Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat wejherowski. Zasada 4P dla lepszej przyszłości, czyli jak ograniczyć marnowanie jedzenia

Alicja Choinka
Alicja Choinka
fot. Pixabay.com/ Zdjęcie ilustracyjne
Ponad miliard ton – tyle żywności marnowane jest rocznie w skali świata. Stanowi to ponad 1/3 rocznej produkcji. W Polsce, według danych z października ub. r., ilość ta to niemal 5 mln ton, z czego najwięcej w gospodarstwach domowych. Jak możemy ograniczyć to zjawisko? Przede wszystkim kierując się zasadą 4P, minimalizując odpady, a gdy już powstaną – segregując je w odpowiedni sposób.

Najwięcej, ponad 62 % Polaków, przyznaje się do marnowania pieczywa, 57 % mówi, że wyrzuca owoce, co jest akurat dość naturalną sprawą, ponieważ są one różne, nie zawsze do końca wiemy, jakie kupujemy

– mówi Tadeusz Wiśniewski, przewodniczący zarządu Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”.

Ponad 56 % przyznaje, że wyrzuca nietrwałe warzywa, takie jak sałata, ogórki czy pomidory. Niestety bardzo dużo, bo ponad 51 % Polaków marnuje wędliny, 47 % - mleko i przetwory mleczne.

Jak informuje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), ilość marnowanego jedzenia w skali świata to 1 mld 300 mln ton rocznie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i agendy żywnościowe zajmują się tym tematem od początku lat 2000. Mówimy o opracowaniach, analizach, bo o tym, że taki problem istnieje, wiemy już od dawna

– podkreśla Tadeusz Wiśniewski.

W miarę rozwoju przetwórstwa żywności, zwiększa się skala jej marnowania, szczególnie w gospodarstwach domowych. 1 mld 300 mln to 1/3 produkowanej rocznie na świecie żywności, która ulega zmarnowaniu.

Według danych NIK z października 2021, w Polsce rocznie marnowane jest 4,8 mln ton żywności, z czego około 60 %, czyli 2,88 mln ton w gospodarstwach domowych. Statystycznie każdy Polak marnuje rocznie ok. 77 kg żywności, dziennie – ok. 200 g.

460 tysięcy mieszkańców gmin Komunalnego Związku Gmin Dolina Redy i Chylonki rocznie wyrzuca około 35 tysięcy ton odpadów żywnościowych

– informuje przewodniczący zarządu KZG.

Straty dotyczą jednak także transportu, gastronomii, handlu, produkcji rolniczej, czyli bezpośrednio u wytwórców. Prawie 16 % żywności marnowane jest w procesie jej przetwarzania. Część z tego to straty nie do uniknięcia. Nie każdy je skórki od jabłek, niektórych skórek nie da się zjeść jak w przypadku bananów czy cytrusów. Można je przetworzyć, ale jest to trudne. Najwięcej tracimy z powodu błędnego gospodarowania żywnością.

W jaki sposób można zapobiegać marnowaniu żywności?

W zakresie tym pomocna jest zasada 4 P, czyli: PLANUJ, PRZETWARZAJ, PODZIEL SIĘ, POSEGREGUJ.

  • PLANUJ – planując zakupy i kupując tylko tyle, ile potrzeba. Warto przygotować listę zakupów, aby uniknąć nabywania zbędnych produktów.
  • PRZETWARZAJ – przydatność żywności można przedłużyć odpowiednio ją przechowując i przetwarzając. Gdy widzimy, że kupiliśmy za dużo jedzenia, spróbujmy zamrozić jego część na później.
  • PODZIEL SIĘ – podzielmy się nadmiarem jedzenia z rodziną, znajomymi lub osobami potrzebującymi.
  • POSEGREGUJ – gdy już powstaną odpady, należy pamiętać o ich odpowiedniej segregacji.

Wydana została Ustawa o przeciwdziałaniu marnowania żywności, z tym że dotyczy ona tylko sklepów wielkopowierzchniowych

– tłumaczy Tadeusz Wiśniewski.

Na jej podstawie handel zobowiązany jest tworzyć tzw. Banki Żywności. NIK pozytywnie ocenił ich działanie. Banki powstały po to, aby nie tylko nie marnować, ale także pomagać potrzebującym. Trzeba promować te instytucje. Badania ONZ mówią o tym, że na całym świecie głoduje ok. 800 mln ludzi.

W powiecie wejherowskim funkcjonują dwie społeczne lodówki – w Wejherowie (przy kolegiacie na Placu Jakuba Wejhera) oraz w Rumi (przy Zespole Szkół Salezjańskich).

Dać odpadom drugie życie

Jak podkreśla, przewodniczący zarządu KZG „Dolina Redy i Chylonki” ważna jest minimalizacja ilości odpadów, a także ich odpowiednia segregacja. Od 2 lat odpady pochodzenia roślinnego wrzucać można do brązowego pojemnika. Należy przy tym pamiętać, aby nie wrzucać tam odpadów pochodzenia zwierzęcego, które muszą zostać odpowiednio unieszkodliwione.

Z odpadów roślinnych możemy wytworzyć kompost, dzięki czemu żywność niejako wróci do obiegu

– tłumaczy.

Chciałbym zaapelować do naszych mieszkańców, aby wyrzucać odpady roślinne luzem, nie w woreczkach foliowych, które należy umieścić w żółtym pojemniku na plastik. Oddzielenie plastiku od odpadów frakcji kuchennej jest kłopotliwe.

Mieszkańcy obszaru KZG w roku 2020 (pierwszym roku segregacji) oddali do kompostowania ponad 15 tys. ton odpadów roślinnych.

O ważnych sprawach poprzez komiks

W ostatnim czasie ukazał się kolejny komiks z serii „Ekopamiętnik” pt. „Ucieczka”. Publikacja ta traktuje właśnie o temacie marnowania żywności oraz sposobach zapobiegania temu procesowi.

Komiksy te dotykają różnych tematów związanych z ochroną środowiska, stąd tytuł główny „Ekopamiętnik”

- mówi Tadeusz Wiśniewski.

Są tam stali bohaterowie, którzy spotykają się z różnymi problemami. Staramy się przygotowywać te materiały w sposób atrakcyjny, tak, aby były chętnie czytane i pozwalały przystępnie przekazać myśl związaną z ochroną przyrody. Robimy to po to, aby trafiać do różnych grup naszych mieszkańców. Komiksy skierowane są do dzieci i młodzieży, ale wydajemy także różnego rodzaju broszury skierowane do pedagogów i współpracujących z nami koordynatorów, którzy przekazują wiedzę dalej w formie lekcji.

Komiksy z serii „Ekopamiętnik” dostępne są na stronie internetowej Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” w zakładce „Materiały edukacyjne”. Link TUTAJ.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto