Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemne pojemniki na odpady w Wejherowie. W mieście ruszył pilotażowy program

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
W śródmieściu Wejherowa zamontowano osiem gniazd podziemnych pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. - Postanowiliśmy zainwestować w nowoczesne zbiorniki podziemne. Ustawianie w centrum miasta zbiorczych kontenerów z odpadami miało zbyt wiele wad m.in. odór i wątpliwą estetykę - mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Gniazda z podziemnymi pojemnikami znajdują się: 4 - przy ul. Wałowej, oraz po 1 przy – Północnej, ul. Sportowej (koło cmentarza), ul. Reformatów i ul. Dąbrowskiego. W każdym z tych gniazd znajduje się pięć pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów takich frakcji jak: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, BIO, odpady zmieszane.

- Postanowiliśmy zainwestować w nowoczesne zbiorniki podziemne - mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. - Chcieliśmy w ten sposób uwolnić podwórka i dać do dyspozycji mieszkańcom, żeby mogli je zagospodarować w dowolny sposób, zwłaszcza jeśli chodzi o zieleń. Poza tym niektóre nieruchomości w ogóle nie były dostosowane do tego, żeby wybudować tam wiatę z dogodnym dostępem do zbiórki i wywozu odpadów, a ustawianie w centrum miasta zbiorczych kontenerów z odpadami miało zbyt wiele wad m.in. odór i wątpliwą estetykę.

Miasto przekazało do zarządców budynków zlokalizowanych przy gniazdach specjalne karty, które umożliwiają skorzystanie z tych pojemników. Zostały wydane mieszkańcom 29 budynków mieszkalnych.

Jak korzystać z tych pojemników? Zobaczcie na poniższym filmiku:

- Karty dostępu są rejestrowane i przypisane do konkretnego użytkownika. Każdy mieszkaniec, którą ją otrzymał może otworzyć każdy pojemnik w danej pergoli - wyjaśnia Roman Czerwiński, prezes Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Wejherowie. - ZUK ma pełną kontrolę nad tymi gniazdami odpadów i będzie je opróżniać w miarę potrzeby. Będziemy wiedzieli, czy ktoś segreguje czy nie.

Podziemne pojemniki są różnej wielkości. W zależności od frakcji odpadów jest to od 3 do 5 metrów sześciennych.

- Te pojemniki są bardziej dostępne i nowocześniejsze. Pojemniki są pod ziemią, więc latem odpady znajdują się w niższych temperaturach, a zimą w wyższych, więc nie czuć odoru. Nikt nie będzie też w nich grzebać - zauważa Czerwiński.

Podobne rozwiązania znajdziemy też w innych miejscowościach na Pomorzu. Podziemne pojemniki są m.in. w Pruszczu Gdańskim i Starogardzie Gdańskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto