Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Wejherowski Alarm Smogowy przypomina o złożeniu deklaracji

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
pixabay.com
Powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, czyli CEEB. - To nic innego, jak baza danych i zbiorcza informacja na temat źródeł ciepła w naszych mieszkaniach i domach - tłumaczy Wejherowski Alarm Smogowy, który przypomina o złożeniu deklaracji o sposobie ogrzewania.

Do 30 czerwca 2022 roku właściciele lub zarządcy budynków zobowiązani są do złożenia w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)**deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw**.

Ewidencję prowadzi oraz jest jej administratorem minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

- Wszyscy dobrze wiemy, że Polska zmaga się ze smogiem, a nasze miasta i wsie należą do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Każdego roku w Polsce na schorzenia i choroby spowodowane smogiem umiera ok. 40.000 naszych rodaków. Problem ten został zauważony przez Komisję Europejską, która kilka lat temu nakazała naszym rządom podjęcie pilnych działań w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, które w naszych warunkach spowodowane są spalaniem węgla i innych paliw stałych w piecach przydomowych. Niskie kominy, przestarzałe piece węglowe i słabej jakości paliwo to główne przyczyny naszych problemów z zanieczyszczeniem powietrza - mówi Artur Cierzniewski z Wejherowskiego Alarmu Smogowego, który zachęca do składania deklaracji o sposobie ogrzewania.

W celu ograniczenia zjawiska smogu w 2018 r. pod nazwą Program Czyste Powietrze ruszył pionierski w skali Europy projekt dotacji na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych w Polsce.

Członkowie WAS podkreślają, że "aby jednak dobrze zaplanować, rozbudowywać i ulepszać system zachęt i ułatwień potrzebne są dokładne dane, jaka jest skala problemu do rozwiązania".

- Temu właśnie ma służyć Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, czyli CEEB. Obecnie bazujemy na przybliżonych i w znacznej mierze nieaktualnych danych Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego co do liczby pieców węglowych podlegających likwidacji w najbliższych latach. Dokładne dane na temat tego, w jaki sposób ogrzewamy nasze mieszkania i domy są niezbędne, aby ułatwić nam przejście przez ten konieczny i skomplikowany proces transformacji energetycznej na drodze do czystego powietrza - podkreśla Cierzniewski, który przypomina, że za brak złożenia deklaracji lub przekroczenie dopuszczalnych terminów zgłoszenia grozi grzywna.

Jak można złożyć deklarację?

  • W formie elektronicznej – przez Internet za pośrednictwem strony internetowej www.ceeb.gov.pl
  • W formie papierowej – wysyłając listem lub składając osobiście w urzędzie miasta/gminy właściwym dla adresu nieruchomości

Jak złożyć deklarację – formularz A on-line?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto