Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Morze zaleje Wybrzeże? Naukowcy NASA: topnienie lodu we wschodniej Antarktydzie może podnieść poziom wód o 1,5 m

Karol Uliczny
Karol Uliczny
NASA ostrzega: Poziom mórz może podnieść się o 1,5 m. Dotyczy to także Bałtyku?
NASA ostrzega: Poziom mórz może podnieść się o 1,5 m. Dotyczy to także Bałtyku? archiwum PP
Według NASA, w nieodległej przyszłości jednemu z większych lodowców świata grozi proces gwałtownego topnienia, co może skutkować podniesieniem poziomu wód, nawet o 1,5 m, także Bałtyku. Badacze IMGW w Warszawie uważają, że ostatnie ustalenia powinny mieć duże znaczenie dla planów ochrony wybrzeży w Polsce.

Niepokojące ustalenia dotyczące wędrowania lodowca we wschodniej części Antarktydy opisano pod koniec marca w czasopiśmie Geophysical Research Letters. Ich podstawą są obserwacje zdjęć satelitarnych zapisywanych na przestrzeni ostatnich 21 lat, które wskazują na znaczące, bo aż o 5 km, przesunięcie jednego z większych lodowców świata. Według badaczy Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) topnienie lodowca o nazwie Denman może wkrótce uruchomić niekontrolowany proces destrukcji znaczącego obszaru kontynentu.

„Zachodnia część lodowca przepływa przez najgłębszy kanion lądowy na Ziemi (odkryty dopiero w 2019 r. - dop. red.), schodząc co najmniej 3,5 km poniżej poziomu morza. W tej chwili kanion (znany jako koryto Denmana) jest w większości odcięty od morza, jednak wycofująca się krawędź lodowca spowoduje w końcu wlanie się wód oceanicznych do jego wnętrza” - informuje w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który z uwagą odnotowuje amerykańskie ustalenia w sprawie Denmana.

Jaki najbardziej prawdopodobny scenariusz przewiduje się dla lodowca? Według prognoz, destabilizacja linii uziemienia doprowadzi do przyspieszenia jego roztapiania na skutek ogrzewania od dołu - a wraz ze wzrostem szybkości roztapiania, będzie przybywać wody gromadzonej w kanionie. To z kolei może doprowadzić do sprzężenia zwrotnego, w postaci wypchnięcia lodu wprost do oceanu. Jak podkreślono, z uwagi na wielkość Denmana, proces jego topnienia może doprowadzić do globalnego wzrostu poziomu wszechoceanu o prawie 1,5 metra.

Naukowcy są zaskoczeni ostatnimi wynikami. Dotychczas uważali topnienie we wschodniej Antarktydzie za stosunkowo łagodne w porównaniu z szybko topniejącymi lodowcami Pine Island i Thwaites w zachodniej Antarktydzie.

Wielka powódź w Gdańsku. 9 lipca 2001 r. dużą część miasta zatopiła nagła ulewa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Według prof. Mirosława Miętusa z IMGW-PIB, dyrektora Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz kierownika Biura Badań nad Klimatem Polski, ostatnie ustalenia powinny przełożyć się na plany strategiczne rządzących, w zakresie przeciwdziałania przewidywanym zagrożeniom.

Ten scenariusz należy traktować jako prawdopodobny. Będzie on miał również wpływ na poziom Morza Bałtyckiego - ostrzega prof. Miętus z IMGW-PIB. - Niezbędne jest oszacowanie tego ryzyka w kontekście osłony meteorologiczno-hydrologicznej polskiego wybrzeża oraz planów zagrożenia powodziowego od strony morza, a także następstw dla stanu jakościowego i biologicznego Bałtyku.

W artykule Geophysical Research Letters podkreślono, że jeśli obecne trendy ocieplenia klimatu będą się utrzymywać, będzie to oznaczać zgubę dla Denmana, który w ciągu ostatnich dwóch dekad stracił ponad 268 miliardów ton lodu. Badania prowadzone są w ramach misji IceBridge, polegającej na skanowaniu antarktycznego lodu za pomocą specjalistycznych radarów, w które wyposażone są samoloty badawcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Morze zaleje Wybrzeże? Naukowcy NASA: topnienie lodu we wschodniej Antarktydzie może podnieść poziom wód o 1,5 m - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto