Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzycy wystąpią w rumskim sanktuarium. Przed nami 33. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej

Alicja Choinka
Alicja Choinka
A. Choinka
W dniach 21-23 października w Rumi będzie można wysłuchać muzyki organowej oraz pieśni chóralnych. W Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych odbędzie się 33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej, a w ramach niego przesłuchania konkursowe oraz koncerty z udziałem publiczności. Wstęp wolny.

Przed nami kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. Przez trzy dni w rumskim sanktuarium rozbrzmiewać będzie muzyka na żywo.

Jest to festiwal muzyki religijnej o charakterze międzynarodowym o 33-letniej tradycji. W ramach niego przeprowadzane są trzy konkursy: muzyki organowej – skierowany do młodych organistów do 27 roku życia, zespołów chóralnych, gdzie w przesłuchaniach biorą udział zespoły w dwóch kategoriach oceniania, czyli zespoły chóralne i zespoły kameralne oraz konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim

– mówi Daniel Ptach, dyrektor Festiwalu.

Biorą w nim udział chóry, które chcą się do tego zgłosić. Poza tym odbywa się pięć koncertów towarzyszących konkursom. Koncert na organy i harfę. „Niebiańskie Instrumenty” w wykonaniu Tomasza Adama Nowaka z Niemiec-organy, Carlosa Penã Montoya z Kostaryki - harfa. Ten niezwykły koncert odbędzie się w czwartek, 21 października.

Drugiego dnia festiwalu, w piątek, 22 października usłyszeć będzie można „Requiuem” Maurice’a Durufle w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Chóru Uniwersytetu Gdańskiego oraz solistów pod dyrekcją Pawła Przytockiego. Na sobotę, 23 października zaplanowany został koncert Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Chóru Uniwersytetu Muzycznego pod dyrekcją Michała Sławeckiego, w ramach którego po raz pierwszy wykonane zostaną utwory nagrodzone w konkursie kompozytorskim „Don Bosco” w roku 2016.

W trakcie festiwalu będzie można usłyszeć utwory z przekroju od muzyki dawnej do współczesnej. Chóry obowiązkowo muszą wykonać co najmniej dwa utwory kompozytorów polskich

– zaznacza dyrektor Festiwalu.

Chcemy dokonywać promocji polskiej muzyki. Jeżeli chodzi o konkurs muzyki organowej, dyrektor artystyczny w porozumieniu ze środowiskiem określa program każdego roku. Tu także są oczywiście utwory kompozytorów polskich.

Kwalifikacji uczestników dokonuje rada artystyczna pod kierownictwem dyrektora artystycznego, prof. Romana Peruckiego. Wybór chórów odbywa się na podstawie zaproponowanego repertuaru oraz przesłanej historii.

Bardzo serdecznie zapraszamy publiczność zarówno na przesłuchania konkursowe jak i na koncerty

– mówi Daniel Ptach.

Chcę tutaj podkreślić jedną rzecz – wiadomo, że przesłuchania konkursowe trwają długo, jeśli jednak ktoś przyjdzie na nie na godzinę np. w sobotę, usłyszy już cztery chóry. Wykonania trwają mniej więcej 15 minut. Można sobie wtedy wyrobić pogląd na temat tego, które wykonanie podoba się bardziej, a które mniej. Jeśli chodzi o przesłuchania organowe – w ciągu godziny wysłuchać można dwóch wykonawców.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne są TUTAJ.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto