Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród deszczowy powstanie w Wejherowie. To pierwsza tego typu inwestycja w mieście

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
To nietypowy rodzaj terenu zielonego, który nie tylko pełni funkcję ozdobną. Ogród deszczowy przede wszystkim filtruje wodę opadową i zwiększa tym samym jej retencję. Po raz pierwszy w Wejherowie władze miasta postanowiły zastosować takie rozwiązanie przy jednej z inwestycji. W czwartek, 31 marca, w wejherowskim ratuszu została podpisana umowa z wykonawcą na rewitalizację odcinka pomiędzy ulicami Kalwaryjską, a Strzelecką.

Wprawdzie rewitalizowany odcinek nie jest duży, to na ten cel miasto przeznaczy ponad 1,3 mln zł.

- Patrząc tylko na to co zobaczymy, czyli nowe nawierzchnie, ładną jakościowo zieleń, to ta kwota robi wrażenie. Ale tam jest duży problem pod ziemią. W tym miejscu nie ma kanalizacji deszczowej, która przejęłaby spływające wody. Dodatkowo ulewne deszcze powodują zalewanie piwnic w tych blokach - wyjaśnia Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Aby rozwiązać ten problem miasto zaprojektowało podziemne zbiorniki, ale postanowiło też skorzystać z innego sposobu zagospodarowania tych wód.

- Pojawią się w tym miejscu ogrody deszczowe. To nowa rzecz w mieście. Do tej pory przy dużych inwestycjach nie robiliśmy takich ogrodów, bo są one dedykowane na mniejsze przestrzenie. A ten odcinek pomiędzy ulicą Kalwaryjską, a Strzelecką znakomicie się do tego nadaje - mówi Rutkiewicz.

Z technicznego punktu widzenia ogrody deszczowy buduje się tak, że na samej górze ogrodu znajdują się kamienie, które umniejszają zagrożenie podmywania oraz spowalniają spływ wody. Kolejną warstwą jest mieszkanka piasku i ziemi. Gwarantująca możliwość ukorzenienia się roślin. Następnymi warstwami jest piasek, a pod nią żwir. Na samym dnie ogrodu usytuować można warstwę drenującą, która stanowić może np. keramzyt.

A jakie rośliny zostaną zasadzone w ogrodzie deszczowym? Mieszkańcy będą mogli usiąść na ławce i odpocząć w towarzystwie turzycę białą (carex alba), śmiałek darniowy (deschampsia caespitosa), mozgę trzcinowatą (phalaris arundinacea), kosaciec syberyjski (iris sibirica), lobelię szkarłatną (lobelia cardinalis) i miecznicę wąskolistną (sisyrinchium angustifolium).

Wykonawca zgodnie z umową ma czas na wykonanie tej rewitalizacji do końca listopada 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto