Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat wejherowski. Seniorka w oszustwie "na funkcjonariusza" straciła 30 tys. zł

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
pixabay.com
Mafia posługująca się językiem angielskim może wejść do mieszkania i wyrządzić krzywdę. Taką historię przedstawił seniorce z Wejherowa rozmówca telefoniczny wykorzystując metodę oszustwa "na funkcjonariusza". 77-latka - niestety - dała się nabrać i straciła 30 tys. zł. Policjanci wciąż przypominają o zachowanie zasad ostrożności podczas kontaktów z nieznajomymi.

Oszuści działający metodą „na wnuczka" czy „na policjanta" wciąż dzwonią do wejherowskich seniorów. Informuje o tym wejherowska policja. 24 maja ofiarą została 77-letnia kobieta z Wejherowa.

- Jak ustalili policjanci, oszust poinformował seniorkę, że mafia posługująca się językiem angielskim może wejść do mieszkania i zrobić jej i jej mężowi krzywdę. Przestępca zapewniał, że dom jest pod obserwacją funkcjonariuszy i musi szybko wyrzucić przez okno pieniądze. Kobieta była przekonana, że rozmawia z funkcjonariuszem. Zarówno gotówkę jak i biżuterię spakowała do torby i wyrzuciła przez okno. Oszust nakłonił 77-latkę do przekazania mu pieniędzy i biżuterii w kwocie 30 tys. zł - informuje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy w Komendzie Powiatowej Policji w Wejherowie.

24 maja, jak informuje wejherowska policja, doszło także do innej próby oszustwa.

- W tym przypadku seniorka rozmawiając przez telefon stacjonarny z oszustem, równolegle w tym samym czasie, zadzwoniła na telefon alarmowy z telefonu komórkowego i kiedy usłyszała głos operatora. Wtedy też nabrała pewności, że na telefon stacjonarny zadzwonił do niej oszust. Zakończyła rozmowę z oszustem i nie przekazała mu żadnych pieniędzy, a sprawę zgłosiła policjantom - informuje Potrykus.

Policjanci wciąż przypominają o zachowanie zasad ostrożności podczas kontaktów z nieznajomymi

Policjanci radzą, że kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za policjanta, czy funkcjonariusza, prokuratora, członka rodziny i prosi o pieniądze, na pewno należy być ostrożnym.

- Funkcjonariusze Policji nigdy nie żądają przekazania pieniędzy, a w sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W momencie, gdy mamy podejrzenia, że dzwoni oszust, powinniśmy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. Jeżeli w trakcie rozmowy ktoś mówi że nasze pieniądze są zagrożone, albo tez prosi o przekazanie pieniędzy to powinniśmy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustwem. W takim przypadku natychmiast należy rozłączyć się (skończyć rozmowę) a następnie zadzwonić na numer alarmowy 112 i o swoich podejrzeniach powiadomić Policję, warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i sprawdzić informację, którą nam przekazano - podkreśla oficer prasowy wejherowskiej policji.

Co robić, aby nie stać się ofiarą oszustwa?

  • Oszustów nie zadawalają już kwoty pieniędzy posiadane w domu. Stosując techniki psychomanipulacyjne doprowadzają do sytuacji, że ofiary wypłacają z kont bankowych posiadane oszczędności, zaciągają kredyty, zrywają lokaty, lub przekazują środki pieniężne na wskazane przez przestępców konta bankowe.- Funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY też nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy ktoś przez telefon będzie mówił, że jest policjantem lub prokuratorem oraz będzie opowiadał o prowadzonej sprawie i potrzebie przekazania pieniędzy – zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie przekazujmy też informacji o posiadanych w domu kosztownościach.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu wejherowskiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected] lub [email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto