Paryż - Wejherowo. Ireneusz Wieligda czwarty podczas Międzynarodowego Biegu Przełajowego Strażaków

IWONA ROGACKA
Ireneusz Wieligda (pierwszy z prawej), wywalczył podczas międzynarodowych mistrzostw czwarte miejsce. Obok niego stoi Marian Trocki. FOT. IWONA ROGACKA
Podczas XXVIII Międzynarodowego Biegu Przełajowego Strażaków na dystansie 18 km, który odbył się w Paryżu, wystąpiła kadra najlepszych polskich strażaków.

Podczas XXVIII Międzynarodowego Biegu Przełajowego Strażaków na dystansie 18 km, który odbył się w Paryżu, wystąpiła kadra najlepszych polskich strażaków. Ireneusz Wieligda, jedyny strażak z województwa pomorskiego, zajął czwarte miejsce indywidualnie. Ten najlepszy wynik w historii polskich strażaków, zaskakuje tym bardziej, że był to debiut młodego strażaka (30 lat). Polacy wyprzedzili niepokonanych dotąd Włochów z Turynu i Hiszpanów z Madrytu.

Drużyna, która występuje pod szyldem "Warszawa", po raz pierwszy w historii zajęła pierwsze miejsce w zawodach rangi mistrzostw Europy. W jej skład wchodzi ośmiu najlepszych zawodników z różnych komend powiatowych i miejskich.

W zawodach startowało 1320 zawodników i 75 drużyn z jedenastu państw: Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Węgier, Szwajcarii, Luksemburga, Niemiec i Polski.

- W 2007 i 2008 roku w zawodach nie brała udziału drużyna pomorskich strażaków - mówi Marian Trocki, emerytowany strażak i biegacz. - Dotychczas strażacy pomorscy zawsze występowali w Mistrzostwach Europy w Paryżu w latach 1996-2006, gdzie osiągali dobre wyniki. W grudniu ub. roku Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku nie otrzymała stosownego zaproszenia od Komendanta Brygady Straży Pożarnej w Paryżu do udziału w tych zawodach. Zaproszenie - według paryskich strażaków - zostało wysłane do Gdańska, jednak Poczta Polska nie dostarczyła korespondencji na czas.