Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Wejherowie chce stworzyć "Kaszubski Spichlerz Pamięci"

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
archiwum
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie chce zbudować archiwum historii mówionej gromadzącego kaszubsko-języczne relacje biograficzne osób zamieszkujących Kaszuby. W ramach projektu "Kaszubski Spichlerz Pamięci" zaplanowanych jest nagranie pierwszych 11 relacji biograficznych osób należących do najstarszego pokolenia mieszkańców Kaszub.

- Nosimy się z tym pomysłem od kilku lat. Zmierzamy do rozpoczęcia budowy Korpusu Języka Kaszubskiego, czyli ogromnego zbioru tekstów kultury w języku kaszubskim, do których prowadzić będzie zaawansowana przeglądarka, która pozwoli na wyłuskanie słów, zwrotów, wyrażeń kaszubskich w różnych tekstach i pokaże ich wykorzystanie, użycie w różnych kontekstach - mówi Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. - Wcześniej chcielibyśmy zbudować Katalog Kaszubskiej Fonografii, gdzie znaleźć będzie można dane na temat utworów, ich wykonawców, autorów i nośników (płyt, kaset magnetofonowych i.in.). Pierwszym krokiem do realizacji wspomnianych zadań jest właśnie Kaszubski Spichlerz Pamięci, czyli projekt polegający na zebraniu relacji biograficznych (nagrań dźwiękowych), osób należących do najstarszego pokolenia mieszkańców Kaszub w języku kaszubskim, ich przepisanie i przetłumaczenie na polski. Następnie część materiału zostanie zamieszczona na specjalnie stworzonej platformie internetowej - wyjaśnia.

Głównym celem projektu, jak podkreśla Fopke, jest "zachowanie relacji starszych osób w języku kaszubskim".

- Równie istotna jest funkcja edukacyjna – prezentacja różnych odmian języka kaszubskiego - dodaje dyrektor.

Stąd też w ramach projektu "Kaszubski Spichlerz Pamięci" zaplanowanych jest nagranie pierwszych 11 relacji biograficznych osób należących do najstarszego pokolenia mieszkańców Kaszub.

- Chcielibyśmy pozyskać opowieści życia. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób, może nawet dla wszystkich, będzie to pierwszy raz. Takie wyznanie i wyzwanie po kaszubsku do mikrofonu. Każdy człowiek ma wyjątkową historię, różne przeżycia, doświadczenia. Chcielibyśmy je zachować dla potomności w postaci nagrania i zapisu tekstowego a także tłumaczenia na polski - wyjaśnia Tomasz Fopke.

Prace nad projektem już się rozpoczęły. Niebawem w muzeum przeprowadzone zostaną warsztaty dla osób, które będą realizować projekt oraz dla przedstawicieli pomorskich placówek muzealnych parających się kulturą kaszubską. Kolejne miesiące upłyną na gromadzeniu relacji w terenie oraz na budowie strony internetowej. Do końca listopada muzeum chce zaprezentować w internecie rezultat swojej pracy. Co do rozmówców, to wejherowskie muzeum, jak informuje, ma swoje kontakty, ale też korzysta z pomocy innych.

- Ponadto staramy się dotrzeć do kaszubskich Seniorów poprzez muzea. Swój akces zgłosiło już Muzeum Narodowe w Gdańsku. Pomocną rękę podały gminy: Wejherowo i Żukowo. Liczymy także, że dzięki Państwu, naszej gazecie regionalnej, zasłużonej dla kultury i języka kaszubskiego, uda się trafić do osób, które pò kaszëbskù zechcą opowiedzieć swoją historię - mówi dyrektor MPiMK-P.

Pomysłodawcy projektu "Kaszubskiego Spichlerza Pamięci" przekonują, że ich pracę będzie można w przyszłości wykorzystywać np. przy pisaniu książek, tworzeniu audycji radiowych, filmów, czy sztuk teatralnych.

- Sięgnąć do nich będą mogli potomkowie osób, które zarejestrowały swój głos - dodaje Tomasz Fopke.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto