MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na pl. Jakuba Wejhera w Wejherowie stanęły mobilne płuca. Urządzenie sprawdza jakim powietrzem oddychamy

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Mobilne płuca rozpoczęły swoją trasę po powiecie wejherowskim. 5 listopada urządzenie stanęło na placu Jakuba Wejhera w Wejherowie. Instalacja przedstawia model ludzkich płuc „oddychających” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrującym zawieszone w nim zanieczyszczenia, które osadzają się na białej przepuszczalnej tkaninie. - Dzięki temu mieszkańcy będą mogli przekonać się, jakiej jakości powietrze wnika do ich płuc - mówi Tomasz Nowak z Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Mobilne płuca powstały dzięki wspólnej inicjatywie Wejherowskiego Alarmu Smogowego i Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie.

- Działa to w ten sposób, że wentylator zasysa powietrze. Na "płucach" zamontowana została włóknina, którą stosuje się w filtrach. Brud z powietrza będzie osadzał się na tej włókninie, która zacznie zmieniać kolor - wyjaśnia Tomasz Nowak, z Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Płuca wyposażone zostały w profesjonalny miernik jakości powietrza wraz z wyświetlaczem, który wskazuje rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10. Mobilne płuca mają pełnić rolę informacyjną, edukacyjną i uświadamiającą.

- W Polsce śmiertelność z powodu smogu szacuje się na poziomie 50 tys. rocznie. W porównaniu na drodze to 7-8 tys. Na drogach umiera między 7-8 tys. osób. Mandaty dosyć szybko się podnosi, a droga jeżeli chodzi o wymianę kotłów idzie jeszcze mozolnie. Chcemy pokazać, że ten problem smogu też istnieje na Pomorzu. Utarło się, że u nas jest czysto, wieje i jest morze. I smog występuje tylko w Krakowie, Małopolsce i na Śląsku. Ale - niestety - u nas też jest sporo miejscowości z bardzo zanieczyszczonym powietrzem - zauważa Nowak.

Przypomnijmy, że 28 września 2020 roku Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął uchwały antysmogowe dla województwa pomorskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze miast województwa pomorskiego, z wyłączeniem Gminy Miasta Sopotu, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których to spalanie paliw właśnie występuje. Uchwała "antysmogowa" m.in. reguluje terminy do kiedy należy wymienić piece. Zarówno na wsiach, jak i w miastach z kotłów CO oraz pieców na paliwa stałe można korzystać najpóźniej do lipca 2035 roku (klasa 5 – najwyższa). Piece i kotły o niższej klasie (3 i 4) należy wymienić do września 2026 roku. Te, które nie mają określonej klasy albo są 1 lub 2 kategorii, należy wymienić już do września 2024 r. Co ważne, jeżeli w domu mamy kominek, który nie jest głównym źródłem ogrzewania, nie trzeba z niego rezygnować.

- Wysiłki podejmowane w różnych instytucjach publicznych nie przyniosą efektu, jeżeli nie będzie też zaangażowania mieszkańców - powiedział podczas inauguracji trasy "mobilnych płuc" Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy.

Samorządowcy przypominają, że mieszkańcy na wymianę starego pieca i ocieplenia domu mogą starać się o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze".

- W urzędzie mamy dedykowanego specjalnego pracownika do funduszy ochrony środowiska po to, aby pomóc mieszkańcom pozyskiwać dotacje na zmianę systemu grzewczego - mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. - To jest w naszym wspólnym interesie, abyśmy oddychali czystym powietrzem. Obojętnie na porę roku chciałbym, aby ten wskaźnik na tym urządzeniu pokazywał, że mamy bardzo dobre powietrze. Ale też składa się na to wiele innych czynników. Patrząc na rosnące ceny, to niektórym mieszkańcom uniemożliwia to wymianę systemu i na to także musimy spojrzeć. Ale również wojewódzki plan z ochroną środowiska narzuca nam terminy w ramach, których musimy ten system grzewczy zmienić i do tego zachęcamy - zauważa Kraszkiewicz.

Harmonogram trasy mobilnych płuc

Bezpośrednio po Wejherowie instalacja zostanie przeniesiona do Bolszewa (19 listopada – 3 grudnia), a następnie trafi do Rumi (6 – 20 grudnia), ponownie do Wejherowa na ul. Sucharskiego (21 grudnia-4 stycznia), Gościcina (7-21 stycznia), a trasę podczas obecnego sezonu grzewczego zakończy w Redzie w dniach (21 stycznia-5 lutego).

Na jaki kolor i w jakim czasie “wejherowskie płuca” zmienią barwę? Na pl. Jakuba Wejhera urządzenie będzie mierzyć jakość powietrza do 19 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto