Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy sprzęt od PGE Energia Odnawialna do prowadzenia zajęć z energetyki odnawialnej w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
W aparaty, urządzenia pomiarowe, narzędzia oraz osprzęt taki jak układ sterowania urządzeniami fotowoltaicznymi m.in. w taki sprzęt zostanie doposażona pracownia pomiarów wielkości elektrycznych i nieelektrycznych w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie przy ul. Strzeleckiej. Dofinansowanie na zakup sprzętu edukacyjnego przeznaczyła PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE. - Już teraz jedna trzecia pracowników należącej do PGE Energia Odnawialna Elektrowni Wodnej Żarnowiec to absolwenci Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 - mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

PGE Energia Odnawialna po raz kolejny dofinansowała zakup sprzętu edukacyjnego do prowadzenia zajęć z energetyki odnawialnej w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł” w Wejherowie. Dzięki darowiźnie w wysokości 20 tysięcy złotych szkolna pracownia zostanie doposażona m.in. w aparaty, urządzenia pomiarowe, narzędzia oraz osprzęt taki jak układ sterowania urządzeniami fotowoltaicznymi.

Popularny wejherowski „Elektryk” jest jedną z sześciu szkół w Polsce, które od lat wspiera PGE Energia Odnawialna. W ramach patronatu, spółka sfinansowała do tej pory utworzenie stanowiska do pomiarów wielkości elektrycznych w obwodach prądu stałego i zmiennego, oraz stanowiska do pomiarów i regulacji wielkości nieelektrycznych – przepływów, poziomów i temperatury.

- Wspieranie kształcenia branżowego jest obowiązkiem PGE. Energetyka potrzebuje nowych, zdolnych pracowników, by wypełnić lukę kadrową, jaką obecnie obserwujemy w branży, a która jest związana z następującą zmianą pokoleniową. Wybór szkoły w Wejherowie był naturalny. To przede wszystkim jedna z najlepszych placówek edukacyjnych w kraju, która doskonale przygotowuje do zawodu. Już teraz jedna trzecia pracowników należącej do PGE Energia Odnawialna Elektrowni Wodnej Żarnowiec to absolwenci Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 - mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Pracownia, która przygotuje do pracy przyszłych pracowników EW Żarnowiec

Pracownia pomiarów wielkości elektrycznych i nieelektrycznych metodami elektrycznymi w popularnym "Elektryku" została uroczyście otwarta w październiku 2018 roku. Pomaga ona w kształceniu praktycznego w zawodzie technik elektryk, technik energetyk, technik automatyk, a przede wszystkim technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W Wejherowie uczniowie mogą korzystać m.in. ze stanowisk do pomiarów wielkości elektrycznych w obwodach prądu stałego i zmiennego, oraz ze stanowiska do pomiarów i regulacji wielkości nieelektrycznych – przepływów, poziomów i temperatury.

– Dzięki realizowanemu od 2016 r. projektowi unijnemu, polegającemu na wzmocnieniu szkolnictwa zawodowego oraz bardzo dobrej współpracy z całą grupą PGE, na terenie powiatu bardzo rozwinęło się szkolnictwo branżowe i techniczne – podkreśla starosta wejherowski Gabriela Lisius.

"Fizyka dla nieletnich"

Atutem wejherowskiego „Elektryka”, oprócz świetnie wyposażonych pracowni są nauczyciele. Wśród nich wyróżniają się Ignacy Rejmak i Przemysław Rojewski, autorzy unikalnego projekt edukacyjnomedialnego „Fizyka dla nieletnich”. Tworzą oni doskonały, mający świetny kontakt z młodzieżą duet, pełen humoru i dystansu do siebie, przypominający niektórym czasy legendarnej „Sondy”.

Projekt, oparty na cyklu kilkunastominutowych filmów dla uczniów wspiera PGE. Jego założeniem jest wytłumaczenie w jak najbardziej przystępny sposób zagadnień z fizyki, a przede wszystkim zaprezentowanie ich w sposób doświadczalny i atrakcyjny dla uczniów. Co ciekawe, Ignacy Rejmak jest znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Kilka lat temu został on bohaterem nagrodzonego w Wielkiej Brytanii filmu dokumentalnego „Nieletni inżynierowie”.

Dodajmy, że oprócz przekazania symbolicznego czeka na zakup kolejnego sprzętu podczas uroczystości zaprezentowano także nowe stanowisko do ćwiczeń.

- Jest to sprzęt do badania wytrzymałości belek na zginanie. Obciążamy belki różnymi siłami i sprawdzamy w jaki sposób ona się wygina - wyjaśnia Przemysław Rojewski, nauczyciel fizyki w PZS nr 2 w Wejherowie. - Ta wiedza przyda się tak naprawdę w każdej konstrukcji od budowlanej przy zbrojeniach po konstrukcje słupów energetycznych.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu wejherowskiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected] lub [email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto