Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał komiks o prof. Gerardzie Labuda. Promocja odbyła się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubko-Pomorskiej

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Wprawdzie komiksy mogą być przede wszystkim kojarzone z popkulturą, to wcale nie musi oznaczać ograniczenia ich tematyki. W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się promocja komiksu o prof. Gerardzie Labuda - "Gerard Labuda. Rysunkowa biografia w komiksowych kadrach". Autorzy w swojej publikacji przedstawiają najważniejsze momenty z życia profesora.

- Na kilkudziesięciu stronach znajdziecie najważniejsze momenty z życia profesora, które mamy nadzieję, będą dla Was, tak jak i dla nas, inspirujące. Jak pewnie zauważyliście piszemy ten wstęp używając liczby mnogiej. Nie bez przyczyny. Biografia jest efektem pracy zespołowej. Każda z opowieści o życiu profesora stworzona jest przez inną osobę. Poszczególni twórcy rysunkowych historii najpierw sami dogłębnie poznali losy głównego bohatera, a następnie wszyscy - oczywiście każdy w swoim stylu - zamienili je w opowieści komiksowe. Siedem różnych osób, siedem różnych obrazów, które w efekcie jednym głosem snują spójną opowieść - czytamy we wstępie komiksu "Gerard Labuda. Rysunkowa biografia w komiksowych kadrach".

Autorami publikacji są: Wiktoria Dawidowska, Antonina Gajowska, Maja Krośnicka, Tomasz Mering, Wiktoria Michalak, Agata Płotka, Krzysztof Siemann i Agnieszka Treder. Promocja komiksu odbyła się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

- Naszym zamiarem jest pokazanie jakim profesor był wspaniałym człowiekiem. Pokazać, że był zwykły, jak my wszyscy. Wywodził się z bardzo małej miejscowości, a osiągnął wielki sukces. Generalnie z tej ogromnej historii powstało wiele małych, które autorzy wybierali samodzielnie i tworzyli swoje graficzne opowieści - mówiła podczas spotkania Maja Krośnicka.

- Jest wiele wątków, które mogą was zainteresować, ale przede wszystkim profesor, jak jak go nazywałam, był profesorem zwyczajnym, a człowiekiem nadzwyczajnym. Nigdy nie mówił, że jest najmądrzejszy. Szanował każdego, a najbardziej swoją matkę. Mówił, że każdy chłopak, który wychodzi z domu, to wychodzi z obrazem swojej matki. To co matka dała dziecku, to przenosi w dorosłe życie - opowiadała podczas literackiego spotkania Maria Krośnicka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Luzinie, która też była zaangażowana w proces tworzenia komiksu.

Komiksu można szukać w księgarniach.

Kim był profesor Gerard Labuda?

Prof. zw. dr hab Gerard Labuda urodził się 28 grudnia 1919 roku i był polskim historykiem. Nauką rozpoczął w wieku 8 lat w czteroklasowej szkole powszechnej w Luzinie. Po miesiącu nauki został awansem przeniesiony do drugiej klasy, a po kolejnych kilku tygodniach do trzeciej. Po ukończeniu tej szkoły uczęszczał do gimnazjum klasycznego w Wejherowie. Studiował na: Uniwersytecie Poznańskim, Uniwersytet w Lund (Lunds universitet) i warszawskim Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Był specjalistą z zakresu historii Pomorza i Kaszub. Gerard Labuda zmarł 1 października 2010 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto