Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Połączenie szpitali w Wejherowie i Pucku [SONDA]

Joanna Kielas
Szpital Specjalistyczny w Wejherowie
Szpital Specjalistyczny w Wejherowie Fot. Joanna Kielas
Połączenie szpitali w Wejherowie i Pucku. Takie plany mają właściciele obu placówek - Urząd Marszałkowski w Gdańsku i puckie starostwo. Jednak pracownicy mają wiele wątpliwości.

Połączenie szpitali w Wejherowie i Pucku W Pucku odbył się już protest pielęgniarek. Na budynku zawisł baner z napisem "protest", a personel miał na sobie czarne koszulki. To sprzeciw wobec planowanej fuzji specjalistycznego szpitala w Wejherowie z powiatowym w Pucku.

Związkowcy twierdzą, że to zły pomysł.
- Łączenie placówek oznacza rychłą likwidację naszego szpitala - komentuje Bogusława Wirkus, wiceprzewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy Szpitalu Puckim. - A na to naszej zgody nie było i na pewno nie będzie.

Związkowcy i pracownicy od ubiegłego tygodnia zbierali podpisy mieszkańców, którzy popierają ich stanowisko. Udało im się ich zebrać - według deklaracji, które wczoraj usłyszeliśmy - kilka tysięcy.

W Starostwie Powiatowym w Pucku na dokumenty związkowców czekają w spokoju.
- Rozmawialiśmy o planach i przyszłości szpitala w ubiegłym tygodniu i nadal będziemy rozmawiać - deklaruje starosta Jarosław Białk. - Nikt nie ma monopolu na rację, a razem zależy nam na losie lecznicy, więc z chęcią wysłuchamy konstruktywnych uwag.

Wejherowskie związki zawodowe też z niepokojem śledzą informacje o planowanym połączeniu szpitali. Krystyna Dębkowska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Regionu Pomorskiego, otrzymała już uchwałę intencyjną w sprawie połączenia. Wejherowskie związki mają wyrazić o niej swoją opinię.

- Zaopiniujemy ją negatywnie - mówi Krystyna Dębkowska. - Nasz szpital przeszedł w grudniu 2013 roku przekształcenie w spółkę, zaciska pasa, by nie generować długów, co się udaje. Mieliśmy nadzieję, że w tym roku przyjdzie wreszcie czas na docenienie pracowników [czytaj - podwyżki], a tu wymyślono połączenie z Puckiem, który jest zadłużony.

Stanowisko Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku

Zarząd Województwa Pomorskiego wychodząc naprzeciw tworzonej przez Wojewodę Pomorskiego mapie potrzeb zdrowotnych przyjął w dniu 28 kwietnia 2015 r. projekt uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego: w sprawie połączenia spółek Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy Sp. z o.o. z siedzibą w Wejherowie oraz Szpital Pucki Sp. z o.o. z siedzibą w Pucku.

Z uwagi na fakt, iż obie spółki prowadzą swoją działalność na sąsiadującym obszarze oraz udzielają świadczeń zdrowotnych w oparciu o kontrakt z NFZ, głównie pacjentom zamieszkującym teren powiatu wejherowskiego i powiatu puckiego, za połączeniem spółek przemawia m. in.:
- wzmocnienie pozycji obu szpitali w przyszłych postępowaniach konkursowych NFZ;
- scalenie działalności leczniczej w regionie i dostosowanie polityki zdrowotnej do regionalnego zapotrzebowania na zaświadczenia zdrowotne;
- podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców regionu poprzez dostosowanie jakości opieki do standardów szpitali akredytowanych, ograniczenie wewnętrznej konkurencji – zmniejszenie konkurencji na etapie kontraktowania z NFZ w wybranych zakresach świadczeń;
- bardziej efektywne wykorzystanie zasobów (kadry, sprzętu i aparatury medycznej), co wpłynie na poprawę dostępności i jakości udzielanych świadczeń;

- możliwość wejścia na nowe rynki i rozwój działalności, w szczególności poszerzenie oferty świadczeń zdrowotnych;
- możliwość polepszenia bazy sprzętowej i warunków hospitalizacji w Szpitalu w Pucku,
- optymalizacja procesów zarządczych, możliwość wspólnego planowania inwestycji, co wpłynie na obniżenie ich kosztów w dłuższej perspektywie czasu, wspólna polityka zakupowa (wspólne zakupy wybranych materiałów medycznych, energii cieplnej i elektrycznej oraz optymalizacja procesu zakupowego, w rezultacie zwiększenie siły przetargowej względem dostawców pozwalające osiągnąć lepsze warunki handlowe).

Połączenie Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy Sp. z o.o. ze Szpitalem Puckim Sp. z o.o. nastąpi w trybie art. 492 § 1 pkt.1) kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym dojdzie do przeniesienia całego majątku spółki przejmowanej – Szpitala Puckiego Sp. z o.o. na spółkę przejmującą – Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie za udziały, które spółka przejmująca wyda wspólnikowi spółki przejmowanej – Powiatowi Puckiemu. Zgodnie bowiem z 494 § 1 kodeksu spółek handlowych spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Na spółkę przejmującą przechodzą również zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. Spółka przejmująca wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki spółki przejmowanej.

Również stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę pozostaną niezmienne, gdyż zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto