Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Wejherowo pomaga żabom i ropuchom w migracji

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Już od czterech lat Nadleśnictwo Wejherowo pomaga żabom i ropuchom w migracji. Każdego roku w okolicach Jezioro Głodne (gmina Wejherowo) leśnikom udaje się uratować ponad 10 tys. płazów!

A płazy, z łacińskiego Amphibia (czyli "prowadzący podwójne życie"), jak przypominają leśnicy środowisku przynoszą ogromne korzyści.

- Płazy są drapieżnikami, mięsożercami. Żaby zjadają owady, które uważamy za szkodniki- mówi Izabela Kashyna-Pleskot, z Nadleśnictwa Wejherowo.

W Jeziorze Głodne można spotkać trzy gatunki płazów: ropuchę szarą, żabę moczarową i żabę trawną. Np. ropucha swoje aktywne życie rozpoczyna przeważnie w marcu. Chyba, że jak w tym roku kiedy mieliśmy dłuższą zimę, to pierwsze osobniki pojawiły się dopiero w połowie kwietnia.

Ich miejscem zimowisk jest ściółka w lesie. Gdy się obudzą, wyruszają do zbiornika wodnego (miejsca godowego). Niestety dla płazów, między lasem a akwenem jest droga.

- Była kiedyś taka sytuacja, że na drodze było sporo żab rozjechanych właśnie przez samochody - przyznaje Pleskot.

Leśnicy postanowili działać i od czterech lat na skarpie budują ogrodzenie, które ma utrudnić płazom samodzielne przejście przez ulicę.

- Nie jest to jednak rozwiązanie, które można cały czas stosować - podkreślają leśnicy.

- Najprostszym rozwiązaniem, niestety drogim, jest budowa stosownych przejść pod drogami. Jeżeli takich urządzeń nie ma można tylko ratować płazy po prostu przenosząc je przez drogę - dodaje Ewa Miezianko - Pieper z grupy "Płazie Eldorado".

Tutaj pojawia się problem, kto może to sfinansować, czy zarządca drogi, czy organy, które zgodnie z obowiązującym prawem są odpowiedzialne w zakresie ochrony przyrody.

Na razie Nadleśnictwo Wejherowo w ramach programu Małej Retencji na swoich terenach zbudowało ponad 100 zbiorników wodnych, które mają pomóc zatrzymać płazy w środowisku typowo leśnym, które ma poprawić ich bezpieczeństwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto