Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lato w powiecie wejherowskim. Strzeżone kąpieliska w tym sezonie letnim| GALERIA

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Rozpoczęły się wakacje – czas zabawy i wypoczynku na świeżym powietrzu. W gorące, letnie dni często spędzamy czas nad jeziorem czy na plaży. Gdzie w powiecie wejherowskim znajdują się strzeżone kąpieliska? Jakich zachowań należy unikać, aby nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji? Podpowiadamy.

Nie ulega wątpliwości, że aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny należy korzystać z kąpielisk strzeżonych. W takich lokalizacjach ratownicy nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem letników podczas kąpieli, ale także wyznaczają strefy dla umiejących i nie umiejących pływać, na początku dnia sprawdzają dno na obszarze kąpieliska oraz określają, czy danego dnia można wchodzić do wody czy też nie i komunikują to za pomocą wywieszanych na kąpieliskach flag.

Biała oznacza kąpiel dozwoloną, czerwona – zakaz kąpieli. Jest dziewięć różnych warunków na czerwoną flagę – od za niskiej temperatury poprzez wyładowania atmosferyczne, zanieczyszczenie wody, a także wysoka fala

– mówi Piotr Rompca, członek zarządu wejherowskiego WOPR, instruktor ratownictwa wodnego.

Kiedy kąpiemy się poza kąpieliskiem strzeżonym, robimy to na własną odpowiedzialność i ryzyko. Nie znamy dna i nie wiemy, jakie są warunki. Wiele osób korzysta z kąpielisk niestrzeżonych i jedyne, o co możemy apelować to rozwaga – nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu, nie wypływać daleko, starać się przebywać w strefie przybrzeżnej, gdzie jest płytko, a także nie skakać na główkę.

Alkohol oraz wysoka temperatura stanowią główne zagrożenia podczas wypoczynku nad wodą.

Bardzo często ludzie przychodzą na plażę, wypiją kilka piw, nagrzeją się na słońcu, po czym wchodzą do wody. Jest to mieszanka wybuchowa. Takie zachowanie może skończyć się bardzo źle – można dostać szoku termicznego, zawału, nie wspominając już o tym, że alkohol zaburza nasze myślenie i trzeźwy osąd sytuacji

– tłumaczy Piotr Rompca.

Do szoku termicznego może dojść w sytuacji, gdy rozgrzani wskoczymy do wody lub wpadniemy do niej.

Wyobraźmy sobie, że leżymy na trawie i się opalamy. Nagle ktoś wylewa na nas kubeł zimnej wody. Pierwszą reakcją jest mimowolne, gwałtowne wciągnięcie powietrza. To samo dzieje się kiedy spadamy z materaca lub nagrzani wskakujemy do wody, z tym że zamiast powietrza wciągamy wodę. Wówczas jest zachłyśnięcie, pierwszy gwóźdź do trumny

– wyjaśnia

Przebywając na plaży czy nad jeziorem należy także zwracać uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych – warto zadbać o to, aby w widocznym miejscu (np. na specjalnej opasce na rękę) zapisać numer kontaktowy do rodzica. Wówczas nawet gdy dziecko zagubi się wśród innych plażowiczów, jest szansa, że zostanie szybko odnalezione.

Gdzie w powiecie wejherowskim można wypoczywać nad wodą pod okiem ratowników? Opowiedź znajdziecie w naszej galerii, gdzie przedstawiamy lokalizacje oraz godziny funkcjonowania kąpielisk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto