Mistrzostwa Polski Nordic Walking w Wejherowie 2023. Mieszkanki Wejherowa i Gowina z medalami! | ZDJĘCIA , WYNIKI

Artur Baran
Artur Baran
od 16 lat
Wejherowo nordic walking stoi. W sobotę, 6 maja 2023 r. stolica powiatu wejherowskiego po raz kolejny była gospodarzem ogólnopolskiej imprezy sportowej w marszu z kijkami. W XV mistrzostwach Polski sukcesy odniosły m.in. mieszkanki Gowina i Wejherowa zdobywając odpowiednio złoto i srebro na dystansie 10 kilometrów!

Mistrzostwa Polski Nordic Walking Wejherowo 2023. Puchar Polski Nordic Walking Wejherowo 2023

Miłośnicy chodzenia z kijkami zmierzyli się z trzema dystansami: 5 km, 10 km oraz w półmaratonie 21.1 km. Najwięcej zawodników wystartowało na tym pierwszym, bo aż ponad 150.

- Zawody opierają się o przepisy, które w 2008 roku zostały napisane w Polsce. Obecnie cały świat korzysta z naszych przepisów. Dzięki temu Wejherowo staje się jednym z ważniejszych miejsc na światowej mapie nordic walking. Ta trasa, na której zorganizowano mistrzostwa i finały pucharów, jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Jest niezwykle trudna i zaskakująca dla przyjezdnych. Ludzie myślą, że skoro nad morzem, to trasa będzie płaska i nudna. A tak nie jest. Jest wiele pagórków. Nasze trasy są całkowicie gruntowe i położone w pięknych lasach, co sprawia, że są idealne do uprawiania nordic walking - podkreśla Olgierd Bojke, prezes Polskiej Federacji Nordic Walking.

Start i meta zawodów znajdowały się na przedłużeniu ulicy Myśliwskiej w kierunku lasu, nieopodal dawnej leśniczówki. Natomiast na trasie byli sędziowie i wolontariusze, którzy nadzorowali bezpieczeństwo imprezy oraz przestrzeganie przez zawodników przepisów i regulaminów.

Z kolei miasteczko i biuro zawodów zlokalizowane było w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Śmiechowskiej 38, gdzie też zostały wręczone puchary najlepszym zawodnikom.

Mistrzostwa Polski Nordic Walking w Wejherowie (06.05.2023 r.), WYNIKI:

Z trasą w półmaratonie najszybciej poradził sobie Marcin Hałas z miejscowości Czechowice-Dziedzice. Dystans ponad 21 km pokonał w czasie 2:26:14.

Drugie miejsce wśród panów zajął Bogdan Rycąbel z miejscowości Licze (2:33:07), a trzecie Krzysztof Skiera z Bydgoszczy (2:37:50).

Wśród kobiet triumfowała Joanna Kołodziej z Rudy Śląskiej. Linię mety przekroczyła z czasem 2:38:19. Pozostałe dwa miejsca na podium zajęły kolejno: Blanka Flisek z Krakowa (2:51:46 ) oraz Hanna Melzer z Rumi (2:52:53).

Na dystansie 10 km najszybszy okazał się Kriss Przyborkiewicz z Torunia (1:08:45). Tuż za nim był Piotr Brzozowski ze Sławna (1:09:09), a podium zamknął Łukasz Bartosiewicz z Borkowa (1:09:12).

Wśród pań zwyciężyła Mirela Lejkowska z Gowina (1:16:52). Drugą lokatę zajęła Katarzyna Konopińska - Karbownik z Wejherowa (1:17:33), a trzecią - Urszula Pieńkowska z Włocławka (1:18:16).

W marszu na 5 km wygrał Adam Kuźmicz z Maszewka (0:31:24). Srebro wywalczył Robert Kowalak z Kostrzyna (0:33:04), a brąz - Hubert Malicki z Poznania (0:33:36).

Najszybszą kobietą na dystansie 5 km okazała się Iwona Maślanka z miejscowości Śmigiel (0:35:12). Druga była Marianna Jóźwiak z Włocławka (0:35:30), a trzecia - Wiktoria Naczk z Lęborka (0:36:46).