Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe zabiegi z zakresu elektroterapii w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie

OPRAC.:
Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.
W czwartek, 3 grudnia, w Pracowni Elektroterapii Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie, wykonano po raz pierwszy dwa zabiegi implantacji podskórnych kardiowerterów-defibrylatorów (sICD). - Są to urządzenia całkowicie podskórne, z elektrodą defibrylacyjną umieszczoną pozanaczyniowo, najczęściej wzdłuż lewego brzegu mostka - informują Szpitale Pomorskie.

Jak podkreśla dr Roman Moroz, kierownik Pracowni Elektroterapii, nie są to urządzenia dla każdego.

- Ich wyjątkowość polega na tym, że elektroda defibrylacyjna jest wszczepiana podskórnie, a nie wewnątrzsercowo, jak ma to miejsce w standardowych kardiowerterach-defibrylatorach – mówi dr Roman Moroz. Dzięki takiemu postępowaniu zmniejsza się znacznie ryzyko wystąpienia powikłań, przede wszystkim infekcyjnych i zakrzepowych. I dlatego ten typ urządzeń implantuje się przede wszystkim pacjentom, u których zastosowanie układu wewnątrznaczyniowego jest niemożliwe lub z różnych względów wysoce ryzykowne, ale także u pacjentów młodych, u których z uwagi na spodziewany długi czas życia, prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań na przestrzeni lat jest wysokie – dodaje dr Moroz.

- Oba zabiegi były wykonane u młodych mężczyzn z ciężkim, przewlekłym uszkodzeniem serca, których należało zabezpieczyć na wypadek wystąpienia groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca. Pacjenci po zabiegu czuli się dobrze, a wykonane testy pokazały optymalne położenie urządzenia oraz elektrody. Wobec braku powikłań, pacjentów następnego dnia wypisano do domu. Zabiegi te stanowią kolejny ważny element uzupełniający system kompleksowej opieki nad pacjentem z ciężką niewydolnością serca, który jest oferowany przez Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie – mówi dr hab. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

Nad bezpieczeństwem zabiegów czuwał anestezjolog Robert Szymański, a zabiegi wykonał zespół kardiologów w składzie Roman Moroz i Jędrzej Michalik oraz pielęgniarek Agnieszka Cybulska i Ewa Kurek; całość pod nadzorem eksperta z Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie dr n.med. Pawła Syski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto