Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Naloty" samolotowe nad Wejherowem i Rumią. Chodzi o termowizyjne mapy strat ciepła

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Rozpoczęły się pierwsze termowizyjne naloty nad Gdynią i Małym Trójmiastem. Zdjęcia wykonane z samolotu pozwolą stworzyć mapę strat ciepła.

Od wtorku, 9 marca, przez dwie noce, jeśli utrzymają się sprzyjające warunki, nad Gdynią i Małym Trójmiastem możemy usłyszeć charakterystyczny pomruk dwusilnikowego samolotu oraz zobaczyć jego światła. Zainstalowana w nim kamera termowizyjna zbada straty ciepła w sieci ciepłowniczej. Dzięki temu powstaną lotnicze mapy termowizyjne czterech miast.

- Samolot na wysokości około 600 metrów nad terenem, będzie wykonywał naloty szeregami czyli linia po linii, za każdym razem ciasno nawracając – mówi Witold Kuźnicki, z firmy MGGP AERO, która wykonuje zdjęcia lotnicze. – Dzięki temu będziemy mogli uzyskać jednolite pokrycie i opracować ortofotomapy: temperaturową i termalną. Samolot jest dwusilnikowy. Pilot skupia się na wykonaniu nalotu po zaprojektowanych szeregach utrzymując odpowiednią wysokość i prędkość. Samolot będzie słychać, ale nie jest to bardzo uciążliwy hałas.

Dlaczego naloty wykonywane są nocą?

- Głównym celem jest uchwycenie kontrastu temperaturowego, gdzie przebiegają sieci ciepłownicze – wyjaśnia Witold Kuźnicki. - W ciągu dnia słońce rozgrzewa powierzchnie, dlatego nocą, kilka godzin po zachodzie słońca, otrzymujemy lepsze wyniki. Wieczorem sieci ciepłownicze są znacznie bardziej eksploatowane niż w godzinach południowych. To wszystko wpływa na efekty końcowe projektu. Przewidujemy, że w odpowiednich warunkach wystarczą nam dwie noce na wykonanie tego typu projektu. Wszystkie dane wykorzystamy podczas prac kameralnych związanych z opracowaniem map i analiz strat.

Identyfikacja miejsc ewentualnych wycieków i strat ciepła w sieci ciepłowniczej pozwoli Okręgowemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej precyzyjniej planować modernizacje i remonty, a tym samym minimalizować negatywny wpływ na środowisko. W długofalowym ujęciu projekt przyczyni się do poprawy jakości powietrza, a także pozwoli mieszkańcom obniżyć rachunki za ogrzewanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto