Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mobilne płuca zakończyły pomiary w powiecie wejherowskim.Wejherowski Alarm Smogowy:"Odnotowano znaczne przekroczenia norm jakości powietrza"

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Archiwum PolskaPress/T. Smuga
Pod koniec marca zakończyła się akcja edukacyjno-informacyjna "Zobacz, czym oddychasz!" przeprowadzona przy użyciu pierwszych na Pomorzu mobilnych płuc. Od listopada 2021 r. do marca 2022 r. pomiary poziomu pyłów PM 1, PM 2,5 i PM 10 przeprowadzono w 8 punktach zlokalizowanych w 6 miejscowościach powiatu wejherowskiego. - We wszystkich punktach odnotowano znaczne przekroczenia norm jakości powietrza - informuje Wejherowski Alarm Smogowy.

Mobilne płuca powstały dzięki wspólnej inicjatywie Wejherowskiego Alarmu Smogowego i Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie. Urządzenie zostało wyposażone zostały w profesjonalny miernik jakości powietrza wraz z wyświetlaczem, który wskazuje rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10. Model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej tkaninie pokrywającej instalację. Po dwóch/trzech tygodniach materiał pokrywa się pyłem i zmienia kolor na szary lub nawet czarny.

- Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, władz samorządowych i mediów. Szczególnie ważna jest dla nas aktywność najmłodszych, którzy wraz z nauczycielami śledzili wskazania i zmianę barwy mobilnych płuc. – mówi Arkadiusz Szczygieł, prezes Wejherowskiego Alarmu Smogowego - Warto wspomnieć, że sama instalacja wzbudzała różne emocje. Wraz z postępującym zabrudzeniem pokrywającej płuca białej tkaniny rosło niedowierzanie, jak bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychamy. Z tego miejsca dziękujemy wszystkim, którzy wspierali akcję, uczestniczyli w merytorycznych dyskusjach (osobiście i w mediach społecznościowych) oraz motywowali do dalszego działania na rzecz czystego powietrza.

Jak informuje WAS w analizie wyników uzyskanych w trakcie pomiarów zwrócono uwagę szczególnie na liczbę dni, w trakcie których występowało przekroczenie obowiązujących w Polsce norm dla pyłów zawieszonych. Mobilne płuca zlokalizowane były głównie na osiedlach budownictwa jednorodzinnego.

- W podsumowaniu ogólnym uwzględniliśmy wyniki pomiarów pyłu zawieszonego PM 10, dla którego w Polsce ustalono dopuszczalne średniodobowe stężenie w wysokości 50 µg/m³. Powyżej tego poziomu stężenie zanieczyszczeń w powietrzu uznaje się za szkodliwe dla zdrowia i w przypadku wystąpienia sytuacji smogowej publikuje ostrzeżenia o przekroczeniu poziomu informowania dla pyłu PM 10 w powietrzu (100 µg/m3) lub przekroczeniu poziomu alarmowego dla pyłu PM 10 (150 µg/m3), w których zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz do niezbędnego minimum – podkreśla Tomasz Nowak, przedstawiciel Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Co wykazały badania?

Wejherowski Alarm Smogowy informuje, że we wszystkich 8 lokalizacjach odnotowano przekroczenie dopuszczalnego średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM 10 w wysokości 50 µg/m³. W przypadku Rumi na ul. Kujawskiej przekroczenie było jednorazowe na cały okres pomiarowy i wynosiło 52 µg/m³. W 5 lokalizacjach (Luzino, Gościcino, Rumia ul. Mickiewicza, Bolszewo, Wejherowo ul. Mostnika) odnotowano przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM 10 (150 µg/m3).

Najgorsze wyniki uzyskano w Luzinie. Na 14 dni pomiarowych (od 1 do 14 marca 2022 r.) aż w 12-tu odnotowano przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu PM 10 sięgające nawet 217 µg/m³. Tkanina zamontowana na płucach przybrała tam kolor brunatny. W Luzinie "płuca" zainstalowano tuż obok miejscowego ośrodka zdrowia.

Obecnie urządzenie znajduje się w Gościcinie na ul. Słonecznej 108 i tam pozostaną przez najbliższe tygodnie, a można je śledzić bezpośrednio na stronie internetowej www.wejherowskialarmsmogowy.pl. Tam również w zakładce „Mobilne płuca” znajdują się szczegółowe podsumowania pomiarów z wszystkich miejscowości wraz ze zdjęciami.

Jak dodaje Arkadiusz Szczygieł "lista miejscowości na przyszły rok zaczyna się już zapełniać, gdyż od początku akcji napływają zapytania i prośby z gmin o ustawienie antysmogowych instalacji na ich terenie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto