Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Larwy, maszkary, gwiżdże". W Wejherowskim Centrum Kultury odbyło się ostatnie spotkanie warsztatowe| ZDJĘCIA

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Dobiegła końca część warsztatowa projektu "Larwy, maszkary, gwiżdże" organizowanego przez Wejherowskie Centrum Kultury. W ramach ostatniego cyklu zajęć pod nazwą "Zakręć się słomą" uczestnicy wykonywali kożuch Gwiazdora, czapę "muca" i buty (kalosze "skorznie").

Zakończyła się warsztatowa część projektu "Larwy, maszkary, gwiżdże" organizowanego przez Wejherowskie Centrum Kultury. Zajęcia skierowane były zarówno do dzieci, jak i dorosłych oraz seniorów.

Zależy nam na tym, by dawne tradycje propagować wśród wszystkich pokoleń mieszkańców naszego regionu. Uczestnicy uczą się samodzielnego wykonywania rekwizytów używanych podczas wydarzeń roku obrzędowego na Kaszubach. Ważne uzupełnienie tematu stanowią prelekcje na temat ich historii poprzedzające każde ze spotkań. Dawniej ogromne znaczenie miało obrzędowe wykorzystanie narzędzi akustycznych i kaszubskich instrumentów ludowych

– mówi Izabela Bukowska - specjalista ds. projektów Wejherowskiego Centrum Kultury.

W ramach projektu, który ma na celu ocalenie od zapomnienia i popularyzację dawnych zwyczajów i obrzędów związanych z tradycją Kaszub, odbyły się cztery cykle spotkań: "Kaszubski Janko Muzykant", "Muzycznie z rokiem obrzędowym", "Kolęda - kaszubscy przebierańcy" oraz

"Zakręć się słomą". Przedsięwzięcie realizowane jest od marca 2020 roku i potrwa do 15 października.

Wówczas uczestnicy będą mogli zobaczyć i ocenić to wszystko, co wykonali podczas tych czterech cyklów spotkań. NIektóre z zajęć były związane typowo z tworzeniem w drewnie, inne dotyczyły przebierańców. Pierwsze spotkanie skierowane było typowo do dzieci. Wykonywały one samodzielnie kaszubskie skrzypce, na których mogły zagrać.
- mówi Anna Pobłocka, kierownik biura projektów Wejherowskiego Centrum Kultury.
Staraliśmy się przekzać nie tylko umiejętności tworzenia elementów ludowych, ale także wiedzę o tradycji ludowej. Wiedza i umiejętności zostały połączone w całość.


Zajęcia odbywały się pod okiem twórców ludowych, muzyków, gawędziarzy i mistrzów budowy instrumentów ludowych.. W trakcie pierwszego cyklu skierowanego do osób dorosłych - "Muzycznie z rokiem obrzędowym" - powstawały ludowe instrumenty i narzędzia akustyczne, uczestniczy warsztatów "Kolęda - kaszubscy przebierańcy" wykonali larwy i maszkary (takie jak: kozioł, bocian, baran, koń, żandarm, Żyd, dziad z babą, śmierć, pùrtk, czyli diabeł) oraz ich atrybuty. W trakcie ostatniego cyklu zajęć pod nazwą "Zakręć się słomą" powstał kożuch Gwiazdora, czapa "muca" i buty (kalosze "skorznie").

Obecnie na warsztacie mamy kożuch gwiazdora. W dawnych czasach kożur centralnej postaci przebierańców gwiazdkowych wykonany był właśnie ze słomy
- mówił podczas zajęć Tadeusz Makowski,artysta ludowy i animator kultury.

Kożuch jest tworzony w ciągu 6 dni przez 12 osób. Podzieliłem go na części tak, a by każdy miał coś do zrobienia. Na koniec wszystko zostanie zszyte razem. Gdyby było to wykonywane metodą tradycyjną wówczas tworzyłaby jedna albo dwie osoby.


Projekt "Larwy, maszkary, gwiżdże" został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.

[promo]1295;1;Polecamy[/promo]

[promo]1305;1;Polecamy[/promo]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto