Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Motocyklowy Rajd Piaśnicki w Wejherowie 2020. Jednoślady wyruszą 6 września

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Archiwum PolskaPress/Tomasz Smuga
Po raz trzeci miłośnicy jednośladów uczczą pamięć pomordowanych w Lesie Piaśnickim. W niedzielę, 6 września, odbędzie się kolejna edycja Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego. Fani dwóch kółek wyjadą o godz. 14 spod "Bramy Piaśnikiej" w Wejherowie. Na godz. 15 w kaplicy w Lesie Piaśnickim zaplanowana jest msza św. a po niej prelekcja historyczna. W fotogalerii zobaczcie zdjęcia z ubiegłorocznego rajdu.

Rozmawiamy z Marcinem Drewą, organizatorem Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego.

Jak pojawił się pomysł uczczenia ofiar mordu piaśnickiego przez organizację rajdu motocykli?
MD: Od samego zakończenia II wojny światowej ludzie którzy stracili najbliższych w Lesie Piaśnickim pragną kultywować pamięć o pomordowanych. Po pierwsze aby oddać hołd poległym, a następnie aby w modlitwie i zadumie modlić się za ich dusze. Tak jest i w tej inicjatywie. Propagujemy wiedzę o martyrologii Lasu Piaśnickiego i to jest ten wymiar powiedziałbym edukacyjny. Jednakże, pamiętajmy że jedziemy zwartą kolumną motocyklową na mszę świętą w kaplicy leśnej. To dla wszystkich uczestników niezwykle istotne.

Jaki był odzew środowiska motocyklistów?
MD: Bardzo pozytywny, szczerze mówiąc przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. To wspaniała grupa zdyscyplinowanych i świadomych ludzi.

A dlaczego właśnie taka forma?
MD:
Uważam że, atrakcyjność tej formy powoduję właśnie duże zainteresowanie tą inicjatywą. A o to tu chodzi. Bardzo poważnie podchodzę do tego Rajdu, a więc motocykl i skóra nie wyklucza powagi i należnego szacunku. Księża którzy przyjeżdżają sprawować mszę świętą, również przyjeżdżają na motocyklach (ks. kapelan zmotoryzowanych Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska)

Czy od początku idei uczczenie pamięci towarzyszyła obecna trasa spod Bramy Piaśnickiej do miejsca kaźni?
MD:
Na początku ta trasa była krótsza, ale z biegiem lat ciągle się ona wydłuża. Teraz to Wejherowo – Bolszewo – Zamostne – Kniewo - Las Piaśnicki.

Jak na ten pomysł zareagowali mieszkańcy Wejherowa?
MD:
Bardzo pozytywnie, czego dowodem jest ich obecność na trasie przejazdu. To cieszy i mobilizuje nas do dalszej pracy.

W zeszłym roku trasę przejechało ponad 400 maszyn. Ilu spodziewacie się w tegorocznej edycji?
MD:
Ten rok jest dla wszystkich bardzo trudny. Musimy i będziemy przestrzegać wszelkich rygorów sanitarno - epidemiologicnych. Mam nadzieję, że w tym czasie będą chętni do wzięcia udziału w Rajdzie.

Kto może wziąć udział w Rajdzie Piaśnickim?
MD:
Motocykliści i zmotoryzowani którym na sercu leży propagowanie wiedzy o Piaśnicy. Uczestnicy muszą być pełnoletni oraz dostosować się do regulaminu MRP.

Do kogo i jak należy się zgłosić?
MD:
Wszystkich chętnych zapraszam na stronę Piaśnica-miejsce martyrologii oraz na stronę Motocykowy Rajd Piaśnicki. Zgłaszać się też można e-mailowo [email protected]

Przypomnijmy jeszcze kiedy rajd się odbędzie, kto jest organizatorem i kto was wspiera i daje patronat.
MD:
Zapraszamy serdecznie wszystkich już w najbliższą niedzielę 6 września wyruszamy spod Bramy Piaśnickiej w Wejherowie. O godz. 15:00 Msza Święta w Lesie Piaśnicki. Jak co roku MRP obejmują swoim Honorowym Patronatem przedstawiciele: rządu RP, samorządu terytorialnego i instytucji mundurowych. Jest nas coraz więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto