Prezydent Wejherowa nałożył karę 1 mln zł na inwestora w związku z planowaną budową galerii handlowej w centrum miasta

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
archiwum PolskaPress/T. Smuga
Karę w wysokości miliona złotych nałożył prezydent Wejherowa na inwestora w związku z planowaną budową galerii handlowej w centrum miasta. Konkretnie chodzi o brak wykonania w wyznaczonym terminie drogi dojazdowej.

"Tu na razie jest ściernisko, ale będzie..." chciałoby się sparafrazować słowa piosenki Golec uOrkiestra odnośnie terenu w centrum miasta Wejherowa. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego z 2012 roku umożliwiał realizację w kwartale ulic Św. Jana, Sienkiewicza, Wałowa, Srebrny Potok wielkopowierzchniowych usług oraz zabudowy wielorodzinnej. Według złożeń miało powstać nowoczesne centrum handlowe. "Miało", bo póki co jeszcze w lipcu 2021 roku mieszkańcy Wejherowa mają w tym miejscu tylko ogrodzoną "piaskownicę".

Kara dla inwestora

Umowa sprzedaży gruntu pomiędzy Gminą Miasta Wejherowa, a Progress XVII Sp. z o.o. została zawarta 16 kwietnia 2013 roku. W umowie znajdował się obowiązek zapłaty przez nabywcę na rzecz miasta kary umownej w wysokości 10 proc. ceny nabycia brutto (t.j. kwoty 869.610 zł) za każdy pełny rok opóźnienia oraz kary 1 mln zł za brak wybudowania drogi, w przypadku w którym inwestycja na sprzedanym terenie nie zostanie zakończona w terminie 5 lat od dnia zawarcia umowy.

W odpowiedzi z 16 lipca, na nasze redakcyjne pytania, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Wejherowie poinformowało, że 27 kwietnia 2021 roku prezydent miasta Wejherowa nałożył na inwestora karę umowną w wysokości 1 miliona zł za brak wykonania w wyznaczonym terminie drogi dojazdowej (oznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem 02KDD).

- Dnia 7 czerwca 2021 r. minął termin płatności kary. W związku z tym, iż inwestor nie uregulował naliczonej kary umownej jej egzekwowanie odbywa się na drodze sądowej - czytamy w odpowiedzi.

Jak tłumaczy urząd "pieniądze uzyskane z kary umownej zostaną przeznaczone na cele rozwojowe miasta Wejherowa." Władze miasta już we wcześniejszych oświadczeniach przypominały, że budowa Galerii Srebrna to "inwestycja prywatna, za którą odpowiada wyłącznie właściciel gruntu".

- Inwestor zobowiązał się również do zabudowania nieruchomości budynkiem lub budynkami o funkcji zgodnej z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Inwestor miał obowiązek zakończyć budowę, tj. uzyskać pozwolenie na użytkowanie budynku lub budynków na nieruchomości gruntowej w określonym terminie, pod rygorem zastosowania kary umownej w wysokości 10% ceny brutto nabycia nieruchomości za każdy pełny rok opóźnienia, w przypadku nie zakończenia budowy - informuje w odpowiedzi na nasze pytania wejherowski UM.

Opozycja: "To wyłącznie próba uspokojenia lokalnej opinii publicznej"

Przypomnijmy, że sprawą tej inwestycji zainteresowali się działacze społeczni, których zdaniem już sam przetarg budził kontrowersje. Opowiedzieli o tym w programie "W Twojej sprawie" na TVP3 (odcinek z 23 listopada 2020 roku).

- Kary z całą pewnością nie zostały wyegzekwowane, ponieważ zgodnie z oświadczeniem prezydenta nie ma w tej chwili takiej możliwości - mówił w programie Bartosz Skwarło, działacz społeczny w Wejherowie. - Zgodnie z oświadczeniem [2017 rok - dop. red.] złożonym przed notariuszem prezydent dał spółce trzy lata dłużej, to jest do kwietnia 2021 roku czas na realizację.

Nałożenie kary na inwestora za brak wykonania drogi dojazdowej komentuje wejherowski radny opozycyjny Wojciech Wasiakowski.

- Publikacja jest wyłącznie próbą uspokojenia lokalnej opinii publicznej, która jest zbulwersowana obnażonymi działaniami na korzyść inwestora, a ze stratą dla miasta. Jest i musi być nieudolna, ponieważ fakty bezwzględnie demaskują szkodliwe dla miasta działania - uważa Wojciech Wasiakowski. - Umowa dawała miastu możliwość dochodzenia kar, ale prezydent osobiście złożył oświadczenie, którym odstępuje bezpowrotnie od jej dochodzenia za 3 lata opóźnienia w budowie galerii i praktycznie daje nieograniczony czas na wybudowania drogi. Więc nie ma ma terminu i możliwości egzekucji kary za nią, a drogi inwestor praktycznie może nie wybudować wcale - twierdzi radny.

7 kwietnia 2021 roku zapytaliśmy władze miasta o to oświadczenie, o termin zakończenia inwestycji i egzekwowanie kar finansowych od inwestora za brak zrealizowania inwestycji w terminie. Wówczas w odpowiedzi z 12 kwietnia od biura prasowego otrzymaliśmy odpowiedź "na dzisiaj nie upłynęły terminy wskazane w umowie, w związku z czym brak jest aktualnie podstaw do egzekwowania kar umownych."

- Termin zakończenia inwestycji nie został ponownie przedłużony - poinformował wówczas ratusz.

Przypomnijmy, że ws. galerii Urząd Miejski wydał w listopadzie 2020 roku oświadczenie, w którym tłumaczy, że "doniesienia o jakichkolwiek nieprawidłowościach w działaniach Prezydenta Wejherowa lub środkach finansowych, które mogły zostać pozyskane przez miasto z tytułu kar, są całkowicie bezpodstawne [...]."

- Inwestor po zakupie gruntu przystąpił do uzyskiwania decyzji administracyjnych koniecznych do rozpoczęcia budowy Galerii Srebrna. Niestety przedłużające się procedury formalne i odwołanie od decyzji środowiskowej złożone przez Stowarzyszenie Ekologiczne BIOS (ostatecznie zostało odrzucone), spowodowało wydłużenie przygotowań do inwestycji. Należy podkreślić, że to przedłużenie nie wynikało z zaniedbań czy zaniechań inwestora, jego winy i złej woli, a było spowodowane czynnikami zewnętrznymi, niezależnymi od inwestora. Inwestor zwrócił się z wnioskiem do miasta o wydłużenie terminu zakończenia budowy Galerii Srebrna. Ponieważ wniosek – z przyczyn opisanych powyżej - był uzasadniony, Prezydent Wejherowa wyraził zgodę na zmianę terminu zakończenia inwestycji - czytamy w oświadczeniu (pełna jego treść - kliknij TUTAJ)

Co nie zmienia faktu, że umowa sprzedaży gruntu w kwartale ulic Św. Jana, Sienkiewicza, Wałowa, Srebrny Potok pomiędzy Gminą Miasta Wejherowa, a Progress XVII Sp. z o.o. została zawarta 16 kwietnia 2013 roku, a "wielka dziura" w centrum miasta, jak była, tak jest.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu wejherowskiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila (tomasz.smuga@polskapress.pl lub alicja.choinka@polskapress.pl) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie