18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na grzyby z mapą. Gdzie szukać kurek, prawdziwków..? ZOBACZ!

Agnieszka Szczecka

Grzyby rosną na łąkach, polach, w parkach i ogrodach. Większość jednak rośnie w lesie. Podpowiadamy, gdzie ich szukać w woj.pomorskim!

Zasobność lasów w grzyby zależy od podłoża, drzewostanu i światła. W naszym klimacie głównym sezonem na grzyby jest lato i jesień. Rozpoczęcie sezonu zależy jednak w dużej mierze od pogody. W naszych lasach sezon grzybobrania "rozkręca się" właśnie w najlepsze, a wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że będzie udany.

Czytaj także: Czy grzyby mają jakąś cenną wartość odżywczą?


- Z takimi przepowiedniami trzeba być ostrożnym... Jednak, na podstawie obecnej pogody - a mamy w lasach wilgotno i jest ciepło, można przypuszczać, że grzybów może być w tym roku wysyp - mówi Maciej Piankowski z Nadleśnictwa Kościerzyna.- 
Grzyby potrzebują głównie wilgoci i ciepła. Suche, upalne dni lub też zimne i wilgotne nie są dobre dla ich rozwoju. 


A co z porą zbierania grzybów? Czy rzeczywiście trzeba się wybrać do lasu skoro świt?
- Panuje taki przesąd - potwierdza Maciej Piankowski. - Ale powód tego widzę tylko jeden - im wcześniej wyruszymy na grzyby, tym większa szansa na to, że nie zdążą nas ubiec inni...
Wczesne wstawanie nie zawsze jest jednak gwarancją sukcesu. Trzeba też wiedzieć, dokąd na grzyby się udać.

I tu wychodzimy naprzeciw naszym Internautom. Przedstawiamy mapę niemal 100 miejsc, z których można wrócić z pełnym koszem! 


Legenda do mapy:

Powiat sławieński
1 Grzybno - Stary Jarosław - Stary Kraków (gm. Sławna). Dojazd ze Sławna w kierunku na Jarosławiec drogą nr 205. Po 5 km na krzyżówce w Grzybnie należy skręcić w lewo. W lasach występują borowiki, podgrzybki, kozaki, kurki i opieńki.
2 Trasa na Polanów (gm. Malechowo). Ze Sławna drogą nr 205 należy się kierować na Bobolice, po przejechaniu 12 km można śmiało wchodzić do lasu. Występują tu bo-rowiki, podgrzybki, kozaki, kurki, opieńki.
3 Pękanin - Niemica (gm. Malechowo). Należy się kierować ze Sławna na Koszalin drogą krajową nr 6. Znajdziemy tu przede wszystkim maślaki.
4 Łętowo (gm. Sławno) - tereny wokół Jeziora Łętowskiego (wyjazd ze Sławna na Polanów, kilometr za Sławnem należy skręcić w lewo na Żukowo). Znajdziemy tam podgrzybki, kozaki, maślaki, kurki, borowiki.

Powiat słupski
5 Krzynia (gm. Dębnica Kaszubska). Lasy wzdłuż drogi dojazdowej i w okolicy jeziora - dojazd drogą nr 210 od Słupska w kierunku Bytowa. Około 4 km za Dębnicą Kaszubską skręcamy w prawo. Auto można zaparkować przy drodze lub dojechać do miejscowości i stamtąd udać się na grzybobranie. Przewaga lasów sosnowych - głównie podgrzybki, koźlaki i grzyby blaszkowate, rzadziej prawdziwki.
6 Podwilczyn (gm. Dębnica Kaszubska). Lasy wzdłuż drogi dojazdowej do Podwilczyna - dojazd drogą nr 210 od Słupska. W Dębnicy Kaszubskiej, za garbarnią, skręt w prawo, oznakowany drogowskazem. Grzybobranie około 1 km za miejscowością Łysomice. Lasy z przewagą prawdziwków, koźlarzy, podgrzybków.
7 Lubuń (gm. Kobylnica). Lasy w okolicach leśniczówki - dojazd drogą nr 21 od Słupska. W miejscowości Kwakowo skręt w lewo, przed kościołem, i dalej asfaltem, mijając miejscowość, po prawej stronie jest parking leśny. W lasach są podgrzybki, koźlaki, kurki, prawdziwki bardzo rzadko, w przydrożnych rowach rydze i kanie.
8 Orzechowo - Zapadłe (gm. Ustka). Lasy pomiędzy miejscowością Zapadłe a Orzechowem. Przy wjeździe do Ustki skręcamy w prawo w kierunku Urzędu Gminy i dalej jedziemy do końca ul. Dunina. Na skrzyżowaniu skręt w prawo w kierunku Przewłoki. Tam przy wyjeździe z miejscowości kierujemy się prosto na Orzechowo (drogowskaz). W lasach są wszystkie gatunki grzybów.
9 Korzybie (gm. Kępice). Lasy w okolicy jeziora - dojazd ze Słupska drogą nr 21 do Suchorza. Tam skręcamy w prawo, w drogę nr 209, która prowadzi do miejscowości. Lasy mieszane - wszystkie rodzaje grzybów z przewagą prawdziwków, podgrzybków i koźlaków.
10 Stara Dąbrowa (gm. Damnica). Lasy w okolicy miejscowości - dojazd drogą nr 6, około 2 km za miejscowością Domaradz skręt w lewo. Tuż po wjeździe do miejscowości skręcamy w lewo w kierunku leśniczówki. Tam można zostawić samochód. Wszystkie rodzaje grzybów.

Powiat lęborski

11 Leśnice (gm. Nowa Wieś Lęborska). Dojazd drogą krajową nr 6 z Lęborka w stronę Słupska. Głównie występują tu kurki.
12 Krępa Kaszubska (gm. Nowa Wieś Lęb.). Wieś na szlaku Lębork - Łeba, dojazd drogą nr 214. Rosną tu głównie kurki i podgrzybki.
13 Tawęcino (gm. Nowa Wieś Lęborska). Dojazd drogą nr 214 z Lęborka do Łeby - w Garczegorzu skręcamy w kierunku Łebienia, a w Łebieniu w kierunku Tawęcina. Rosną tu kozaki, podgrzybki, prawdziwki, zajączki, maślaki, kurki.
14 Krępkowice (gm. Cewice). Dojazd drogą nr 212 z Lęborka w kierunku Bytowa, po około 11 km skręcamy w kierunku wsi Maszewo. Dalej prosto, aż dojedziemy do znaku kierującego do Krępkowic. Tam rosną głównie prawdziwki i kurki.
15 Cewice (gm. Cewice). Dojazd drogą nr 212 z Lęborka do Bytowa. Rosną tam prawdziwki, kozaki, podgrzybki i kurki.
16 Karwica (gm. Cewice). Kierujemy się z Cewic w kierunku Bytowa drogą nr 212 i w miejscowości Kamieniec skręcamy w prawo. Rosną tam głównie prawdziwki i kurki.

Powiat wejherowski
17 Zbychowo (gm. Wejherowo). Lasy od Zbychowa w kierunku jeziora Wyspowo - znajdziemy w nich podgrzybki, brzozaki i maślaki. Z kolei w lasach wzdłuż pięciokilometrowego odcinka drogi Zbychowo - Reda (zjazd z drogi nr 218) znajdziemy prawdziwki.
18 Tępcz (gm. Luzino). Dojazd drogą nr 224 z Kartuz do Wejherowa. W Łebnie odbijamy w lewo. Lasy wokół wsi obfitują w kurki, brzozaki, koźlaki, czasem prawdziwki.
19 Łętówko (gm. Choczewo). 4 km od Choczewa w kierunku Jeziora Choczewskiego do wsi prowadzi droga leśna, stosowny drogowskaz znajduje się przy wjeździe do Choczewa (droga nr 213) - występują tu kozaki i kurki.
20 Osieki Lęborskie (gm. Choczewo). Lasy za wsią, jadąc w kierunku Lubiatowa (zjazd z drogi nr 213 w Lublewku, jadąc od strony Krokowej) - występują tu głównie kurki.
21 Rumia. Lasy za Górą Markowca - jedziemy drogą nr 6 do Rumi, skręcamy w ul. Sabata i po około 0,3 km skręcamy w prawo. Znajdziemy tu podgrzybki, prawdziwki, kurki.

Powiat pucki

22 Łętowice (gm. Krokowa). Lasy w kierunku Odargowa i Szarego Dworu - z Krokowej jedziemy drogą nr 213 na Żarnowiec około 0,5 km i na pierwszej krzyżówce skręcamy na Karwieńskie Błota - występują tu kurki, podgrzybki.
23 Kartoszyno - Sobieńczyce (gm. Krokowa). Z Wejherowa jedziemy drogą nr 218 na Krokowę, w lesie na skrzyżowaniu skręcamy do Tyłowa - znajdziemy tu prawdziwki, kurki, opieńki, maślaki.
24 Piaśnica - Lisewo, okolice Jez. Dobrego (gm. Puck). Lasy wzdłuż drogi nr 218 od Wejherowa niemal do Krokowej - obfitują w koźlaki, prawdziwki, podgrzybki, opieńki, kurki, miodówki.
25 Białogóra (gm. Krokowa). Dojazd drogą nr 213, prowadzącą z Krokowej do Choczewa, stamtąd jedziemy prosto drogą 2 km, za Wierzchucinem skręcamy do Białogóry - znajdziemy tu prawdziwki, podgrzybki, koźlaki, kurki, brzozaki, miodówki, rydze, gąski.
26 Zdrada, Mechowo, Starzyno (gm. Puck). Dojazd drogą nr 213 - w lasach dominują prawdziwki, podgrzybki, opieńki.
27 Ostrowo (gm. Władysławowo) - lasy niedaleko Karwi, dojazd drogą nr 215 - w lasach występują gąski szare i zielone, prawdziwki.
28 Chałupy - Kuźnice (gm. Władysławowo i Jastarnia) - lasy wzdłuż drogi nr 216 - występują w nich rydze, podgrzybki.

Powiat bytowski

29 Prądzonka (gm. Lipnica). Z Bytowa jedziemy drogą wojewódzką nr 212, kierując się na Wojsk. Skręcamy w kierunku wsi, a następnie kierujemy się do Prądzonki (ok. 2,5 km). W lasach dominują borowiki, podgrzybki, maślaki.
30 Jutrzenka (gm. Borzytuchom). Z Bytowa jedziemy drogą wojewódzką nr 209 w kierunku Kołczygłów. Za Jutrzenką, około 2 km po lewej stronie, będzie parking leśny, tu można zostawić auto. W lasach znajdziemy brzozaki, koźlaki, kurki, podgrzybki.
31 Świątkowo (gm. Bytów). Z Bytowa kierujemy się drogą nr 209 w kierunku Borzytuchomia. Przed Świątkowem skręcamy w prawo, w polną drogę, około 0,5 km. Znajdziemy tu kurki, podgrzybki.
32 Nakla - Jeleńcz (gm. Studzienice). Głównie las koło Glinowa. Z Bytowa drogą krajową nr 20 jedziemy w kierunku Koś-cierzyny. W Przygodzie skręcamy na Naklę. Około 1 km za nią są lasy przed Jeleńczem. Są tu rydze, borowiki, podgrzybki.
33 Gołębia Góra (gm. Czarna Dąbrówka). Lasy w okolicy Jeziora Czarnego. Z Bytowa drogą wojewódzką nr 212 kierujemy się na Czarną Dąbrówkę. W miejscowości Gołębia Góra zatrzymujemy się na parkingu przy rzece Słupi. Lasy obfitują w kurki, podgrzybki, borowiki.
34 Świerzno (gm. Miastko). Las w okolicy Studnicy. Z Miastka drogą wojewódzką nr 206 należy się kierować na Polanowo. W Karczewie skręcamy na Świerzno, a następnie jedziemy około 1 km na Malęcino. Znajdziemy koźlaki, prawdziwki, podgrzybki.
35 Bożanka (gm. Trzebielino). Lasy w okolicy rzeki Wieprzy. Z Miastka drogą krajową nr 21 kierujemy się na Trzebielino. Samochód zostawiamy w Bożance. W lasach dominują borowiki, kurki, podgrzybki.

Powiat kartuski

36 Mirachowo (Lasy Mirachowskie). Dojazd drogą nr 211 z Kartuz do Sierakowic, skręcamy w prawo przed Miechucinem. Można się zatrzymać na parkingu przy leśniczówce w Mirachowie. By tam dotrzeć, trzeba z Mirachowa jechać w kierunku Bącza i za wsią skręcić w prawo przy kierunkowskazie prowadzącym do leśniczówki. W lasach znajdziemy borowiki, podgrzybki, koźlarze, maślaki.
37 Gołubie (gm. Stężyca). Lasy w kierunku Stężycy. Dojazd drogą krajową nr 20, z której trzeba skręcić na Szymbark i jechać w kierunku Stężycy, zatrzymując się na jednym z parkingów leśnych. Znajdziemy tu borowiki, podgrzybki, kurki, gąski, opieńki.
38 Babi Dół (gm. Żukowo). Las pomiędzy Babim Dołem a Borowem. Dojazd drogą krajową nr 20 Żukowo - Kościerzyna lub wojewódzką nr 211 Żukowo - Kartuzy. W lasach dominują kurki, podgrzybki, opieńki, borowiki.
39 Sulęczyno i Węsiory (gm. Sulęczyno). Lasy pomiędzy tymi miejscowościami. Dojazd drogą nr 228 Kartuzy - Bytów. Występują tu borowiki, podgrzybki, kurki, koźlarze, maślaki.
40 Nowe Pole (gm. Sulęczyno). Trzeba dojechać do Sulęczyna, a później się kierować 2 km wzdłuż drogi nr 228 w kierunku Bytowa. Lasy obfitują w borowiki, podgrzybki, maślaki, kurki.
41 Sianowska Huta (gm. Kartuzy). Las na trasie powiatowej Kartuzy - Mirachowo, najlepszy do zostawienia pojazdu jest duży parking leśny. Znajdziemy tu koźlarze, podgrzybki, borowiki.
42 Grzybno (gm. Kartuzy). Tereny w okolicy plaży przy Jeziorze Białym, dojazd drogą nr 224 Przodkowo - Kartuzy i powiatową z Grzybna w kierunku Szarłaty. Znajdziemy tu borowiki, maślaki, kurki.

Powiat kościerski
43 Lipy - Bartel Wielki (gm. Stara Kiszewa). Lasy, poczynając od miejscowości Lipy, kierując się w okolice Płociczna i Okoninek, aż po Bartel Wielki. By tam dotrzeć, należy minąć Starą Kiszewę (droga nr 214), kierując się na Bożepole Szlacheckie, za nim skręcić w prawo (jadąc od strony Kościerzyny), stamtąd jechać około 2 km. Znajdziemy tu kurki, koźlarze czerwone i brązowe, borowiki i maślaki.
44 Olpuch (gm. Stara Kiszewa). Lasy wokół tej miejscowości. Z Kościerzyny jedziemy drogą nr 214, następnie skręcamy na Nową Kiszewę, z niej pozostaje około 4 km do celu. W młodych lasach można tam w sezonie znaleźć gąski zielone i siwe.
Powiat człuchowski
45 Gockowo - Łoża - Olszanowo (gm. Czarne). Tereny położone między drogami nr 201 i 202 a drogą krajową nr 25. Do Gockowa najlepiej dojechać drogą nr 202 z Czarnego do Rzeczenicy, skręcając w prawo w okolicy Breńska, lub drogą nr 201 - jadąc od strony Czarnego skręcamy w lewo w Wyczechach. Stąd też łatwo dotrzemy do Łoży i Olszanowa. W lasach znajdziemy podgrzybki, borowiki i kurki.
46 Czarne (gm. Czarne). Teren byłego poligonu, lasy w kierunku Szczecinka, szczególnie w okolicach pomnika. Rosną tu wszelkiego rodzaju grzyby, szczególnie warto się tam wybrać na gąski.
47 Bińcze (gm. Czarne). Okoliczne lasy przy drodze nr 201. Występują tu wszystkie rodzaje grzybów.
48 Buszkowo (gm. Czarne). Lasy w kierunku Krzemieniewa (dojazd drogą nr 22). Występują tu podgrzybki, prawdziwki, kozaki.
49 Polnica (gm. Człuchów). Lasy na trasie Człuchów - Polnica. Znajdziemy tu podgrzybki, kozaki, kurki, maślaki, można spotkać rydze.
50 Jaromierz (gm. Człuchów). Lasy na trasie Człuchów - Jaromierz (droga nr 22). Występują podgrzybki, borowiki, kurki, w głębi lasu można spotkać gąski.
51 Chrząstówko (gm. Człuchów). Dojazd drogą nr 22, lasy w kierunku sadu w Dębnicy. Znajdziemy tu kozaki, podgrzybki i rydze.
52 Łękinia - Dymin (gm. Koczała). Dojazd drogą nr 20, najlepiej dojechać do Białego Boru, a potem kierować się na Łękinię. W lasach w okolicach byłego lotniska w Łękini można spotkać rydze, a na terenach wokół jeziora Dymno występują wszelkiego rodzaju grzyby, sporo kurek.
53 Przechlewko - Rudniki (gm. Przechlewo). Z Człuchowa kierujemy się drogą nr 25 w kierunku Rzeczenicy. W okolicy Kołdowa skręcamy na Przechlewo, dalej na Przechlewko. Lasy na trasie Przechlewo - Przechlewko głównie obfitują w podgrzybki, prawdziwki, kozaki.
54 Prusinowo (gm. Debrzno). Dojazd drogą nr 188 z Człuchowa do Debrzna, tam skręcamy w prawo na Prusinowo. Lasy na trasie Prusinowo - Lędyczek obfitują w miodaki, podgrzybki.
55 Rzeczenica (gm. Rzeczenica) i okolice. Dojazd drogą nr 25 lub 202. Występują tu głównie kurki, podgrzybki.

Powiat chojnicki
56 Brusy - Męcikał - Turowiec (gm. Brusy) - lasy wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 235 kurki. Lasy bogate w podgrzybki, koźlaki (w tym i czerwone), prawdziwki, miodówki.
57 Czersk - Ustronie (gm. Czersk). Dojazd drogą krajową nr 22 z Chojnic do Czerska, w Czersku jedziemy ulicą Kościuszki, następnie skręcamy w ulicę Szkolną, następnie w 21 Lutego, która prowadzi z Czerska do Ustronia przez Złotów. W lasach występują kurki, koźlaki i podgrzybki.
58 Swornegacie - Małe Swornegacie (gm. Chojnice). Dojazd z Brus z Chojnic drogą nr 212, na krzyżówce w Konarzynkach skręcamy w lewo, na drogę wojewódzką nr 236, która prowadzi do celu. Znajdziemy tu gąski, kurki i prawdziwki.

Powiat starogardzki
59 Stary Las (gm. Starogard Gd.). To raptem kilka kilometrów za miastem, do lasu można dojechać samochodem ze Starogardu Gd. ul. Droga Nowowiejska do Nowej Wsi, a za wsią trzeba pojechać w kierunku Jeziora Staroleskiego; w okolicznych lasach są m.in. prawdziwki, podgrzybki, kurki, rydze.
60 Linowiec - Skarszewy (gm. Skarszewy). Lasy między tymi miejscowościami. Ze Starogardu do Linowca jest około 5 km, a do Skarszew około 15 km i można tam dojechać, kierując się na ul. Skarszewską. W lasach są m.in. prawdziwki, borowiki, podgrzybki, opieńki.
61 Płaczewo (gm. Starogard Gd.). Dojazd (ok. 8 km) ze Starogardu Gd. Jedziemy ul. Lubichowską drogą na Lubichowo (nr 214). W lasach znajdziemy m.in. prawdziwki, kozaki, kurki.
62 Ocypel i okolice (gm. Lubichowo) - ze Starogardu Gd. (ok. 25 km) można dojechać samochodem, kierując się na Lubichowo (droga nr 214), w którym skręcamy w lewo, w drogę na Ocypel; są tam m.in. koźlaki, borowiki, kurki, podgrzybki.
63 Osieczna (gm. Osieczna) - najlepiej dojechać ze Starogardu Gd. autobusem PKS albo samochodem, np. przez Borzechowo (droga 214), gdzie skręcamy w lewo, w drogę na Osieczną. W lasach są m.in. kozaki, borowiki, kurki, podgrzybki.
64 Kaliska (gm. Kaliska) - dojazd drogą krajową nr 22. W lasach są m.in. koźlarze, borowiki, podgrzybki.

Powiat tczewski
65 Swarożyn - Wędkowy (gm. Tczew). Dojazd z Tczewa drogą nr 91, w Czarlinie skręcamy na drogę nr 22, w kierunku Swarożyna. By dojechać do Wędków w Zabagnie skręcamy na Godziszewo. W lasach występują kanie, koźlarze, podgrzybki, prawdziwki, maślaki.
66 Brody Pomorskie (gm. Gniew). Z Tczewa jedziemy drogą krajową nr 91 do Gniewa. W mieście na światłach skręcamy w prawo, w drogę nr 234, na Morzeszczyn. Znajdziemy tu kurki, kanie, koźlarze, podgrzybki, prawdziwki.

Powiat gdański
67 Kolbudy - Otomin (gm. Kolbudy). Lasy pomiędzy tymi miejscowościami. Dojazd drogą wojewódzką nr 221. Samochód można zostawić na skraju lasu w Bąkowie, Lublewie lub Kolbudach. W lasach występują maślaki, podgrzybki, koźlaki.
68 Jodłowno (gm. Przywidz). Dojazd drogą wojewódzką nr 221. Samochód można zostawić w centrum wsi. Tu znajdziemy głównie - podgrzybki.
69 Przywidz (gm. Przywidz). Dojazd drogą wojewódzką nr 221. Samochód można zostawić w centrum wsi. Zbierzemy tu borowiki, podgrzybki, maślaki.
70 Drzewina (gm. Trąbki Wielkie). Z Gdańska kierujemy się do Straszyna, potem na rondzie w Jagatowie na Mierzeszyn i stamtąd przez Olszankę do Drzewiny. Uwaga! W lesie jest drogowskaz na Pawłowo. Występują tu borowiki, koźlaki, podgrzybki.

Trójmiasto
71 Gdańsk. Lasy oliwskie w okolicach zoo. Znadziemy tu podgrzybki, koźlarze, prawdziwki.
72 Gdańsk. Lasy przy ul. Jaśkowa Dolina. Dominują tu podgrzybki, koźlarze, prawdziwki.
73 Gdańsk - Sopot. Pas nadmorski od Sopotu do Brzeźna - występują koźlarze, prawdziwki.
74 Sopot. Lasy w górnej części miasta. Obfitują w podgrzybki, prawdziwki, kurki.
75 Gdynia. Okolice dzielnic Chylonia, Grabówek, Leszczynki. Znajdziemy tu podgrzybki, koźlarze.
76 Rogulewo k. Gdyni. Dojazd z Wiczlina, szosą w kierunku Koleczkowa. Parking Leśny Rogulewo 1 znajduje się przy ul. Wiczlińskiej w Gdyni (po prawej stronie, jadąc od Wiczlina w stronę Koleczkowa). Lasy mieszane, głównie bukowe, ze świerkami, sosną i dębami. Dobre miejsce na podgrzybki, brzozaki, trafiają się też prawdziwki.
77 Parking Leśny Rogulewo 2 - przy ul. Marszewskiej w Gdyni. Dojazd z Pustek Cisowskich w stronę Koleczkowa. Lasy mieszane, ukształtowanie terenu - podobnie jak w rejonie parkingu Rogulewo 1 - jest urozmaicone. Znajdziemy tu podgrzybki, maślaki, kanie. Warto się rozglądać za prawdziwkami, kurkami.
78 Gołębiewo. Dojazd z Gdańska, ul. Spacerową. Żeby dotrzeć do parkingów leśnych, trzeba zjechać w prawo, ku leśniczówce Gołębiewo. Po przejechaniu około 1 km asfaltową drogą leśną po prawej stronie zobaczymy parkingi. Otoczenie to lasy mieszane - z modrzewiami, bukami, dębami, świerkami. Obficie mogą tu rosnąć prawdziwki, brzozaki, kurki, późniejszą jesienią warto się tu wybrać na gąski.
79 Jezioro Bieszkowickie i okolice. To bardzo dobre miejsce grzybobrania dla mieszkańców Trójmiasta, znajduje się w północnej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Najlepiej dojechać do miejsca postoju nad Jeziorem Bieszkowickim - drogą z Koleczkowa. Z Gdańska - najlepiej jechać przez Chwaszczyno, Karczemki w stronę Wejherowa. Przejeżdżamy wieś Bieszkowice i około 500 m za wsią, gdy droga skręca w prawo, po lewej stronie znajduje się szeroki parking. Nie brakuje tu koźlarzy, podgrzybków, nad jeziorem trafiają się pieczarki.

Powiat nowodworski
80 Stegna (gm. Stegna). Z okolic przystanku kolei wąskotorowej przy ul. Morskiej można się udać w kierunku Sztutowa. Wracając w kierunku Stegny, można wybrać trasę bliżej morza. Występują tu podgrzybki, siniaki, czasem koźlarze. Bliżej morza - maślaki, można także znaleźć rydze.
81 Junoszyno (gm. Stegna). Miejscowość położona jest około 3 kilometrów na zachód od Stegny. Las rozciąga się po przeciwnej stronie osady. Trzeba przekroczyć drogę wojewódzką nr 502 i jedną ze ścieżek udać się w głąb lasu. Grzyby można zbierać między miejscowościami Jantar i Stegna. Występują tu podgrzybki, siniaki, czasem koźlarze. Bliżej morza - maślaki, można także znaleźć rydze.
82 Sztutowo - Kąty Rybackie - Skowronki (gm. Sztutowo). Wszystkie te miejscowości położone są tuż przy lesie. W Kątach Rybackich i Sztutowie można wejść do lasu duktami, które się znajdują przy ulicach prowadzących do plaży. Kierując się na wschód, można będzie się natknąć na grzybodajne tereny. Można również wysiąść na parkingu nadmorskim w Sztutowie i leśnym, położonym tuż przy wydmach szlakiem, poruszać się wzdłuż morza. Występują tu podgrzybki, siniaki, czasem koźlarze. Bliżej morza maślaki, można także znaleźć rydze.
83 Przebrno, miasto Krynica Morska. Osada znajduje się około 5 km przed Krynicą Morską. Można się zatrzymać w okolicach pomnika upamiętniającego pracujących w Przebrnie więźniów Stutthofu. Potem należy się kierować leśnymi duktami w stronę morza. Występują tu podgrzybki, siniaki, czasem koźlarze, bliżej morza maślaki, można także znaleźć rydze, w okresie późniejszym również gąski.

Powiat sztumski
84 Sztumskie Pole - Biała Góra (gm. Sztum). Ze Sztumu dojazd drogą nr 603. Lasy mieszane po obu stronach drogi - występują koźlarze, maślaki, podgrzybki i borowiki. Na porębach spotyka się brunatne opieńki.
85 Uśnice (gm. Sztum). Dojazd ze Sztumu drogą nr 603, za Sztumskim Polem musimy skręcić w prawo. Lasy obfitujące w podgrzybki, kurki i koźlarze.
86 Prakwice (gm. Dzierzgoń). Las ciągnący się od Dzierzgonia w kierunku Prakwic. Dojazd samochodem drogą nr 515. W lasach są podgrzybki, maślaki, wprawni grzybiarze rozpoznają także kilka odmian borowików.
87 Morany - Kuksy (gm. Dzierzgoń), mały lasek (w pobliżu Moran). Dojazd drogą nr 515. W miejscowości Nowiec (jadąc od strony Malborka) skręcamy w prawo, na Morany. Auto należy zostawić we wsi i dalej udać się pieszo. Znajdziemy tam maślaki, kurki, podgrzybki oraz borowiki i dorodne kanie.
88 Mikołajki Pomorskie (gm. Mikołajki Pomorskie). Las gdakowski, ciągnący się od Mikołajek Pomorskich w kierunku Gdakowa. Dojazd samochodem ze Sztumu drogą nr 522. Las ciągnie się po prawej stronie drogi w kierunku Gdakowa i Prabut. Samochód najlepiej zostawić na parkingu przy Urzędzie Gminy w Mikołajkach. W lasach występują kurki i maślaki, bywają też podgrzybki i kanie.
89 Mikołajki Pomorskie (gm. Mikołajki Pomorskie). Las minięcki, ciągnący się od Mikołajek w kierunku Miniąt Szlacheckich. Dojazd do centrum Mikołajek drogą nr 522. Las się ciągnie po obu stronach drogi i rozpoczyna się około 1 kilometra od centrum wsi. Występują kurki i podgrzybki, można tu także znaleźć borowiki, rydze. Lasem można dojść aż do Starego Targu. Po drodze znajdziemy koźlarze, zajączki i kanie (w okolicy Olszaku).
90 Nowy Targ - Olszak - Krasna Łąka (gm. Stary Targ). Las nowotarski, należący do leśnictwa Tulice. Dojazd od strony Sztumu do Starego Targu drogą nr 517, tam skręcamy w prawo na Nowy Targ. Lasy rozciągają się około 2 kilometry za wsią. Bogaty w rydze, podgrzybki i borowiki.
91 Stary Dzierzgoń (gm. Stary Dzierzgoń). Las królewski, ciągnący się od Starego Dzierzgonia w kierunku Leśnictwa Królewskiego. Dojazd drogą nr 515, przez Stare Miasto i Zakręty. Lasy ciągną się po obu stronach szosy, bogate w podgrzybki, borowiki, opieńki, rydze i kurki.
92 Przezmark (gm. Stary Dzierzgoń). Las przezmarski w pobliżu wsi Przezmark. Dojazd drogą nr 515 do Starego Dzierzgonia, na skrzyżowaniu obieramy lewy kierunek w drogę nr 517 do Przezmarku przez Folwark. W lasach są podgrzybki, maślaki, gąski, kanie oraz kurki i rydze.

Powiat kwidzyński

93 Ryjewo (gm. Ryjewo). Na tym terenie grzyby są wszędzie. Las przecina droga krajowa nr 55 Malbork - Kwidzyn, przy której usytuowanych jest sporo leśnych parkingów i właśnie tam najlepiej się zatrzymać. Można też skręcić w stronę Ryjewa i udać się w bardziej dziewicze tereny wokół Borowego Młyna, Benowa i Barcic. Można tam znaleźć większość popularnych grzybów: prawdziwki, podgrzybki, kozaki, maślaki, kurki, a nawet rydze.
94 Gardejska Góra (gm. Gardeja). To potoczna nazwa terenu pomiędzy Okrągłą Łąką a Gardeją. Z Kwidzyna trzeba pojechać do Sadlinek (droga nr 532), a stamtąd się kierować w stronę Okrągłej Łąki i Gardei. Przy drodze nr 532 jest sporo parkingów. W lasach występują podgrzybki, maślaki, kozaki, prawdziwki, zajączki.
95 Szadowo (gm. Kwidzyn). Z Kwidzyna trzeba pojechać drogą powiatową w stronę Trzciana i Straszewa, a na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 524 skręcić w prawo. Duże skupiska grzybów można spotkać właściwie już od tego miejsca aż do młyna w Szadowie. Rosną tu głównie podgrzybki, kozaki i maślaki, rzadziej opieńki.
96 Rakowiec (gm. Kwidzyn). Z Kwidzyna jedziemy drogą nr 521 w stronę Prabut. W Rakowcu należy skręcić w jedną z kilku dróg prowadzących w lewo, w stronę lasu. Na jego skraju są leśne parkingi. Lasy są bogate w podgrzybki, kozaki, maślaki, rydze oraz czubajki kanie.
97 Kamionka, Piekarniak (gm. Kwidzyn). Te lasy położone są tuż za rogatkami Kwidzyna w stronę Trzcina. Z głównej drogi trzeba skręcić w prawo, a potem zostawić samochód na parkingu. W lasach znajdziemy prawdziwki, podgrzybki, opieńki, maślaki, kurki i sowy.
98 Jaromierz (gm. Prabuty). Z Prabut można dotrzeć drogą nr 522, a z Kwidzyna drogą nr 55 trzeba dojechać do Bądek, a potem skręcić w lewo, w stronę Krzykos i Wandowa. Znajdziemy tu opieńki, kozaki, podgrzybki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto