Nauczyciele wejherowskiego I LO odwiedzili partnerską szkołę w Sztokholmie [ZDJĘCIA]

ts
Archiwum I LO w Wejherowie
Udostępnij:
Grupa nauczycieli wejherowskiego I Liceum Ogólnokształcącego odwiedzili partnerską szkołę w Sztokholmie. - Wizyta w Sztokholmie była znakomitą okazją zapoznania się z ze szwedzkim systemem edukacji oraz poszerzenia własnej wiedzy zawodowej i podniesienia umiejętności - relacjonują wejherowscy nauczyciele.

Grupa nauczycieli (Jadwiga Jędrej, Katrzyna Bojke, Ewa Brzoskowska i Artur Śmielak) odwiedziła liceum w Sztokholmie, zagraniczną szkołę partnerską. Wizyta jest częścią projektu "Wysoko wykwalifikowana kadra edukacyjna kluczem do sukcesu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie" współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ (akcja KA1 „Mobilność kadry edukacji szkolnej).

Poniżej publikujemy relację z tej wizyty:

"Kungstengymnasiet znajduje się w centrum Sztokholmu. Jest to trzyletnie liceum, które przygotowuje uczniów w wieku 16-19 do nauki na uczelniach wyższych. Szkoła oferuje trzy programy: program nauk społecznych, program ekonomiczny i program artystyczny. W Kungstengymnasiet uczniowie, oprócz języka angielskiego, mogą wybrać naukę drugiego języka obcego- hiszpańskiego, francuskiego i niemieckiego. Jest to szkoła o profilu międzynarodowym, która współpracuje z placówkami w Hiszpanii, Francji i Niemczech. W trzeciej klasie uczniowie mają okazję spędzić 3 tygodnie na stażu w Barcelonie, Aix-en-Provence i Dusseldorfie szkoląc język, a także doskonaląc umiejętności potrzebne w życiu zawodowym.

Atmosfera w szkole jest kameralna i przyjazna. Nauczyciele są wspierający i nastawieni na dialog z uczniem. Na uwagę zasługuje bardzo dobre wyposażenie. We wszystkich salach lekcyjnych znajduje się projektor multimedialny i odpowiednie nagłośnienie Każdy uczeń otrzymuje tablet ze specjalną podpórką i klawiaturą na czas trwania nauki w szkole. W szkole wykorzystuje się platformę e-learningową, gdzie nauczyciele udostępniają materiały dydaktyczne, a uczniowie, między innymi, wysyłają zadania domowe, prace pisemne itp.

Program wizyty był bardzo dobrze przygotowany. Nauczyciele mieli okazję obserwować lekcje przedmiotów, których nauczają- języka angielskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz wychowania fizycznego. Odbyli dwa spotkania z dyrekcją szkoły (na początku wizyty i podsumowujące) oraz trzy spotkania robocze z nauczycielami różnych przedmiotów. Podczas spotkań i rozmów poruszane były różne kwestie związane z nauczaniem, a także wyzwaniami jakie stoją przed szwedzką edukacją w związku z napływem imigrantów.

Wizyta w Sztokholmie była znakomitą okazją zapoznania się z ze szwedzkim systemem edukacji oraz poszerzenia własnej wiedzy zawodowej i podniesienia umiejętności. Nauczyciele biorący udział w projekcie podkreślają, że było to niezwykle motywujące i inspirujące doświadczenie zmuszające do refleksji i analizy własnego warsztatu pracy a także pogłębienia zrozumienia międzykulturowego. Uświadomienie sobie różnic w mentalności przyczyniło się do poszerzenia horyzontów i pozyskania nowego, świeżego spojrzenia na swoją pracę.

W kolejnych latach planowana jest kontynuacja współpracy I LO w Wejherowie z Kungstengymnasiet w Sztokholmie (projekt, w który zaangażowani byliby uczniowie i nauczyciele).

17 kwietnia wyjeżdza kolejna grupa nauczycieli, tym razem do Finlandii, która wykazusje się najwyższymi efektami edukacyjnymi na świecie."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd przyjął kolejne rozwiązania dla uchodźców z Ukrainy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie