MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Redy będą mniej płacić za ciepło! Już wkrótce 6 500 tysiąca mieszkań zostanie podłączonych do OPEC w Gdyni | WIDEO, ZDJĘCIA

Artur Baran / WFOŚiGW
Wideo
od 16 lat
Włodarze jednej z największych miejscowości w powiecie wejherowskim już od wielu lat promują swoje miasto jako "Reda z perspektywą". Niejednokrotnie mogliśmy się przekonać, że nie są to słowa rzucane na wiatr. Dowodem na to jest chociażby ostatnia inicjatywa, dzięki której do kwietnia 2023 roku aż 6 500 tysiąca mieszkań zostanie podłączonych do gdyńskiej sieci ciepłowniczej. Proekologiczne działanie, ma znacząco wpłynąć na redukcję emisji dwutlenku węgla, a przy okazji mieszkańcy mniej płacić będą za ciepło.

To już pewne. W Redzie będzie lepsza jakość powietrza i to nie za kilka lat, ale już za kilka miesięcy. A wszystko dzięki podłączeniu budynków do OPEC Sp. z o.o. w Gdyni.

Tym samym z ciągłej pracy wyłączone zostanie Miejskie Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Komunalne "Koksik”. Dzięki temu, jak podkreśla włodarz Redy, radykalnie obniży się emisja szkodliwych substancji do atmosfery oraz ilość odpadów powstałych ze spalania miału węglowego.

Realizacja tej inwestycji to duże wyzwanie techniczne, ale warto było je podjąć. Dbamy o ekologię, wprowadzamy nowoczesne rozwiązania, ciągle się rozwijamy. Bardzo cieszy mnie to, że zmniejszymy emisję dwutlenku węgla z komina w Redzie. Mniejsza będzie również opłata z tytułu konieczności zakupu uprawnień za emisję dwutlenku węgla. Projekt ten zapewni nam także bezpieczeństwo energetyczne. Co do zasady ciepło przesyłane będzie siecią z Gdyni do Redy. Jednakże, gdy zaistnieje taka konieczność, z łatwością będzie można zmienić kierunki przesyłu z Redy do Gdyni. Dążymy do poprawy jakości życia w naszym mieście pod każdym względem – tłumaczy Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy.

Na realizację tego przedsięwzięcia pożyczki, w wysokości 2,3 mln zł, udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Podpisanie umowy o dofinansowaniu projektu pn. "Połączenie systemu ciepłowniczego MPCK „Koksik” z gdyńską siecią ciepłowniczą zasilaną z elektrociepłowni PGE EC w Gdyni” odbyło się w siedzibie ciepłowni miejskiej w Redzie.

Czystość powietrza to jeden z priorytetów naszej działalności. Bardzo ważne dla nas jest to, aby mieszkańcy województwa pomorskiego oddychali dobrej jakości powietrzem. Podejmujemy wiele starań, aby z naszego regionu zniknęły kotły zanieczyszczające powietrze. Wszyscy wiemy, jak groźny jest smog i jak niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Cieszy nas każda inwestycja, która podejmowana jest z troską o ludzi i środowisko – wyjaśnia Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Lepsze powietrze w Redzie. Za ciepło mniej płacić będą mieszkańcy

Obecnie ciepło do 6 500 mieszkań w Redzie dostarcza prawie 40-letnia miejska ciepłownia. Działają w niej trzy kotły węglowe. Zakład emituje do atmosfery wiele szkodliwych związków, zużywa prawie 11 ton miału węglowego rocznie. Wpływa to oczywiście negatywnie na jakość powietrza w mieście.

Już wkrótce ciepłownia w Redzie wyłączona zostanie z ciągłej eksploatacji, dzięki czemu ciepło do 6 500 mieszkań dostarczać będzie OPEC Sp. z o.o. w Gdyni. Redzki "Koksik" pozostanie tylko jako dodatkowe źródło dostaw ciepła do redzkiego i gdyńskiego systemu ciepłowniczego.

Emisja dwutlenku węgla obniży się o 8 500 ton rocznie, mniejsze będą także emisje tlenku węgla, tlenków azotu, dwutlenku siarki i pyłów. Na przedsięwzięciu finansowo skorzystają także mieszkańcy, gdyż po jego zakończeniu mniej płacić będą za ciepło.

"Prace zmierzają ku końcowi"

Prace związane z realizacją przedsięwzięcia podzielono na dwa etapy. W pierwszym przebudowana została istniejąca sieć ciepłownicza przy ul. Morskiej, w drugim – budowany jest nowy odcinek łączący sieć gdyńską z siecią redzką.

Prace zmierzają ku końcowi. Zrealizowano większość prac ziemnych, uporządkowywany jest teren budowy. W ciągu najbliższych dwóch tygodni nastąpi fizyczne połączenie systemów ciepłowniczych i przystąpimy do stopniowego uruchomienia dostaw ciepła produkowanego w EC Gdynia do Redy. Jednocześnie trwają również procedury administracyjne związane ze zmianą sposobu dostaw ciepła do Redy – objaśnia Jarosław Kubera, prezes MPCK „Koksik”.

Koszt całego zadania wyniesie 2,6 mln zł. Przedsięwzięcie zakończy się najpóźniej kwietniu 2023 roku, ale niewykluczone, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzi, to nawet w marcu lub lutym.

WIDEO: Mieszkańcy Redy mniej zapłacą za ciepło

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto