„Plaża PGE - Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”- PGE zaprasza do strefy edukacyjnej promującej odnawialne źródła energii na plaży w Lubiatowie

Materiał informacyjny FUNDACJI PGE
Już od 22 lipca, na plaży w Lubiatowie działać będzie strefa edukacyjna. To część projektu „Plaża PGE – poznaj moc Bałtyckiego Wiatru”. W ten sposób polski koncern energetyczny chce pokazać korzyści płynące z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Strefa będzie czynna do 27 lipca.

Od czwartku 22 lipca przez cały tydzień na plaży w Lubiatowie działać będzie strefa edukacyjno-warsztatowa „Plaża PGE – poznaj moc Bałtyckiego Wiatru”. Spółka energetyczna przygotowała tam m. in. ścieżkę wiedzy z planszami edukacyjnymi, okularami wirtualnej rzeczywistości (VR) i kołem fortuny oraz interaktywny „Infokioski”, w którym będzie można dowiedzieć się o zaletach wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych.

- Łącząc edukację z zabawą chcemy pokazać, jak w przyszłości będą działały morskie farmy wiatrowe PGE na Morzu Bałtyckim oraz wyjaśnić, jakie korzyści tego typu inwestycje mogą przynieść Polsce. W specjalnie przygotowanych strefach na plaży będziemy zachęcać mieszkańców i turystów do pogłębiania wiedzy z zakresu ochrony środowiska i promować postawy ekologiczne – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Na plaży znajdą się również boiska do gry w siatkówkę plażową, piłkę nożną i badmintona. W strefie sportowej – w sobotę 25 lipca – będzie można spotkać siatkarza Mikołaja Sawickiego, przyjmującego PGE Skry Bełchatów. Zawodnik przeprowadzi trening, a następnie wraz z odwiedzającymi strefę weźmie udział w rozgrywce międzypokoleniowej.

W weekend będzie można również obejrzeć pokazy kina plenerowego, wziąć udział w warsztatach ekologicznych z Nadleśnictwem Choczewo oraz odbyć kurs pierwszej pomocy przeprowadzonym przez ratowników WOPR.

Na odwiedzających czekać będzie makieta turbiny wiatrowej zestawiona z miniaturami takich obiektów jak: Latarnia Morska w Świnoujściu, biurowiec „Zieleniak” w Gdańsku czy wieża Eiffla w Paryżu. Każdy chętny będzie mógł zostać operatorem miniturbiny.

W strefie „Plaża PGE – poznaj moc Bałtyckiego Wiatru” znajdzie się również sektor poświęcony kaczce lodówce. To jeden z gatunków występujących w rejonie Morza Bałtyckiego, który został objęty ścisłą ochroną. PGE przystosowała projekt farm wiatrowych do potrzeb kaczek lodówek zimujących na Ławicy Słupskiej, która jest objęta obszarem Natura 2000, sąsiadującej z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

Morskie farmy wiatrowe przyszłością PGE

Poprzez strefę edukacyjną PGE chce opowiedzieć o planowanym uruchomieniu morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Do 2030 roku powstaną dwie instalacje: Baltica-2 i Baltica-3 o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. W kolejnych latach otwarta zostanie również elektrownia Baltica-1 o mocy blisko 1 GW. W sumie wspomniane projekty pozwolą na zaspokojenie potrzeb energetycznych aż 5,4 mln gospodarstw domowych. Pierwszy prąd z turbin morskich (ok. 1 GW) popłynie w 2026 roku.

- Budowa morskich farm wiatrowych to kluczowy projekt inwestycyjny Grupy PGE. Chcemy przybliżyć ten projekt wszystkim Polakom, dlatego tego lata nad Bałtykiem powstaną specjalne strefy „Plaża PGE - Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Dodaj ogłoszenie