Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Połączenie szpitala w Wejherowie z Gdynią. Zapadła decyzja radnych wojewódzkich

Joanna Kielas
Szpital Specjalistyczny w Wejherowie
Szpital Specjalistyczny w Wejherowie Fot. J. Kielas
Połączenie szpitala w Wejherowie z Gdynią. Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego podjęli decyzję o połączeniu trzech spółek szpitalnych: Szpitali Wojewódzkich w Gdyni, Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku oraz Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

Połączenie szpitala w Wejherowie z Gdynią. Cztery pomorskie szpitale, w tym wejherowski od marca 2017 roku mają działać w ramach jednego podmiotu. Ostateczna decyzja już zapadła podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Jak uspokajają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi na umowę o pracę (w tym warunki pracy i płacy) w tych trzech podmiotach pozostaną niezmiennie. Każdy ze szpitali zachowa autonomię w podstawowych zakresach działalności. Do końca marca 2017 r. spółka łącząca te trzy szpitale ma zostać wpisana do KRS pod jedną wspólną nazwą. Nie jest ona jeszcze znana. Władze województwa pomorskiego myślą o ogłoszeniu konkursu na jej nazwę.

Dodatkowo, w związku z planowanym połączeniem spółek, Zarząd Województwa Pomorskiego powołał Zespół Roboczy ds. pracowniczych, którego zadaniem będzie analiza funkcjonujących w poszczególnych Spółkach regulacji z zakresu zatrudnienia i wynagradzania pracowników oraz wypracowanie satysfakcjonujących wszystkie strony rozwiązań prawno-organizacyjnych. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele pracowników oraz związków zawodowych z każdych z trzech szpitali, a także Pełnomocnik Marszałka ds. Dialogu Społecznego Włodzimierz Szordykowski. Pierwsze spotkanie Zespołu odbędzie się w styczniu 2017 r.

- Połączenie trzech spółek szpitalnych umożliwi, co jest niezmiernie istotne, wypracowanie kompleksowego modelu opieki zdrowotnej nad pacjentami poprzez poszerzenie wachlarza świadczeń medycznych oraz rozwinięcie dotychczasowej działalności w kierunku nowoczesnych centrów diagnostyczno-leczniczych, jak np. utworzenie w Wejherowie Kaszubskiego Centrum Chorób Sercowo-Naczyniowych – mówi Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – W świetle projektowanej przez Ministerstwo Zdrowia ustawy o tzw. „sieci szpitali”, im bardziej kompleksowy jest podmiot leczniczy, tym ma większe szanse na stabilne finansowanie oferowanych świadczeń. Ponadto chcemy wzmocnić dotychczasową, tak ważną z punktu widzenia epidemiologicznego, działalność Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

- Przypomnijmy, że dokonane dotychczas procesy przekształceniowe podmiotów szpitalnych w województwie pomorskim zostały pozytywnie ocenione przez organy kontrolne (Ministerstwo Zdrowia, Najwyższa Izba Kontroli). Ponadto proces konsolidacji i przekształceń pomorskich podmiotów leczniczych jest często wskazywany w Polsce jako wzorcowy. Kilkuletnia praktyka w prowadzeniu podmiotów leczniczych w formie spółek kapitałowych pozwala na stwierdzenie, że te uniwersalne przesłanki przekształcenia będą miały zastosowanie także w przypadku Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie – dodaje Paweł Orłowski.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto