Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na terenie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach odbyło się szkolenie specjalistyczne żołnierzy pomorskich WOT

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Na terenie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach realizowano szkolenie specjalistyczne żołnierzy z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pomorscy terytorialsi podczas szkolenia specjalistycznego doskonalili umiejętności zatrzymania i kontroli pojazdu. Zobaczcie na zdjęciach, jak wyglądało szkolenie.

Podczas szkolenia na terenie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach 12-osobową sekcję podzielono na trzy zespoły, które kolejno przystępowały do realizacji tego ćwiczenia. Zadanie polegało na rozpoznaniu pojazdu, który wjechał do kontrolowanej przez nas strefy a następnie na zatrzymaniu go, sprawdzeniu czy wewnątrz nie ma pasażerów lub niebezpiecznego ładunku i zatrzymaniu kierowcy tego pojazdu.

- Było to szkolenie programowe w którym brali udział żołnierze z batalionów w Malborku, Słupsku i kompanii z Gdyni. Takie umiejętności docelowo nabywają wszyscy terytorialsi w okresie pierwszych trzech lat swojego przygotowania wojskowego. Są one wymagane do uzyskania statusu „combat ready”, który poświadcza pełną gotowość bojową danego terytorialsa - informuje por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 PBOT.

Klucznik tłumaczy, że do "głównych zadań terytorialsów podczas konfliktu zbrojnego będzie należało kontrolowanie przydzielonego obszaru".

- Składa się na to udział w posterunkach blokadowych, punktach kontrolnych, patrole wskazanego sektora pod kątem ujawniania i zatrzymywania osób stwarzających potencjalne zagrożenie, lub takich, które nie powinny się tam znaleźć. Terytorialsi, którzy wywodzą się z danego terenu dużo łatwiej będą mogli zweryfikować czy kontrolowana osoba mówi prawdę na temat celu swojej podróży, czy osób do których jedzie - wyjaśnia oficer prasowy. - Przykład wojny w Ukrainie i zadań, które tam realizują miejscowe Siły Obrony Terytorialnej doskonale pokazuje trafność tego typu rozwiązań. Dzięki „pokryciu terenu” takimi patrolami, ewentualne grupy dywersyjne mają bardzo utrudnione działanie a informacje o pojawieniu się sił przeciwnika od razu docierają do wojsk operacyjnych, które mogą niezwłocznie na to zareagować.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Wejherowie. Wręczono nagro...

Szkolenie terytorialsa jest podzielone na trzy etapy. W pierwszym roku, jest to szkolenie podstawowe podczas którego żołnierz zdobywa najważniejsze umiejętności swojego nowego rzemiosła. Uczy się obsługi broni, zasad strzelania, pierwszej pomocy medycznej, taktyki, topografii itp. W drugim roku służby rozpoczyna się szkolenie specjalistyczne mające na celu doskonalenie umiejętności w przydzielonej mu specjalności, np. sapera, medyka, radiooperatora itp. W trzecim roku przechodzimy do szkolenia zgrywającego poszczególne pododdziały, aby mogły sprawnie ze sobą współpracować. Po tym czasie następuje ocena wyszkolenia żołnierza i uzyskuje on pełną gotowość bojową.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto