Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poseł Tyszka pyta o dwujęzyczne tablice na Trasie Kaszubskiej. W sondzie "DB" większość internautów jest "za" kaszubskimi nazwami

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Przemysław Świderski
Pytania odnośnie dwujęzycznych tablic na Trasie Kaszubskiej do ministra infrastruktury skierował poseł na Sejm Stanisław Tyszka. Zdaniem posła brak nazw w języku kaszubskim jest to "naruszenie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym". Inaczej widzi to resort, który już wcześniej tłumaczył, że za tablicami jedynie w języki polskimi stoją względy bezpieczeństwa.

Poseł pyta się o tablice na Trasie Kaszubskiej z nazwami miejscowości po kaszubsku

W swoim zapytaniu poselskim Stanisław Tyszka zwraca uwagę, że "mieszkańcy regionu skarżą się, że tablice te nie zostały oznakowane w ich regionalnym języku".

- Co stanowi naruszenie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym. Zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dodatkowe oznakowanie tablic w języku kaszubskim zmniejszy poziom bezpieczeństwa na Trasie Kaszubskiej ze względu na niejednolitość oznakowania oraz zwiększenie liczby wierszy na znakach. Podwójne oznakowanie tablic funkcjonuje jednak w wielu krajach świata na autostradach, a napisy na nich są widoczne z daleka i czytelne - pisze poseł.

Tyszka skierował też dwa pytania do ministra infrastruktury. W jednym z nich pyta o brak konsultacji społecznych w regionie a w drugim o to "dlaczego Ministerstwo Infrastruktury dopuszcza do naruszenia praw grupy ludności kaszubskiej poprzez zaniechania oznakowania tablic w regionalnym języku".

Przypomnijmy, że to nie pierwsze poselskie zapytania o kaszubskie tablice na tym odcinku drogi ekspresowej S6. Wcześniej w tej sprawie interpelację zgłosiła grupa posłów.

PISALIŚMY O TYM TUTAJ. Nie będzie kaszubskich tablic z nazwami miejscowości na Trasie Kaszubskiej. Resort tłumaczy to względami bezpieczeństwa

Wówczas resort zwrócił uwagę m.in. na rolę jaką pełnią drogi klasy S w sieci dróg krajowych.

- Z założenia służą one do prowadzenia ruchu długodystansowego i tranzytowego, umożliwiając szybką komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi. Umieszczenie dodatkowych nazw miejscowości w języku kaszubskim dwukrotnie zwiększy liczbę wierszy na znakach, co mając na uwadze dopuszczalną prędkość na drodze ekspresowej S6 nie pozostanie bez znaczenia dla czytelności oznakowania, wpływając tym samym negatywnie na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego - odpowiedział Rafał Weber, wiceminister resortu infrastruktury.

Taki argument nie trafia do działaczy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

- Na terenie Kaszub tablice takie spotkać można na drogach krajowych i wojewódzkich. Nic mi nie wiadomo, aby kiedykolwiek ich obecność rozproszyła uwagę kierowców i doprowadziła do niebezpiecznej sytuacji w ruchu drogowym - mówi w rozmowie z naszą redakcją prezes ZK-P Jan Wyrowiński. - Podstawowym celem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie jest działanie prowadzące do zachowania i rozwoju języka kaszubskiego. To dzięki naszej determinacji ma on dziś - mocą ustawy - status języka regionalnego. Konsekwencją tego jest obowiązek umieszczenia tablic dwujęzycznych na terenie gmin, gdzie jest taka wola mieszkańców, a przecież Polska jest - jak to zapisano w art. 2 Konstytucji - „demokratycznym państwem prawnym” - podkreśla.

Tłumaczenie ministerstwa nie przekonuje też większości internautów "Dziennika Bałtyckiego", którzy wzięli udział w naszej sondzie odpowiadając na pytanie "Czy tablice na Trasie Kaszubskiej powinny być dwujęzyczne - w językach polskim i kaszubskim?"

Na dzień 23 lutego 2023 roku ponad 50 proc. głosujących jest "za", bo "to uszanowanie woli mieszkańców i lokalnych samorządów, przez które przebiega trasa". Z kolei ponad 40 proc. głosów było przeciwko ze względów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a reszta internautów nie miała zdania.

Trwa głosowanie...

Czy tablice na Trasie Kaszubskiej powinny być dwujęzyczne - w językach polskim i kaszubskim?

Czy ostatecznie kaszubskie tablice zostaną zamontowane? ZK-P zapowiada, że "nie ustają w wysiłkach".

- Ostatnio do grona naszych sojuszników dołączyła sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych, która jednomyślnie uchwaliła dezyderat skierowany do Ministra Transportu, popierający umieszczenie nazw dwujęzycznych na Trasie Kaszubskiej. Stanowisko podobne zajął Kaszubski Zespół Parlamentarny. Będziemy zabiegali o to, aby w tej sprawie wypowiedziały się również samorządy gminne - mówi Jan Wyrowiński.

Po kaszubsku na MOP-ach

Wprawdzie na TK nie ma dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, to na MOP-ach w Kamieniu w gminie Szemud zostały zainstalowane takie tablice z informacjami turystycznymi o regionie i drodze.

- Przygotowane zostały dzięki współpracy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Informacje te będą – po raz pierwszy w Polsce – także w języku kaszubskim - mówi Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA.

Obecnie trwają procedury umożliwiające otwarcie Miejsc Obsługi Podróżnych.

Przypomnijmy, że ponad 40-kilometrowa Trasa Kaszubska została oficjalnie oddana do użytku w grudniu 2022 roku. W ramach inwestycji powstały dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z pasem awaryjnym, a na odcinku najbardziej obciążonym ruchem między Chwaszczynem a węzłem Gdynia Wielki Kack po trzy pasy ruchu i pas awaryjny. Na trasie zlokalizowano siedem węzłów: Bożepole Wielkie, Strzebielino, Luzino, Szemud, Koleczkowo i dwa węzły zespolone - Chwaszczyno i Gdynia Wielki Kack. Obwodnica Trójmiasta na połączeniu z Trasą Kaszubską została rozbudowana do trzech pasów ruchu.

Do tematu dwujęzycznych tablic wrócimy po udzielonej odpowiedzi przez resort.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto