Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszuści znów grasują w powiecie wejherowskim. Tym razem wyłudzili od seniora z Wejherowa 65 tys. zł

OPRAC.: ab
Nie tak dawno pisaliśmy o oszustach, którzy metodą „na wnuczka” i „policjanta” wyłudzają pieniądze od mieszkańców powiatu wejherowskiego. Niestety przestroga na niewiele się zdała, bo seniorzy wciąż dają się okradać w bezmyślny sposób mimo ciągłych ostrzeżeń ze strony policjantów.

Wejherowscy policjanci cały czas przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od osób starszych pieniądze metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Sprawcy tego typu oszustw są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż do policjantów docierają informacje o kolejnych telefonach od oszustów.

W poniedziałek, 7 czerwca kolejny senior z Wejherowa został oszukany. Jak ustalili policjanci, przestępca poinformował go, że syn z synową mieli wypadek i potrącili kobietę w ciąży.

- Przestępca zapewniał, że jeszcze dziś syn wyjdzie na wolność, tylko trzeba zapłacić poręczenie majątkowe - mówi asp.sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie. - Mężczyzna był przekonany, że rozmawia z funkcjonariuszem. W tym przypadku senior nie był sam, ponieważ był w domu z drugim synem, któremu oszuści kazali pojechać do Komisariatu Gdańsk Śródmieście i tam podpisać dokumenty. Kiedy tylko wyszedł z domu, by pojechać do Śródmieścia, do drzwi seniora zapukał oszust, który zabrał pokrzywdzonemu 65 tys. zł - dodaje.

Nietrzeźwi rowerzyści wciąż na drogach powiatu wejherowskieg...

Należy pamiętać, że kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za policjanta, prokuratora, członka rodziny i prosi o pieniądze, należy być ostrożnym. Funkcjonariusze Policji nigdy nie żądają przekazania pieniędzy. W sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W momencie, gdy mamy podejrzenia, że dzwoni oszust, powinniśmy zakończyć taką rozmowę telefoniczną.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy kontaktować się z policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i sprawdzić informację, którą nam przekazano, a o próbie oszustwa zawiadomić Policję.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę cały czas odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów.

- Apelujemy do osób młodych! Rozmawiajcie z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie o zagrożeniach. Przekażcie im, jak mają zachować się, gdy dzwoni do nich obca osoba. Rozmawiajcie też ze swoimi starszymi sąsiadami i przekażcie im niezbędną wiedzę. Większa świadomość seniorów pozwoli unikać sytuacji, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa – przestrzega asp. sztab. Anetta Potrykus.

Co robić, aby nie stać się ofiarą oszustwa?

  • Oszustów nie zadowalają już kwoty pieniędzy posiadane w domu. Stosując techniki psychomanipulacyjne doprowadzają do sytuacji, że ofiary wypłacają z kont bankowych posiadane oszczędności, zaciągają kredyty, zrywają lokaty, lub przekazują środki pieniężne na wskazane przez przestępców konta bankowe.
  • Funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy ktoś przez telefon będzie mówił, że jest policjantem lub prokuratorem oraz będzie opowiadał o prowadzonej sprawie i potrzebie przekazania pieniędzy – zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie przekazujmy też informacji o posiadanych w domu kosztownościach.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.
od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto