Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy las za Muzą w Nadleśnictwie Wejherowo. Zapraszamy na spacer z zagadkami w tle

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
W ramach naszego cyklu „Spacer lasami” wraz z pomorskimi leśnikami odwiedzamy najciekawsze miejsca w lasach naszego regionu. Tym razem poznajemy edukacyjną ścieżkę za Muzą w Nadleśnictwie Wejherowo. To ciekawa i łatwa do przejścia trasa, która zachęca również do pobudzenia naszych szarych komórek. Podczas wędrówki możemy rozwiązywać leśne zagadki.

Tereny Nadleśnictwa Wejherowo są bardzo rozległe. Zaczynają się na początku Polski, czyli na Helu, a kończą w Redzie. Powierzchniowo obejmuje 60 tys. hektarów, w tym około 20 tys. ha samych lasów. Urokliwe tereny nadleśnictwa zachęcają do pieszych spacerów.

- Z uwagi na to, że mamy ciekawe geograficznie położenie, to na terenie nadleśnictwa znajduje się szereg różnych ciekawych rezerwatów. Łącznie jest ich 7, m.in. na Helu, czyli Helskie Wydmy. Piękny też jest rezerwat Zielone. Gdy się do niego wchodzi, to odnosi się wrażenie, że jest się w Amazonii. Występuje tutaj rzadki gatunek chronionego wiciokrzewu pomorskiego – mówi Jacek Szulc, nadleśniczy w Nadleśnictwie Wejherowo.

Warto podkreślić, że na terenie nadleśnictwa znajdują się również obszary Natura 2000, czyli Bielawskie Błota, Orle Piaśnickie Łąki, Trzy Młyny, Zatoka Pucka i Półwysep Helski, Widowo, Bielawa i Bory Bażynowe, Opalińskie Buczyny oraz Puszcza Darżlubska.

Skupmy się na tym ostatnim obszarze, czyli Puszczy Darżlubskiej. Zlokalizowany jest tam Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Muza”. Ośrodek powstały w 1997 roku położony jest około 8 kilometrów od centrum Wejherowa. Skąd taka nazwa? Być może ma nawiązywać do greckiej mitologii. Takie imię właśnie nosiła bogini sztuki i nauki.

A wspomniany ośrodek przystosowany jest do prowadzenia zajęć lekcyjnych, seminariów i konferencji. Są tutaj też stałe zorganizowane dwie sale wystawiennicze, prezentujące świat pszczół i zwierzęta naszych lasów.

„Muza” to także początek leśnej edukacyjnej ścieżki, podczas której dowiemy się m.in. na czym polega praca leśnika.

- To nie tylko wycinanie drzew, ale również masa różnych zadań związanych z ochroną przyrody i lasów. Z naszą pracą można właśnie zapoznać się na tej ścieżce – zachęca nadleśniczy.

Zanim wybierzemy się na wędrówkę, która zajmie nam spokojnym tempem około godziny czasu, możemy nabrać energii posilając się pysznymi owocami. Przy ośrodku powstał, właściwie powstaje, ogólnodostępny sad owocowy.

- Nadleśnictwo Wejherowo realizuje pomysł pod nazwą „Owocowa Arka”. W ramach wolontariatu sami od kilku lat dosadzamy sukcesywnie rodzime gatunki krzewów i drzew owocowych. Chcemy poprzez ten projekt upowszechniać wiedzę o tych gatunkach, a przede wszystkim stworzyć miejsce dla dzikich zapylaczy – opowiada Jacek Szulc. - Projekt jest w trakcje realizacji. Każde z drzewek będzie oznakowane, żeby każdy mógł przeczytać co to jest. Pomyślimy też o osobach z niepełnosprawnościami, aby mogły bezpieczniej się tutaj poruszać. Ale co ważne „Owocowa Arka” już działa i każdy może tutaj przyjść i zerwać sobie owoc do konsumpcji, ale nie w celach przemysłowych. Takie miejsce poprawia warunki bytowania wszystkich owadów zapylających. Jest też dedykowane pszczole miodnej, która od kilku lat wraca do lasów z pomocą leśników, w tym nadleśnictwie również. – podkreśla szef wejherowskiego nadleśnictwa.

Na razie leśnicy posadzili w sadzie m.in. gruszę, jabłoń, wiśnię, derenia jadalnego, czy tarninę. Gdy już skosztujemy soczystych owoców, kierujemy się na ceglany budynek. Za nim skręcamy w prawo i wędrujemy na zieloną polanę. Naszym oczom ukażą się domki dla sów i zabytkowy sprzęt, na którym kiedyś pracowali leśnicy.

- Nie jest prawdą, że mamy jeden rozmiar budek lęgowych. Ptaki są różnych rozmiarów i mają różne oczekiwania. Tutaj spacerowicz może się zapoznać, jak te budki wyglądają. Przede wszystkim w naszych lasach występują sowy włochatki, ale są też puszczyki i płomykówki. Dodam, że w naszym nadleśnictwie realizujemy autorski Program Ochrony Włochatki, który jest akceptowany i wykorzystywany przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku. To jeden z dwóch takich programów. Drugi poświęcony jest monitoringowi nietoperzy.– wyjaśnia nadleśniczy.

Cała trasa jest oznakowana, więc nie ma ryzyka, że gdzieś zbłądzimy. Leśnicy dla spacerowiczów przygotowali łącznie 12 przystanków, m.in. dotyczących pułapek feromonowych do łapania niektórych gatunków owadów.

Podczas pieszej wędrówki, dowiemy się też jaki sprzęt do pomiarów wykorzystują leśnicy, na czym polega mała retencja, czy co to jest bioróżnorodność w lasach.

- Nadleśnictwo Wejherowo swego czasu przystąpiło do takiego programu retencjonowania wody, w ramach którego odtworzyliśmy i zbudowaliśmy ponad 100 zbiorników wodnych. Jak jest to ważne przekonujemy się dzisiaj w dobie suszy – zauważa Jacek Szulc. - W przypadku bioróżnorodności stosujemy, tam gdzie jest to możliwe, naturalne metody odnowienia lasu. W jednolitych monokulturach, po to aby spectrum gatunku było większe sadzimy te drzewa, które są w niedoborze – tłumaczy nadleśniczy.

Na trasie rozwiążcie zagadki

Co ciekawe trasę można nie tylko przejść czytając tablice informacyjne, ale i rozwiązując zagadki. Nadleśnictwo Wejherowo z myślą o najmłodszych wędrowcach przygotowało QUEST - zabawę pod nazwą „Odkryj Las za Muzą”. Rozszyfrowane zagadki pomogą odkryć hasło, które doprowadzi do skarbu. Mapka znajduje się na stronie wejherowskiego nadleśnictwa w zakładce edukacja – scenariusze i ciekawostki.

Co ważne pod ośrodek „Muza” możemy przyjechać samochodem lub rowerem. Przy „Muzie” znajduje się parking. A w przyszłości mają się pojawić też stojaki na rowery. Po skończonej zabawie można udać się na ognisko do niedaleko zlokalizowanego obiektu turystycznego przy leśniczówce. Są tam miejsca wyznaczone do rozpalenia ognia. A jeżeli komuś za mało było przebywania na łonie natury, to przy siedzibie Nadleśnictwa Wejherowo przy ul. Sobieskiego znajduje się ogród dendrologiczny. Można go odwiedzać w godzinach otwarcia nadleśnictwa.
ZOBACZ TAKŻE. Magiczne lasy w Nadleśnictwie Kolbudy
ZOBACZ TAKŻE. Tajemniczy Wąwóz Huzarów w Dolinie Radości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto