek odbycia 14 – dniowej kwarantanny dotyczy m.in. wszystkich, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy, a także osób zdrowych, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Osoby, które na niej przebywają zobowiązane są do korzystania z aplikacji mobilnej Kwarantanna domowa.

A skąd ten obowiązek? Wprowadziła go podpisana przez Prezydenta specustawa. Jej pełna nazwa to ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Informacje o obowiązku korzystania z naszej aplikacji znajdziecie w artykule 7e ust.1

– informują mundurowi.

Z korzystania aplikacji zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej, lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji.

Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. Oświadczenie złożyć można telefonicznie pod nr 22 165 57 44. W przypadku braku możliwości kontaktu telefonicznego można przekazać wypełniony druk policji. Wzór zaświadczenia można znaleźć TUTAJ

Aplikacja ma na celu przede wszystkim ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Pozwala także kontrolować czy nie są łamane warunki izolacji.

Jak aktywować aplikację?
Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a następnie do aplikacji.
Po tym jak dane dotrą do systemu osoba objęta kwarantanną otrzymuje SMS z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa.

WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że Wasze dane są w naszej bazie i że możecie rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywujcie po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny

– przypominają policjanci.

Po otrzymaniu SMS można już zainstalować aplikacje. Miejsce, z którego można ją pobrać zależne jest telefonu. W przypadku smartfona z systemem Android aplikację pobrać można ze sklepu Google Play, na telefony z iOS pobrać ją można z App Store. W polu wyszukiwania należy wpisać nazwę aplikacji, czyli Kwarantanna domowa. Po jej wyszukaniu wystarczy kliknąć przycisk „Instaluj”.

Aktywacja następuje za pomocą numeru telefonu. Konto zostaje zweryfikowane po wprowadzeniu kodu otrzymanego w wiadomości SMS.

Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniecie zadanie. Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji

– opisują mundurowi.

Od momentu wykonania pierwszego zadania rozpoczyna się formalne korzystanie z aplikacji. Dalsze zadania są takie same – należy zrobić sobie zdjęcie i je przesłać. Każdego dnia do wykonania jest kilka takich zadań. SMS przychodzą o różnych porach. Czas na wykonanie zadania to 20 minut. Jego niewykonanie stanowi znak, aby sprawdzić, czy nie są łamane zasady kwarantanny.

 W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym 

– tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Należy pamiętać, że aplikacja nie zastępuje wizyt policji w trakcie kwarantanny – można spodziewać się ich w dowolnym momencie. W trakcie całej kwarantanny należy dbać o to, aby telefon był naładowany i niewyciszony. Należy regularnie sprawdzać SMS.

 

Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Użytkownicy aplikacji  mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii

 – dodaje szef MC.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat aplikacji
znaleźć można TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto