MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poszukiwany dawca szpiku dla Marcina z Lęborka

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W drugi marcowy weekend, w wyznaczonych punktach na terenie Lęborka, każdy chętny będzie mógł zgłosić się jako potencjalny dawca szpiku.
W drugi marcowy weekend, w wyznaczonych punktach na terenie Lęborka, każdy chętny będzie mógł zgłosić się jako potencjalny dawca szpiku. Archiwum rodzinne/Fundacja DKMS
Marcin jest mieszkańcem Lęborka, mężem Angeliki i ojcem Mai. Zachorował na nowotwór krwi. Do walki z białaczką i do wyzdrowienia będzie potrzebne przeszczepienie szpiku. W poszukiwanie dawcy włączyła się Fundacja DKMS, która organizuje w Lęborku akcję rejestracji dawców szpiku.

Diagnoza była szokiem

Marcin to mąż Angeliki i tata Mai, mieszkaniec Lęborka. Nigdy wcześniej poważnie nie chorował, więc diagnoza, którą usłyszał - nowotwór krwi - była dla niego i jego rodziny ogromnym szokiem. Po szczegółowych badaniach okazało się, że choroba, na którą cierpi to białaczka. Do wyzdrowienia będzie potrzebne przeszczepienie szpiku. "Wiem, że do powrotu do zdrowia potrzebuje przeszczepienia szpiku. Mój bliźniak genetyczny ma w sobie, lek, który może uratować mi życie! Mimo choroby, marzę o dalekich podróżach i chwilach spędzonych wspólnie z rodziną oraz przyjaciółmi."

Po pomoc do Fundacji DKMS

Gdy tylko lekarze poinformowali rodzinę, że potrzebny będzie dawca niespokrewniony, przyjaciele i koledzy Marcina z pracy skontaktowali się z Fundacją DKMS, aby zorganizować Dni Dawcy Szpiku na terenie Lęborka. Takie aktywności pozwalają poszerzać bazę potencjalnych dawców szpiku kostnego, a tym samym zwiększać szansę na znalezienie zgodnego dawcy.

Mieszkańcy Lęborka, ale nie tylko, będą mieli możliwość okazania wsparcia i zarejestrowania się w bazie Fundacji DKMS. W drugi marcowy weekend, w wyznaczonych punktach na terenie Lęborka, każdy chętny będzie mógł zgłosić się jako potencjalny dawca szpiku. Daty i miejsca rejestracji:

Sobota, 09.03.2024 r.

  • 09.00 – 15.00 – Parking przy Kaufland, Toruńska 6
  • 09.00 – 14.00 – Parking przy DH Kupiec, Zwycięstwa 3

10.03.2024 r.

  • 9.00 – 17.00 – Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu, Warszawska 17

,,Na miejscu każda osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat, będąca w ogólnie dobrym stanie zdrowia, będzie mogła dokonać rejestracji. Na początku każdy chętny zostanie poproszony o odpowiedź na kilka pytań weryfikujących możliwość rejestracji. Następnie wypełni formularz danych kontaktowych i pobierze wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Każdy nowy dawca w bazie, to szansa na życie dla Pacjentów chorujących na nowotwory krwi” - wyjaśnia Natalia Banasik, koordynator z Fundacji DKMS.

Mieszkańcy Lęborka pokazali już jak potrafią pomagać

To nie będzie pierwsza akcja Fundacji DKMS w Lęborku. W 2016 roku, kiedy na zwłóknienie szpiku zachorowała Zosia, to jej historia poruszyła prawie 500 mieszkańców, którzy dołączyli do bazy dawców.

Kiedy na białaczkę zachorował Konrad, to bazy potencjalnych dawców szpiku dołączyło ponad 800 osób. Co najważniejsze, to dwie osoby zarejestrowane we wrześniu 2019 zostały dawcami faktycznymi. Konrad i Zosia znaleźli swoich „bliźniaków genetycznych”, a dzisiaj ich bliscy wspierają Marcina w jego drodze do wyzdrowienia.

Kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać osoba:

  • w przedziale wiekowym 18-55 lat
  • w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi
  • świadomie podejmująca decyzję o rejestracji

Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:

  • pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
  • pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa

Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego. W miarę możliwości brane są pod uwagę preferencje Dawcy.

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 900 000 osób (czerwiec 2023), spośród których już ponad 12 000 osób (czerwiec 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Jedynie 25% Pacjentów, zakwalifikowanych do transplantacji szpiku, znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% potrzebuje pomocy Dawców niespokrewnionych.

Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „bliźniaka genetycznego”. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby, gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poszukiwany dawca szpiku dla Marcina z Lęborka - Lębork Nasze Miasto

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto