Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Planowe świadczenia wstrzymane? Znamy stanowisko wejherowskiego szpitala

Alicja Choinka
Alicja Choinka
W poniedziałek, 8 marca opublikowane zostało zalecenie Centrali NFZ w sprawie ograniczenia do niezbędnego minimum lub czasowego zawieszenia udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Powodem jest zapewnienie dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia. Jak wygląda sytuacja w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie? - Szpital w sposób ciągły monitoruje sytuację epidemiologiczną i w przypadku zaistnienia konieczności dostosowuje do niej działania – informuje rzecznik Szpitali Pomorskich.

Z dnia na dzień wzrasta liczba przypadków zakażenia koronawirusem. Według stanu na dzień 16 marca b.r. łączna liczba zakażeń w całej Polsce wyniosła 14 396, w województwie pomorskim1030, w powiecie wejherowskim – 62 (poinformowano także o 4 przypadkach śmiertelnych).

Jak czytamy w komunikacie na stronie nfz.gov, w celu zminimalizowania ryzyka transmisji COVID-19 oraz zapewnienia dodatkowych łóżek dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia wystosowała zalecenie dotyczące ograniczenia lub czasowego zawieszenia planowych świadczeń.

Czego dotyczy zalecenie? Przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności takich jak m.in. zabiegi wewnątrzczaszkowe, pomostowanie naczyń wieńcowych czy duże zabiegi korekcyjne kręgosłupa.

Jak informuje NFZ, ograniczenie nie powinno dotyczyć planowanej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych, przy ograniczeniu lub odroczeniu świadczenia należy natomiast wziąć pod uwagę plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii po zabiegu.

Jednocześnie wskazujemy, że w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia i potencjalne skutki

– czytamy w treści zalecenia.

Zaplanowane zabiegi nie zostały odwołane

Jakie stanowisko w tej sprawie ma Szpital Specjalistyczny w Wejherowie? Jak poinformowała rzecznik Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz , na ten moment procedury mają odbywać się planowo.

Zgodnie z zaleceniem, Szpital w sposób ciągły monitoruje sytuację epidemiologiczną i w przypadku zaistnienia konieczności dostosowuje do niej działania. Obecnie zaplanowane na najbliższy czas procedury medyczne nie zostały odwołane

– mówi Małgorzata Pisarewicz.

Przypomnijmy, że od listopada ubiegłego roku w wejherowskiej placówce funkcjonuje oddział dedykowany pacjentom z COVID-19.

Oddział funkcjonuje w sposób normalny dostosowany do liczby miejsc. Zauważalny jest wzrost liczby chorych; codziennie wypisujemy pacjentów i dzięki temu codziennie możemy przyjąć kolejnych

– zaznacza rzecznik Szpitali Pomorskich.

Oprócz oddziałów covidowych w pomorskich szpitalach, na terenie województwa utworzone zostały także szpitale tymczasowe – w obiektach sanatorium MSWiA przy ul. Bitwy pod Płowcami w Sopocie i w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo przy ul. Żaglowej w Gdańsku.

Do placówki w Sopocie pacjenci przyjmowani są od stycznia b.r., do szpitala tymczasowego w Gdańsku – od 8 marca b.r. Według aktualizacji na dzień 11 marca w gdańskim obiekcie zajęte pozostają 54 łóżka internistyczne i 8 respiratorowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto