MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Klecha: "Udało nam się odbudować dumę z tego, że jest się sportowcem i działaczem LZS"

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
GOSRiT Luzino
Wydaję mi się, że udało się nam w wielu miejscach odbudować dumę z tego, że jest się sportowcem i działaczem Ludowych Zespołów Sportowych, co przyczynia się do tego, że kolejne dyscypliny sportowe chcą rywalizować w rozgrywkach rangi mistrzowskiej - mówi Piotr Klecha. Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS podsumowuje również 2019 rok i opowiada o planach na 2020.

Tomasz Smuga: Trudno nie zacząć od obecnej sytuacji na świecie związanej z zagrożeniem zarażenia się koronawirusem. Wirus uderzył w różne sfery naszego życia, również sportową. Ludowe Zespoły Sportowe także to odczuwają?
Piotr Klecha: Obecna sytuacja ma wpływ na wszystkie aspekty życia w tym również na naszą działalność. Wszystkie nasze rozgrywki oraz obiekty sportowe zostały zamknięte. Życie przeniosło się do sieci, w tym te sportowe. Sporo naszych klubów, w tym mój GOSRiT Luzino, zdalnie będzie aktywizować swoich podopiecznych. Nasi trenerzy przygotowują również plan treningowy dla sportowców, który będzie można wykorzystać w domowej atmosferze. Dla naszych działaczy i trenerów, będzie to też okazja, żeby trochę się zatrzymać i spędzić więcej czasu z najbliższymi. Jest to również okazja do pracy koncepcyjnej.

TS: Czy w związku z trwającym zagrożeniem epidemicznym w Polsce możemy coś mówić o planach pomorskiego LZS na 2020 rok?
PK:
Oczywiście, że tak. Trzeba przeczekać ten trudny okres, później życie wróci do normy. Wiele naszych wydarzeń przesuniętych zostanie w czasie. Na pewno pewne inicjatywy, z powodu braku terminów zostanie odwołanych, ale te najważniejsze, mamy taką nadzieję, zrealizujemy. Jeśli chodzi o nasze plany, to dzięki rok rocznie zwiększającej się dotacji Urzędu Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego, możemy w tym roku dofinansować blisko 80 imprez na terenie całego Pomorza. Ich ważnym elementem będzie Współzawodnictwo Sportowe Samorządów LZS, gdzie będziemy chcieli wyłonić i nagrodzić najbardziej usportowiony samorząd na Pomorzu. Liczymy, że ta akcja zdobędzie właściwą renomę. Ponadto zaplanowane są nasze flagowe wydarzenia w tym m.in. Igrzyska Sportowe LZS, które mają się odbyć w czerwcu w Kołczygłowach. Mamy nadzieję, że te zawody wzmocnią nasza działalność w regionie słupskim. Kolejne ważne wydarzenia to: turnieje Piłkarska Kadra Czeka (finały Starogard Gdański, gmina Puck), które chcieliśmy zrobić w nowej odsłonie. Liczymy, że obecna sytuacja nam w tym nie przeszkodzi. Organizować również będziemy Mistrzostwa Pomorza LZS w szachach ( Trąbki Wielkie), tenisie stołowym ( Straszyn), lekkiej atletyce ( Słupsk), piłka nożna 11-osobowa( gmina Pruszcz Gdański), Turniej Szachowy Złota Wieża (Somonino), żeglarstwo (Swarzewo) i piłka nożna 6-osobowa (Luzino). Ich zwycięzcy reprezentować będą nasze województwo w Mistrzostwach Polski LZS. Ważnym elementem nasze aktywności będą zajęcia oraz zawody sportowe dla seniorów. W tym roku po raz drugi zorganizujemy Wojewódzką Senioriade (Skarszewy) oraz Mistrzostwa Pomorza w Bowlingu (Łęgowo). Dzięki dodatkowemu dofinansowaniu UMWP, będziemy mogli wesprzeć kilka grup działających przy Pomorskich LZS. Kolejną naszą flagową imprezą będzie Spartakiada Sportowa KGW (Chmielno). Ubiegłoroczne wydarzenia, innowacyjne w skali całego kraju, przyciągnęło do serca Kaszub 16 drużyn KGW współpracujących z naszymi klubami, które, wyjątkowo rywalizowały w specjalnych aktywnościach sportowych. Impreza to zarówno świetna zabawa, jak i rywalizacja typowo sportowa m.in. w biciu piany, wyścigach na taczkach, czy na 3 osobowych nartach itd. To wydarzenie odbyło się z inicjatywy Jana Trofimowicza, który od ubiegłego roku odpowiada za organizacje naszych imprez wojewódzkich.. W 2020 roku planujemy również po raz pierwszy zorganizować Mistrzostwa Polski LZS w kickboxingu. To pokłosie dwóch udanych imprez, Pucharu Polski i Mistrzostw Pomorza, które odbyły się ostatnio w Luzinie.

Ubiegły rok był dla nas wyjątkowy. Udało się nam reaktywować oraz wzmocnić imprezy rangi Mistrzostw Pomorza LZS oraz wysłać na Krajowe Igrzyska LZS praktycznie wszystkich naszych reprezentantów, którzy rywalizowali tam z sukcesami.

TS: Pierwszy kwartał roku, to jeszcze dobra okazja do podsumowań wydarzeń sportowych za poprzednik rok. Jaki był 2019 rok dla pomorskiego LZS?
PK:
Ubiegły rok był dla nas wyjątkowy. Udało się nam reaktywować oraz wzmocnić imprezy rangi Mistrzostw Pomorza LZS oraz wysłać na Krajowe Igrzyska LZS praktycznie wszystkich naszych reprezentantów, którzy rywalizowali tam z sukcesami. Ponadto wielkim sukcesem okazały się nowe inicjatywy, w tym Senioriada, Spartakiada KGW, mistrzostwa w żeglarstwie, Mistrzostwa Pomorza Seniorów w bowlingu, czy w kickboxingu, który jest na pomorskiej mapie LZS co raz bardziej widoczny. W tej ostatniej dyscyplinie planujemy zorganizować po raz pierwszy Mistrzostwa Polski LZS. Ubiegły rok był również udany dla naszych indywidualnych sportowców, co było widoczne m.in. podczas Plebiscytu „Dziennika Bałtyckiego” na Najpopularniejszego Sportowa Pomorza. Tam po raz pierwszy, od lat, wyróżniono najlepszych sportowców LZS. Nagrodzeni zostali: Magdalena Głodek - z KS Bloczek Team Pelplin, która wywalczyła brązowy medal podczas Mistrzostw Świata Juniorek w zapasach w Estonii, Paulina Stenka - z KTS-K GOSRiT Luzino, która wywalczyła brąz na Mistrzostwach Świata seniorów w kickboxingu w Turcji, Gevorg Sahakyan - reprezentujący GKS Cartusia Kartuzy, który zdobył srebro na Mistrzostwach Europy w zapasach w stylu klasycznym w Rumuni. Wśród nagrodzonych znalazło się liczne grono zawodników spod znaku LZS, którzy reprezentowali m.in. kluby: LKS Żuławy Nowy Dwór Gdański, Morze Stegna, Victoria Sztum, LKS Zantyr Sztum, LZS Nadwiślanin Kwidzyn, GKS Żukowo, Grom Nowy Staw, AML Słupsk, LZS Ziemi Puckiej Puck, LKS Lew Lębork i KTS-K GOSRiT Luzino. To był też znakomity rok dla naszych piłkarzy. Po raz pierwszy w 34-letniej historii 3 zespoły z jednego województwa wygrały rywalizacje w Ogólnopolskim Turnieju Piłkarska Kadra Czeka LZS. W starszej kategorii swoje zawody wygrali chłopcy z Beniaminka Starogard Gdański oraz dziewczyny z GOSRiT Luzino, w młodszej najlepsi w Polsce okazali się chłopcy z ULKS 2 Bytów. Oprócz rywalizacji indywidualnej nasze kluby rywalizują z sukcesami w rozgrywkach ligowych. Energa Osowa Gdańsk to MP w unihokeju, w I lidze futsalu rywalizują piłkarze LZS Dragon Bojano, a w I lidze tenisa stołowego kobiet, GOSRiT Luzino, które są blisko awansu do elity. 2019 rok był znakomity dla naszych lekkoatletów. Pomorskie kluby LZS to czołówka w szkoleniu młodego narybku w królowej sportu. Najważniejsze LA kluby to: ULKS Talex Borysław Borzytuchom, LKS Jantar Ustka, GKS Żukowo, AML Słupsk, LKS Fenix Słupsk, KKL Rodło Kwidzyn, LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz, LKS Ziemi Puckiej Puck, CMKL Człuchów, LKS Zantyr Sztum. Podsumowując ubiegły rok nie możemy zapomnieć o największym naszym klubie GKS Cartusia Kartuzy, który odnosi sukcesy zarówno w zapasach, kolarstwie, pływaniu jak i lekkiej atletyce. W 2019 roku po raz pierwszy od lat zorganizowana została impreza rangi ogólnopolskiej. Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w kajakarstwie, które odbyły się w Człuchowie.

TS: 2020 rok sportowcy z pomorskich klubów LZS można uznać, że rozpoczęli bardzo dobrze. Podczas marcowych Mistrzostw Polski Krajowego Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych reprezentacja województwa Pomorskiego zdobyła 8 medali.
PK:
Tak, drużyna pod przewodnictwem Jarosława Ścigały, wiceprezesa Pomorskiego LZS, zaprezentowała się tam znakomicie . Warto dodać, że jego podopieczna z ULKS Talex Borzytuchom, Beata Topka zdążyła jeszcze zdobyć tytuł Halowego Mistrza Polski na 1500 m., gdzie w finale rywalizowała z wychowanką tego klubu, Andżeliką Cichocką. Wracająca po kontuzji Cichocka, wygrała ten bieg, ale ostatecznie została zdyskwalifikowana, dzięki czemu Topka zdobyła złoty medal, do którego jeszcze dołożyła brązowy na 3000 m. Ten rok będzie również bardzo ważny dla zapaśnika z Kartuz, Gevorg Sahakyan, który walczy o nominacje olimpijską.

Wydaję mi się, że udało się nam w wielu miejscach odbudować dumę z tego, że jest się sportowcem i działaczem Ludowych Zespołów Sportowych, co przyczynia się do tego, że kolejne dyscypliny sportowe chcą rywalizować w rozgrywkach rangi mistrzowskiej. Na razie daleko nam do wielu innych województw w tym zakresie, ale to zadanie na kolejną kadencję.

TS: Wróćmy jeszcze do 2019 roku. Osobiście dla pana jako działacza LZS ubiegły rok był udany. Jesienią został pan wybrany po raz drugi na prezesa Pomorskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.
PK:
Bardzo się cieszę, że po raz kolejny środowisko LZS mi zaufało. To była trudna kadencja, podczas której trzeba było praktycznie od nowa budować nasze struktury oraz zachęcać do ponownego wstąpienia do nasze zrzeszenia. Obecnie jesteśmy widoczni na terenie całego województwa, gdzie bardzo dużo imprez odbywa się pod flagą LZS. Ponadto musieliśmy odbudować zaufanie UMWP, który teraz rok rocznie zwiększa swoje wsparcie dla naszej organizacji (w 2019 roku otrzymaliśmy 265 tys. zł.). Udało się nam również pozyskiwać co raz więcej środków z innych źródeł w tym m.in. sponsorskich. Reaktywowaliśmy w tym czasie wiele imprez Mistrzostw Pomorza LZS oraz zbudowaliśmy mocną reprezentację Województwa Pomorskiego LZS, która godnie reprezentowała nasz region na Mistrzostwach Polski LZS praktycznie we wszystkich dyscyplinach, zajmuje tam czołowe miejsca. Warto tutaj wspomnieć, że na najważniejszej imprezie, jakie są Igrzyska Sportowe LZS od 2016 zajmujemy miejsca w klasyfikacji generalnej w pierwszej czwórce. 2016 rok, Tarnowo Podgórne - 3 miejsce, 2017 Spała - 2 miejsce, 2018 Siedlce - 4 miejsce, 2019 ponownie Siedlce - zdobyliśmy 30 medali, nie było klasyfikacji generalnej. Wydaję mi się, że udało się nam w wielu miejscach odbudować dumę z tego, że jest się sportowcem i działaczem Ludowych Zespołów Sportowych, co przyczynia się do tego, że kolejne dyscypliny sportowe chcą rywalizować w rozgrywkach rangi mistrzowskiej. Na razie daleko nam do wielu innych województw w tym zakresie, ale to zadanie na kolejną kadencję. Udało się nam uporządkować wiele spraw formalnych w tym zostaliśmy OPP. To wszystko udało się dzięki zaangażowaniu wielu naszych członków, w tym kolegów i koleżanek z Rady Wojewódzkiej i zarządu, którzy dbając o swoje kluby znaleźli czas na prace na rzecz naszego zrzeszenia. Przy okazji chciałbym im wszystkim podziękować. Oto oni: Jarosław Ścigała z Borzytuchomia, Jan Trofimowicz z Ełganowa, Tomasz Kempa z Trąbek Wielkich, Jarosław Dywizjusz z Nowego Dworu Gdańskiego, Danuta Janczak z Pszczółek, Lech Kwiatkowski z Kwidzyna, Tadeusz Gralak z Czarnej Dąbrówki, Ryszard Mazerski ze Sztumu, Jerzy Tkaczyk ze Starzyna, Edyta Klassa z Chmielna, Franciszek Kaszubowski ze Smętowa Granicznego, Kazimierz Wanke z Miastka, Jerzy Wnuk-Lipiński z Malborka, Piotr Mazur z Kartuz oraz Paweł Radecki z Luzina. Komisja Rewizyjna: Mieczysław Pietroń z Nowego Dworu Gdańskiego, Stanisław Czaja z Lini i Wojciech Licau z Mieroszyna. Kolejne plany są kontynuacją rozpoczętych ubiegłorocznych działań związanych z pozyskiwaniem kolejnych środków zewnętrznych na nasza działalność, w tym programy społeczne skierowane do seniorów, środki z tytułu 1% podatku itp. Staramy się również pozyskać środki z programów UE. Jesteśmy w trakcie aplikacji o nie, czekamy na rozstrzygnięcie konkursów. W naszej ofercie jest również wspólne, bardzo korzystne ubezpieczenie OC i NNW, do którego zachęcamy kolejne kluby. To ubezpieczenie na starcie przynosi spore korzyści finansowe. Ponadto jesteśmy w trakcie formalizowania akcji zbierania elektrośmieci. Akcja ta odbywać się będzie we współpracy w RG LZS i będzie okazją dla naszych członków do włączenia się w aktywność ekologiczną. W skrócie polegać będzie na tym, że podczas organizacji naszych wydarzeń sportowych odbywać się będzie zbiórka elektrośmieci, która oprócz aspektu społecznego, będzie okazją do pozyskania dodatkowych środków na nasza działalność. Bardzo ważnym elementem na najbliższa kadencję będzie wzmocnienie współpracy z UMWP oraz Związkiem Gmin Pomorskich. Chcemy być partnerem dla pomorskich samorządów nie tylko przy okazji wspólnych imprez sportowych. W planach mamy również otworzenie „Izby pamięci Ludowych Zespołów Sportowych”. Staramy się na pozyskanie środków na tą aktywność i rozpoczęliśmy już zbieranie pamiątkowej do tej izby. Ostatnie publikacje wydane z okazji 70-lecia naszej organizacji: „70 lat kultury fizycznej i sportu na terenie północnych Kaszub”- wydane przez najbardziej LZS-owska gminę Puck (autor Waldemar Płomień) oraz Historia LKS Żuławy Nowy Dwór Gdański 1946-2016 (autor Janusz Domaszewski) pokazały jak ważną role pełniły i pełnią LZS na terenie polskich wsi i małych miast. Inicjatorem zbierania historycznych pamiątek jest Jan Trofimowicz, wiceprezes Pomorskiego LZS.

Wielu z nich, gdyby nie te najmniejsze kluby, nigdy nie zaczęło by swojej sportowej przygody.

TS: W wielu rozmowach podkreśla pan, że z klubów LZS wywodzą się znani sportowcy.
PK:
Zgadza się. Historycznie bardzo wielu sportowców ma swój początek w LZS. Najbardziej znani to oczywiście piłkarze: Jakub Błaszczykowski, Jerzy Brzęczek, Łukasz Piszczek i wielu innych. Na pomorzu od LZS zaczynali m.in. Rafał Kaczmarczyk, Karol Piątek, Paweł Buzała, Bogusław Lizak, Jacek Manuszewski i Karol Fila. Z pomorskich sportowców warto wspomnieć o legendzie tenisa stołowego, Andrzeju Grubba (LZS Zelgoszcz), legendzie kolarstwa Czesławie Lang (Baszta Bytów), czy Andżelice Cichockiej (Talex Borzytuchom). Warto tu też wspomnieć o zapaśnikach z Andrzejem Wrońskim (GLKS Morena Żukowo) na czele. Wielu z nich, gdyby nie te najmniejsze kluby, nigdy nie zaczęło by swojej sportowej przygody.

TS: LZS to nie tylko sport. W waszych celach statutowych czytam, że są też m.in. prowadzenie działalności kulturowo-oświatowej, czy inicjowanie prac badawczo-naukowych w zakresie sportu, rekreacji i turystyki.
PK:
Nasze zrzeszenie prowadzi obecnie m.in. działalność szkoleniową. W naszej ofercie są m.in. szkolenie z elementów profilaktyki uzależnień, które daje „argumenty” i wiedzę, dzięki czemu można pozyskiwać środki na działalność ze źródeł skierowanych na działania profilaktyczne. LZS znane są również ze zlotów turystycznych. Najbardziej znany na Pomorzu odbywał się na Westerplatte. Niestety, działania te jak na razie zostały zaniechane ze względu na brak dofinansowania. Kolejne szkolenie skierowane do osób, które chcą powiększyć swoją wiedzę w zakresie organizacji klubów sportowych to Lokalny Lider Sportu Wiejskiego Bardzo ważnym elementem naszej aktywności są działania patriotyczne. Większość naszych sportowych imprez połączona jest z upamiętnieniem ważnych dla lokalnej społeczności wydarzeń historycznych. Często są tam obecne poczty sztandarowe, pamięta się o lokalnych bohaterach oraz o pielęgnowaniu wartości patriotycznych. Łączymy w ten sposób nasza działalność sportową z prowadzeniem działalności kulturowo-oświatowej. Kolejne działanie to publikację historyczne, o których wspomniałem wcześniej.

TS: Ile klubów liczy Pomorskie LZS?
PK: Obecnie w naszej organizacji jest 136 organizacji i klubów sportowych. Ich liczba systematycznie wrasta. Najwięcej mamy na terenie gminy Puck i gminy Pruszcz Gdański. Czym nas będzie więcej, tym większe mamy przełożenie na pozyskiwanie dodatkowych środków z różnych źródeł. Cały czas zachęcamy kluby do wstąpienia do naszego zrzeszenia, zwłaszcza te które mają rodowód LZS. Korzyści jest sporo, począwszy od wspólnego ubezpieczenia, dające na start spore oszczędności, możliwości pozyskiwania środków z tytułu 1% podatku, udziału w imprezach rangi wojewódzkiej i krajowej, możliwości pozyskania dofinansowania na własne imprezy oraz udziału w programach Ministerstwa Sportu. W ostatnich 4 latach za naszym pośrednictwem nasze kluby otrzymały ponad milion złotych.

TS: Ludowe Zespoły Sportowe mają długą historię. LZS istnieje już ponad 70 lat.
PK: Za narodziny Ludowych Zespołów Sportowych uznaje się rok 1946. Pierwszy LZS założono w 1946 we wsi Czarnowąsy w dzisiejszym województwie opolskim. Rodowód działalności LZS sięga jednak okresu jeszcze wcześniejszego. Już w latach 1927-28 w ramach działalności kulturalno-oświatowej Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici” powstawały pierwsze koła i kluby sportowe. Pierwsze LZS-y na terenie byłego województwa gdańskiego powstały w październiku 1946 roku na terenach, na których zachowała się tradycja przedwojennego TG „Sokół”, przede wszystkim na Ziemi Starogardzkiej. Jednym z pierwszych był LZS Jaroszewy, gmina Skarszewy oraz na terenie powiatów nowodworskiego, malborskiego, puckiego i wejherowskiego. W Luzinie, gdzie obecnie pracuje, pierwszy LZS powstał również w 1946 roku. Mamy na hali GOSRiT Luzino wywieszone zdjęcie pierwszego LZS na naszym terenie, który przez lata funkcjonował pod nazwą Błyskawica Luzino.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto