Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer niezwykłą Wydmą Lubiatowską. Morze piasku, szum wiatru, piękne widoki

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Ścieżka turystyczna Wydma Lubiatowska.
Ścieżka turystyczna Wydma Lubiatowska. Andrzej Gurba
Ścieżka Wydma Lubiatowska urządzona przez Nadleśnictwo Choczewo, to pętla o długości około 4 kilometrów. Mamy: morze piasku, piękne widoki, szum wiatru. Trasa jest atrakcyjna o każdej porze roku.

Do pętli trzeba dodać kolejne 4 kilometry (po 2 kilometry w jedną stronę), aby do niej dojść drogą asfaltową (jest zakaz wjazdu) od wsi Lubiatowo. Oczywiście nad wydmę i ścieżkę można dotrzeć także z innej strony albo bezpośrednio plażą.

Na trasie ścieżki znajduje się 30 punktów kierunkowych, kilka wiat z siedziskami do odpoczynku. Są większe i mniejsze mostki przecinające rzeczkę Bezimienną.

Wydma Lubiatowska z platformami widokowymi

Nadleśnictwo Choczewo przygotowało dwie platformy widokowe. Prowadzą do nich drewniane schody. Z jednej z platform rozciąga się panorama na Morze Bałtyckie (nad wierzchołkami drzew). Jest jeszcze jeden punkt widokowy prowadzący schodami nad wydmę, ale bez platformy. Są także dwie dostrzegalnie przeciwpożarowe. Jedna nowa i czynna. Druga – mniejsza i nieczynna.

Przeczytaj także;
Rezerwat Mewia Łacha. Raj dla ptactwa, który warto odwiedzić

Wydma Lubiatowska należy do grupy wydm ruchomych, a więc ciągle zmienia się (ma 35 metrów wysokości). Jest atrakcyjna o każdej porze roku, ale my polecamy wędrówkę wiosną, jesienią i w czasie bezśnieżnej zimy. Wtedy możemy liczyć na ciszę i spokój. Wiadomo, że latem jest tutaj więcej turystów.

Zobacz także:

Wracając jeszcze do ścieżki, ma ona kilka mniejszych pętli. I trasę można w zasadzie dowolnie skracać, trzymając się tylko kierunku. W rejonie wydmy znajdują się trzy wejścia na plażę (36, 36A i 37).

Jak dotrzeć do ścieżki?

Za Nadleśnictwem Choczewo podajemy warianty dotarcia do ścieżki:

  • Do ścieżki można dotrzeć, zarówno pieszo, jak i rowerem, z miejscowości Białogóra. Najprościej będzie przemieszczać się plażą w kierunku zachodnim. Po około 2,5 km natkniecie się na wyjście nr 36. Jeśli z niego skorzystacie dotrzecie do wschodniej części ścieżki.
  • Idąc lub jadąc rowerem plażą od strony Lubiatowa, kierujcie się na wschód. Po około 5 km dotrzecie do wyjścia numer 36A, bezpośrednio przy nim znajdziecie punkt nr 13 na ścieżce przyrodniczo leśnej „Wydma Lubiatowska”.
  • Jeśli wybieracie się na ścieżkę samochodem zostawcie go w miejscowości Lubiatowo, następnie ulicą Spacerową dojdziecie do granicy lasu i znaku zakazu wjazdu. Od znaku macie około 2 km (wyłączoną z ruchu drogą asfaltową) do punktu nr 1 na ścieżce. Po drodze mijamy obiekt należący do Fundacji Anny Dymnej oraz budynki po dawnej jednostce wojskowej. Na końcu tej drogi jest parking, ale przeznaczony tylko dla osób niepełnosprawnych.
  • Jeśli dotrzecie do któregoś z punktów na ścieżce (na całej ścieżce znajdziecie 30 takich drogowskazów), rozpoczniecie swoją przygodę. Dzięki wielu możliwościom skracania ścieżki, możecie dostosować ją do swoich możliwości.

Zobaczcie zdjęcia ze ścieżki Wydma Lubiatowska:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spacer niezwykłą Wydmą Lubiatowską. Morze piasku, szum wiatru, piękne widoki - Dziennik Bałtycki

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto