Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lasy Piaśnickie z lotu ptaka |VIDEO

Tomasz Smuga
Screen
Lasy Piaśnickie, miejsce hitlerowskiej zbrodni, można obejrzeć z lotu ptaka. Wejherowskie Muzeum Piaśnickie przygotowało dwuminutowy filmik, który przedstawia niezwykłe ujęcia.

- Wiedza o Piaśnicy w Polsce mówiąc brutalnie jest żadna. Posiadamy ją my wejherowianie, bo mieszkamy w pobliżu. Często zdarza się, że w Gdyni i Gdańsku na ten temat niewiele wiedzą, a co dopiero mieszkańcy centralnej czy południowej Polski. W związku z tym przed nami multum pracy. W naszej koncepcji, którą budujemy z moimi pracownikami, muzeum jako instytucja ma być „żywym pomnikiem” pamięci ofiar hitlerowskiej zbrodni. Misją muzeum będzie upowszechnianie wiedzy w Polsce, ale i za granicą o Piaśnicy jako jednym z pierwszych miejsc zbiorowego ludobójstwa popełnionego przez niemieckich zbrodniarzy w okresie II wojny światowej - mówiła w czerwcu 2016 roku w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie.

Przypomnijmy, że w Lasach Piaśnickich na początku drugiej wojny światowej hitlerowcy rozstrzelali kilkanaście tysięcy osób, przedstawicieli polskiej inteligencji, jak również osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej przywiezione z głębi III Rzeszy. Jedną z instytucji, która stara się, aby pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach przetrwała i żeby świadomość społeczeństwa o tym miejscu była coraz większa jest właśnie wejherowskie Muzeum Piaśnickie.

Niedawno pracownicy muzeum stworzyli film przedstawiający Lasy Piaśnickie z lotu ptaka.

- Dwuminutowy film zawiera niezwykłe ujęcia z lotu ptaka wykonane za pomocą drona. Obraz uzupełnia muzyka Fryderyka Chopina i jego Nokturn cis-moll nr 20 - zachęca muzeum.

- Obszar leśny wyznaczony przez niemieckich nazistów na miejsce straceń obejmuje ok. 250 hektarów - czytamy na stronie internetowej Muzeum Piaśnickiego. - Teren położony w Puszczy Darżlubskiej został wybrany zgodnie z wytycznymi Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy w Berlinie (RSHA, Reichssicherheitshauptamt). Miało być to miejsce oddalone od siedlisk ludzkich, a jednocześnie położone w niedalekiej odległości od głównych więzień i aresztów. Lasy Piaśnickie stały się w 1939 roku jednym z pierwszych miejsc masowych egzekucji podczas II wojny światowej.

- Turyści odwiedzający dziś Piaśnicę potwierdzają niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Zrealizowany film ma być zachętą do odwiedzenia terenów leśnych nazywanych na Pomorzu "Kaszubską Golgotą" - zachęca dyrektor Teresa Patsidis.

O Piaśnicy coraz głośniej

Hitlerowska zbrodnia w Lasach Piaśnickich poruszana była już w filmach dokumentalnych. Natomiast wątek ludobójstwa w podwejherowskich lasach będzie można też obejrzeć w powstającej sadze kaszubskiej "Kamerdyner" w reżyserii Filipa Bajona.

- Jest to jeden z ważniejszych elementów filmu - podkreślał w październiku 2015 roku w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Mirosław Piepka, jeden ze scenarzystów - Jeżeli akcja filmu toczy się od 1900 do 1945 roku, to siłą rzeczy jest, że gdy dochodzimy do końca września 1939 roku, to musi pojawić się Piaśnica. Będzie pokazana oczyma jednego z głównych bohaterów.

Natomiast w sierpniu bieżącego roku Lasy Piaśnickie odwiedził prezes IPN dr Jarosław Szarek.

- Myślę, że Piaśnica nie istnieje w szerszej świadomości Polaków. Możemy mówić o pewnych symbolach. To jest jednak nieporównywalne z obozem w Auschwitz - mówił podczas swojej wizyty dr Jarosław Szarek, który przypomina, że Lasy Piaśnickie, to nie jedyne miejsce na pomorzu, gdzie dochodziło do hitlerowskich zbrodni. - To był także Las Szpęgawski, czy zagłada duchowieństwa, tzw. krwawa jesień pelplińska. Owszem pamięć w Piaśnicy jest kultywowana, ale to trzeba też pokazać szerzej. Ważne jest, żeby młodzież, która przeżywa teraz renesans zainteresowania historią Polski przyjeżdżała w takie miejsca.

Prezes podczas swojej wizyty odniósł się również do współpracy z wejherowskim Muzeum Piaśnickim.

- Najpierw była aktywność lokalnej społeczności, która trwała przez lata. To doprowadziło do powstania tego muzeum. Naturalną misją IPN jest wspieranie takich inicjatyw. Będziemy współpracowali co najmniej na zasięgu merytorycznym - zaznaczał dr Szarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto