Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorze. Rezerwat długowiecznych, ale i toksycznych cisów. Otwarty dla turystów [ZDJĘCIA,WIDEO]

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Rezerwat Przyrody "Cisy w Czarnem"
Rezerwat Przyrody "Cisy w Czarnem" Andrzej Gurba
Przed wojną znajdowało się tu ponad 1000 cisów. Teraz jest ich "tylko" 400. O wiele mniej, ale i tak to jedno z największych skupisk tych długowiecznych drzew w Polsce. Mowa o Rezerwacie Przyrody Cisy w Czarnem. Turyści mogą skorzystać ze ścieżki przyrodniczej.

[/sc] Cis pospolity nie jest tak okazały dla oka, jak dąb czy buk. Rośnie wolno. Nie osiąga więcej, niż dwadzieścia metrów wysokości. Jest za to długowieczny. Może dożyć nawet 3000 lat. Wiek najstarszego cisa w Polsce ocenia się na 1250 lat.

Cisy są chronione od XV wieku

Cis w Polsce jest gatunkiem chronionym i to od XV wieku. Był czas, że prawie zniknął z naszych lasów. Powód? Intensywnie wykorzystywano go w budownictwie oraz na łuki, kusze czy naczynia.

Cisy zawierają trującą substancję

Warto wiedzieć, że prawie wszystkie części cisa zawierają trującą substancję - taksynę, która zaburza pracę serca, żołądka i jelit, a także poraża ośrodek oddechowy. To dlatego kiedyś pozyskiwano z cisa substancje do zatruwania strzał. Z drugiej strony, substancje z cisa służą produkcji preparatów stosowanych w leczeniu nowotworów.

Rezerwat cisów powstał w 1957 roku

Rezerwat Przyrody Cisy w Czarnem znajduje się na terenie gminy Rzeczenica. Powstał w 1957 rok. Ma około 26 hektarów. Najstarsze cisy w tym rezerwacie mają prawie 300 lat. Cały rezerwat nie jest dostępy dla turystów. Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie wytyczyło w nim oznaczoną ścieżkę przyrodniczą, której przejście zajmuje około 30 minut.

Miejsca postojowe przed bramą rezerwatu

Przed bramą rezerwatu znajduje się tylko kilka miejsc postojowych na samochody. Są stojaki na rowery oraz wiata z siedziskami. Auta można także zostawić na parkingu leśnym przy drodze asfaltowej Sporysz - Czarne (kilkaset metrów do wjazdu/wejścia na drogę z płyt). Od drogi asfaltowej do rezerwatu jest około 600 metrów. Są tablice kierunkowe.

Rezerwat znajduje się na terenie gminy Rzeczenica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomorze. Rezerwat długowiecznych, ale i toksycznych cisów. Otwarty dla turystów [ZDJĘCIA,WIDEO] - Człuchów Nasze Miasto

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto