Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorski Rower Metropolitalny będzie nazywał się "Mevo" czyli mewa

MP
W głosowaniu na finałowe trzy nazwy dla systemu Roweru Metropolitalnego na Pomorzu mieszkańcy Pomorza oddali 3,5 tysiąca głosów. Zwycięską nazwą okazała się „Mevo”, w języku esperanto to słowo oznaczające mewę.

Wybrana przez głosujących nazwa zyskała 51 proc. poparcie. 30 proc. głosów oddano na nazwę “Kóło” z (kaszubskiego które wymawia się jako “kłeło”), 19 proc. poparcia zyskała z kolei nazwa Metrower.

Przypominamy, że finałową trójkę nazw kapituła konkursu wybrała z ponad 1300 zgłoszonych przez internautów w pierwszym etapie. Rower Metropolitalny funkcjonować ma w 14 gminach na Pomorzu - w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Tczewie, Pucku, Redzie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim oraz Rumi. A wszystko to ma zacząć funkcjonować, według zapowiedzi, z początkiem marca 2019 roku.

Rower Metropolitalny ma wystartować w 2019 roku.

Przyszły operator Roweru Metropolitalnego (przetarg na wyłonienie go trwa) zobowiązany jest do dostarczenia co najmniej 3866 pojazdów. Powstanie też 660 stacji postoju. Amatorzy dwóch kółek będą mieli do dyspozycji pojazdy wyposażone w panele elektroniczne z GPS-em, dzięki którym będzie je można zlokalizować, a także wypożyczyć, za pośrednictwem smartfonowej aplikacji. To tzw. system roweru IV generacji. Nie będzie to jednak środek przemieszczania się tylko dla posiadaczy smartfonów. Równie łatwo korzystać będzie można na tradycyjnych telefonach, wysyłając SMS lub chociażby za pomocą karty miejskiej. Każdy rower będzie miał zamek elektryczny i tradycyjne zabezpieczenie.

10 proc. rowerów będzie miało napęd elektryczny, służyć będą one przede wszystkim mieszkańcom jeżdżącym „pod górkę”, czyli np. tym z gdańskiej dzielnicy Chełm. Dla tych pojazdów w Gdańsku powstaną 22 stacje, w których będą się ładować.

W systemie abonamentowym opłata miesięczna za korzystanie z "mewy" nie będzie mogła przekroczyć kwoty 10 zł. W cenie użytkownik otrzyma aż 90 minut na codzienne przejazdy. Po przekroczeniu limitu czasowego rowerzysta będzie ponosił opłatę w wysokości 5 groszy za minutę. Koszt abonamentu rocznego to nie więcej niż 100 zł.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto