Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Święta Niepodległości 2022 w gminie Wejherowo. Na Starym Cmentarzu uczcili pamięć pierwszego wójta, Edwarda Łakomego | ZDJĘCIA

ab / UG Wejherowo
Uroczystość upamiętniająca pierwszego wójta rozpoczęła tegoroczne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Wejherowo. W przeddzień (10.11.2022 r.) rocznicy śmierci majora Edwarda Łakomego na Starym Cmentarzu w Wejherowie odbyło się odsłonięcie tablicy biograficznej przy grobie przedwojennego włodarza.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022 - gmina Wejherowo

W wydarzeniu, które odbyło się w czwartek 10 listopada przy grobie pierwszego wójta na wejherowskim Starym Cmentarzu, wzięli udział m.in.:

  • przedstawiciele lokalnych władz,
  • duchowni,
  • rodzina ś.p. Edwarda Łakomego,
  • dyrektorzy placówek oświatowych,
  • poczty sztandarowe szkół,
  • przedstawiciele organizacji pozarządowych,
  • i lokalnych instytucji.

- Dzisiaj rozpoczynamy obchody Święta Niepodległości w gminie Wejherowo. W zeszłym roku po raz pierwszy jako przedstawiciele gminy składaliśmy kwiaty na grobie Edwarda Łakomego. Właśnie wtedy powstała idea, aby upamiętnić pierwszego wójta w taki sposób. Celem tej pamiątkowej tablicy jest przedstawienie naszym mieszkańcom postaci Edwarda Łakomego. Przede wszystkim tego kim był i w jaki sposób zasłużył się dla naszego regionu - powiedział wójt gminy Wejherowo, Przemysław Kiedrowski.

Na wstępie uroczystości uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Bolszewie przybliżyła zebranym pokrótce biografię pierwszego wójta gminy Wejherowo.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie wójt Przemysław Kiedrowski i wnuczka Edwarda Łakomego - Marzena Wierzbicka-Kos.

- To dla mnie duże i wyjątkowe przeżycie. Jestem pod ogromnym wrażeniem całej tej inicjatywy. Ogólnie, jako cała rodzina jesteśmy bardzo wzruszeni tym wydarzeniem. Dziękuję lokalnej społeczności nie tylko za tą całą inicjatywę, ale także za to, że dba o pamięć i historię naszego najbliższego otoczenia - powiedziała Marzena Wierzbicka-Kos, wnuczka Edwarda Łakomego.

Dalsza część obchodów miała miejsce w kościele pw. Chrystusa Króla i Błogosławionej Alicji Kotowskiej, gdzie odprawiona została msza święta. Po zakończeniu nabożeństwa wójt Gminy Wejherowo wraz z wiceprzewodniczącym Rady Gminy Edmundem Biangą, wręczyli statuetkę Gryfa Kaszubskiego dla stowarzyszenia “Rodzina Piaśnicka”.

To najwyższe odznaczenie Gminy Wejherowo przyznane zostało decyzją Rady Gminy we wrześniu 2022 roku, za wyjątkowe zasługi dla gminy. W imieniu stowarzyszenia statuetkę odebrali członkowie zarządu z prezes Małgorzatą Śliwicką na czele.

W trakcie uroczystości nastąpiło także przekazanie przez wójta gminy Wejherowo na ręce dyrektor Teresy Patsidis oryginalnego dokumentu z 1935 roku podpisanego własnoręcznie przez Edwarda Łakomego, które znajdzie się w zbiorach Muzeum Piaśnickiego.

Warto dodać, że w organizację obchodów, poza gminą Wejherowo, włączyły się także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Muzeum Piaśnickie.

Major Edward Łakomy - pierwszy wójt gminy Wejherowo

10 października 1894 r. urodził się zamordowany w Piaśnicy mjr Edward Łakomy. Zgodnie z relacją strażnika więziennego Herberta Schramma, Edward Łakomy, widząc przed swoją egzekucją mordowane w Piaśnicy dzieci, doskoczył do Hansa Söhna, jednego z oprawców, i złamał mu w czasie starcia rękę. Po incydencie został natychmiast zastrzelony.

Edward łakomy pochodził z Wielkopolski. Został relegowany z gimnazjum za popieranie antypruskiego strajku dzieci szkolnych we Wrześni. Maturę zdał w trybie eksternistycznym. W czasie I wojny światowej walczył jako ochotnik w Legionach Polskich. Później brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W uznaniu zasług został odznaczony medalem "Polska Swojemu Obrońcy".

Wykładał w szkole podoficerskiej 41 Samodzielnego Pułku Piechoty w Suwałkach. Po przejściu na emeryturę wojskową przeprowadził się z rodziną do Wejherowa. W 1935 r. został wójtem gminy Wejherowo Wieś. Tuż przed wkroczeniem Niemców 8 września 1939 r. do Wejherowa, udał się do Gdyni, aby złożyć w Komisariacie Rządu dokumenty służbowe. Po aresztowaniu został osadzony najpierw w gdańskim, a później wejherowskim więzieniu. Następnie rozstrzelany w Lasach Piaśnickich.

W 1946 r. podczas ekshumacji szczątki mjr. Łakomego zostały odnalezione w grobie nr 1. Rodzina przeniosła jego ciało na cmentarz przy ul. 3 Maja w Wejherowie.

źródło: https://muzeumpiasnickie.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto