Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśnicy chcą odnowić drzewostan w Lesie Piaśnickim. Fundacja Sedlaka przygotowała materiał wideo o kulturze leśnej

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Print Screen/Youtube
Kultura to nie tylko sztuka, ale też kultura upraw, przyroda, zrównoważony rozwój i odpowiednia dbałość o środowisko naturalne - mówi o pracy leśników Aleksandra Pitra-Kox, prezes Fundacji Sedlaka. Fundacja przygotowała materiał edukacyjny zatytułowany "Kultura leśna w Piaśnicy". Leśnicy mówią m.in. o nasadzeniu nowego drzewostanu w Lesie Piaśnickim.

Przypomnijmy, że w Lasach Piaśnickich na początku drugiej wojny światowej hitlerowcy rozstrzelali kilkanaście tysięcy osób, przedstawicieli polskiej inteligencji, jak również osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej przywiezione z głębi III Rzeszy. O pamięć tego miejsca i tych tragicznych wydarzeń dbają nie tylko duchowni, samorządowcy, czy różne stowarzyszenia. To także miejsce pracy leśników, o którym opowiada materiał edukacyjny "Kultura leśna w Piaśnicy" przygotowany przez Fundację Sedlaka.

- Kultura to nie tylko sztuka, ale też kultura upraw, przyroda, zrównoważony rozwój i odpowiednia dbałość o środowisko naturalne - mówi o pracy leśników Aleksandra Pitra-Kox, prezes Fundacji Sedlaka.

Lasy Piaśnickie z lotu ptaka |VIDEO

W materiale wideo leśnicy przedstawiają zakres prac w związku z praktyką najlepszej wiedzy leśnej oraz obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa.

- Teren na którym jesteśmy jest poddany silnym wpływom i emocjom ludzi. Przyjeżdżają tutaj w celu zwiedzenia tego miejsca i oczekują, żeby ten las w takim obrazie jaki jest był elementem stałym - mówi Jacek Szulc, nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo. - Ale przyroda nie jest rzeczą stałą. Czas robi swoje. Przyroda jest zmienna. Musimy pogodzić różne interesy. Szanując tragedię, która tutaj się wydarzyła i ludzi, którzy tutaj przyjeżdżają również musimy próbować zrealizować zadania, które na nas nakładają odpowiednie przepisy i wiedza leśna - tłumaczy w filmiku.

Stąd też leśnicy dbają o nasadzenia nowego drzewostanu, tym samym nowego pokolenia drzew. Szulc tłumaczy, że "leśnicy w różny sposób dochodzą do tego efektu".

- Zwykle w takich drzewostanach, które nas otaczają polega na usunięciu całego drzewostany i wprowadzeniu nowego. My tutaj tego nie chcemy robić, żeby nie eksponować tych otwartych powierzchni. Nasza praca będzie koncentrować się na pojedynczym sukcesywnym usuwaniu drzew. Być może uda się zainicjować odnowienie naturalne. A jeżeli nie to chcemy na tyle wydłużyć okres odnowienia, żeby nie było efektu pustej powierzchni. Bo te drzewa mają w sobie zaszytą historię - opowiada Jacek Szulc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto