Ranking najbogatszych gmin na Pomorzu. Gmina Linia w czołówce w powiecie wejherowskim. Wójt ripostuje, że rzeczywistość jest inna

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
archiwum PolskaPress/P. Niemkiewicz
Powstał "Ranking Najbogatszych Pomorskich Gmin" stworzony przez twórców facebookowej strony "Pomorski Samorząd W liczbach". Według rankingu w powiecie wejherowskim najzamożniejszą gminą jest Gniewino. W czołówce, bo na czwartym miejscu znajduje się gmina Linia. Z tym nie zgadza się wójt Bogusława Engelbrecht. - Problem w tym, że według tych sprawozdań liczono wszystkie dochody gminy zgodnie z budżetem w tym subwencje i dotacje, które nazywamy potocznie „środkami znaczonymi” wydatkowanymi na określony cel - tłumaczy "szefowa" gminy Linia.

Autorzy rankingu wyjaśniają, że w zestawieniu wzięli pod uwagę zarówno dochody własne, czyli m.in. wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT, a także subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa oraz pozyskane środki unijne.

- Dane do naszego rankingu zaczerpnęliśmy z opublikowanych niedawno sprawozdań finansowych Ministerstwa Finansów za 2020 rok. Następnie roczne dochody poszczególnych jednostek terytorialnych podzieliśmy przez ilość mieszkańców zamieszkałych na terenie gminy na podstawie danych dostępnych na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. I w ten sposób wyliczyliśmy zamożność pomorskich samorządów - tłumaczą twórcy "Rankingu Najbogatszych Pomorskich Gmin" na facebookowej stronie "Pomorski Samorząd W liczbach".

W powiecie wejherowskim - według raportu - najbogatszą gminą jest Gniewino, która w pomorskim zestawieniu zajmuje 12. miejsce. Dochód na jednego mieszkańca w 2019 roku osiągnął 7 923 zł. W czołówce w naszym powiecie jest też gmina Linia (20. miejsce w pomorskim zestawieniu i 4. pozycja w powiatowym z dochodem 7 545 zł).

Z naszą redakcją skontaktowała się wójt gminy Linia tłumacząc, że rzeczywistość jest nieco inna.

- Problem w tym, że według tych sprawozdań liczono wszystkie dochody gminy zgodnie z budżetem w tym subwencje i dotacje, które nazywamy potocznie „środkami znaczonymi” wydatkowanymi na określony cel - mówi Bogusława Engelbrecht, wójt gminy Linia. - Chodzi mi o np. środki na realizację świadczeń wychowawczych (500+) , świadczeń rodzinnych itp. na kwotę 16.198.329,85 zł lub też subwencję oświatową około 10.000.000,- zł oraz inne dotacje celowe tj. na zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego dla rolników (ponad 500 wniosków) czy też wpływy od mieszkańców z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami. Na dochody Gminy w wysokości 46.924.587,36 zł są to pokaźne sumy jednak dotyczą wydatków bieżących - wyjaśnia.

"Szefowa" gminy podkreśla także, że "zamożność danego samorządu odzwierciedlają dochody podatkowe mieszkańców, którymi gmina może rozporządzać według własnych potrzeb wykonując niezbędne inwestycje dla mieszkańców."

- Ważna też jest przedsiębiorczość mieszkańców i prowadzenie różnych działalności gospodarczych co skutkuje zwiększonymi dochodami podatkowymi - zauważa Engelbrecht. - W gminie Linia wpływy z dochodów podatkowych i opłat od osób fizycznych i prawnych wynoszą niecałe 3,5 mln zł natomiast udział podatku odprowadzanym przez mieszkańców do budżetu państwa wynosi około 3 mln zł. Wydatki na oświatę wyniosły 14.908.208,04 zł czyli do subwencji oświatowej gmina z własnych środków dołożyła niecałe 5 mln złotych. Łatwo policzyć ile zostaje nam na jakiekolwiek inwestycje. Korzystając ze sprawozdań Ministerstwa Finansów jest też sprawozdanie dotyczące dochodów podatkowych na jednego mieszkańca gminy za dany rok i tam gmina Linia od wielu lat plasuje się na ostatnim miejscu w powiecie wejherowskim. Jest to kwota 1002,78 zł , gdzie np. w gminie Gniewino jest to 3.316 zł, Choczewo 1855 zł , w Wejherowie 1711 zł - wylicza.

Engelbrecht: Jako wójt gminy bardzo cieszyłabym się z tak dużych dochodów, dzięki którym tempo rozwoju gminy byłoby zawrotne – ale tak nie jest!

- Z uwagi na powyższe czułam się w obowiązku sprostować tę informację, która mogła być odebrana przez naszych mieszkańców jako brak gospodarności z mojej strony czy Rady Gminy czy też przekazywanie przeze mnie nieprawdziwych informacji na sesjach czy zebraniach wiejskich - napisała do nas w swoim komentarzu pani wójt.

Wkrótce ruszą zapisy na szczepienie trzecią dawką

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie