Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomagają od 20 lat - gala jubileuszowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności działa już od 20 lat. Z tej okazji, 18 września w budynku Filharmonii Kaszubskiej odbyła się uroczysta gala.

Gospodarz oraz pomysłodawczyni gali, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie Iwona Romanowska powitała zebranych:

20 lat działalności PCPR z perspektywy czasu, w porównaniu z innymi szacownymi jubilatkami w naszym powiecie, wydaje się niewiele. Jednak gdy na te same 20 lat spojrzymy w kontekście wieku, sprawności i umiejętności, to Centrum jawi nam się jako młoda, kreatywna i pełna werwy instytucja

- mówi dyrektor PCPR.

W gali udział wzięli przedstawiciele lokalnych samorządów, a także pracownicy Powiatowych Centrów Pomocy Społecznej, Ośrodków Pomocy Społecznej czy Sądu. W trakcie uroczystości osobom zasłużonym dla organizacji zostały wręczone „ Drzewka Wdzięczności”, czyli nagrody ustanowione przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Podczas gali miała także miejsce premiera publikacji o historii PCPR pt. ,,Dla rodziny”. Został także wyświetlony film opowiadający o jego działalności. Uroczystość urozmaicił także występ artystyczny w wykonaniu pracowników PCPR oraz podopiecznych centrum.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie powstało 2 marca 1999 roku, Powiatowy Zespół Orzekania o Niepoprawności przy PCPR utworzono w lipcu tego samego roku. Pierwszym dyrektorem PCPR, a zarazem przewodniczącą PZOON została Genowefa Małyszko. Od roku 2009 stanowisko to obejmuje Iwona Romanowska.
W ciągu niespełna 20 lat działalności, od roku 1999 do 2918, PCPR w Wejherowie działało dla około 700 rodzinzastępczych. Objęło pomocą około 1300 dzieci z terenu powiatu, z czego około 180 powróciło do rodzin biologicznych, około 100 natomiast zostało przysposobione.

Niespełna 9 tysiącom mieszkańcom powiatu wejherowskiego udzielono porad specjalistycznych, konsultacji psychologicznych i pedagogicznych oraz prawnych. Z udziałem środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób, dla 56 tysięcy osób niepełnosprawnych i 2 200 opiekunów, sfinansowane zostały także m.in. turnusy rehabilitacyjne czy środki ortopedyczne i pomocnicze.

PCPR, w imieniu samorządu powiatu wejherowskiego, podejmuje działania w zakresie pomocy społecznej, rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Realizuje także zadania obejmujące przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, interwencję kryzysową, pieczę zastępczą, a także orzekanie o niepełnosprawności. Podejmuje również zlecone zadania rządowe.

Przez te 20 lat bardzo dużo zmieniło się także w działalności. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie tylko wykonuje coraz więcej zadań z zakresu pomocy społecznej, opieki nad osobami niepełnosprawnymi, wsparcia w rodzinach, ale także rozwinęło swoją działalność jeżeli chodzi o realizację różnych programów, np. ,,Stop przemocy rodzinie”, ,,Przeciw patologiom”, ,,Za życiem” i bardzo aktywnie uczestniczy w życiu społecznym na terenie powiatu wejherowskiego

– mówi Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego.

To zwykła codzienna praca, dofinansowanie różnych działań z zakresu pomocy społecznej, udzielanie tego wsparcia, ale także nadzorowanie wielu placówek opiekuńczo – wychowawczych, domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej

– dodaje.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto