Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpisano umowę z Westinghouse Electric Company na prace przedprojektowe elektrowni jądrowej w gminie Choczewo

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
22 lutego 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisała z Westinghouse Electric Company umowę rozpoczynającą wspólne działania, które prowadzą do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
22 lutego 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisała z Westinghouse Electric Company umowę rozpoczynającą wspólne działania, które prowadzą do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Polskie Elektrownie Jądrowe
Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie wybudowana w amerykańskiej technologii AP1000, dostarczonej przez Westinghouse Electric Company. W środę, 22 lutego 2023 roku, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisała umowę z amerykańską firmą, na prace przedprojektowe elektrowni jądrowej, która ma powstać na terenie gminy Choczewo.

Polskie Elektrownie Jądrowe i Westinghouse podpisały umowę na prace przedprojektowe elektrowni jądrowej na Pomorzu

Jak poinformowała spółka PEJ podpisana umowa obejmuje prace w 10 głównych obszarach merytorycznych. Wśród nich znajduje się m.in. opracowanie szczegółowego Modelu Realizacji Inwestycji, przygotowanie Oceny Bezpieczeństwa oraz Programu Kontroli Jakości, a także identyfikacja potencjalnych dostawców z naciskiem na firmy z Polski. Podpisana umowa (ang. Bridge Contract) zakłada zrealizowanie w sumie przez Westinghouse na rzecz projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu ponad 100 tysięcy roboczogodzin.

Zawarta umowa umożliwia rozpoczęcie pierwszych prac przedprojektowych, zanim dojdzie do zakończenia procesu uzgadniania umowy wykonawczej.

- Podpisana dziś umowa to kolejny ważny krok w budowie elektrowni jądrowej w naszym kraju. Energia jądrowa to przyszłość Polski, droga do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i ważny komponent naszego miksu. Ta strategiczna inwestycja, którą realizujemy zgodnie z harmonogramem, będzie miała wpływ na przyszłe ceny prądu. Pozwoli też na czystą, bezpieczną i własną energię oraz impuls rozwojowy dla szeregu polskich firm, dostawców i innych partnerów. Elektrownie wpłyną pozytywnie na rynek pracy i polską gospodarkę – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

PRZECZYTAJ TAKŻE. Elektrownia jądrowa w Choczewie. Będzie wyglądać inaczej niż jest często przedstawiana

Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Mateusz Berger podkreślił, że umowa została podpisana z amerykańską firmą Westinghouse, czyli "najdłużej działającym dostawcą technologii".

- Którego ‘technologiczne DNA’ nosi w sobie ogromna większość działających na świecie reaktorów jądrowych, pozwoli nam dopracować koncepcyjnie projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - przyznał Berger.

- Umowa to wielki krok PEJ przybliżający wdrożenie w Polsce najbardziej zaawansowanej technologii jądrowej, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz stabilne dostawy bezemisyjnej i przystępnej cenowo energii elektrycznej. Wszyscy ciężko pracujemy, aby sukcesywnie wypracowywać kolejne porozumienia, tak ważne dla Polski i Polaków - powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse.

Z kolei ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski podkreślił, że "współpraca w zakresie energii jądrowej jest istotną częścią stosunków strategicznych".

- Podpisanie umowy przez Westinghouse i PEJ na prace przedprojektowe elektrowni jądrowej to ważny kamień milowy i obietnica czystej, bezpiecznej i pewnej energii jądrowej - napisał na Twitterze ambasador.

Według informacji PEJ podpisana umowa zakłada także przygotowanie zasad zewnętrznego finansowania projektu, czyli wstępne oszacowanie wartości projektu. Ponadto w ramach dokumentu amerykańska firma przeprowadzi m.in. wstępną ocenę rozwiązań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa fizycznego planowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu oraz przygotuje dla polskiego inwestora listę wymagań niezbędnych do realizacji inwestycji, w tym dostosowania technologii AP 1000 do wszystkich lokalnych regulacji. Również zostaną wypracowane zasady strategii zakupowej, w ramach której zostaną zidentyfikowani potencjalni dostawcy.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2022 roku rząd wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach PPEJ dostarczy Westinghouse. Natomiast wcześnie, bo w grudniu 2021 roku, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowały, że na preferowaną lokalizację pod budowę reaktorów jądrowych o mocy do 3750 MWe wybrano tę o nazwie "Lubiatowo-Kopalino" w nadmorskiej gminie Choczewo w powiecie wejherowskim. W 2022 roku spółka złożyła do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska tzw. raport środowiskowy, konieczny do zakończenia procedury środowiskowej i uzyskania pozwolenia na budowę. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2033 roku, po nim dwa kolejne.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto