MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Refundacja okularów - komu przysługuje? Pracownik oraz emeryt dzięki tym sposobom mniej zapłaci za okulary

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Rozporządzenie nie precyzuje dokładnie, w jakiej wysokości pracodawca ma pokryć koszty dla pracownika obsługującego monitor powyżej 4 godzin dziennie.
Rozporządzenie nie precyzuje dokładnie, w jakiej wysokości pracodawca ma pokryć koszty dla pracownika obsługującego monitor powyżej 4 godzin dziennie. unsplash
Dofinansowanie do okularów można otrzymać w postaci dodatkowych środków finansowych. Mogą starać się o nie emeryci oraz pracownicy spędzający przy komputerze co najmniej 4 godziny. To połowa dobowego wymiaru czasu pracy. Dziś już większość prac biurowych wykonuje się z użyciem komputera, a to może negatywnie wpływać na nasze oczy. Co zrobić, aby skorzystać z dodatkowych pieniędzy? Podajemy warunki, jakie trzeba spełnić.

Spis treści

Dofinansowanie do okularów od pracodawcy. Jakie warunki trzeba spełnić? Krok po kroku

Obowiązki pracodawcy wynikają z Kodeksu Pracy i rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Zatrudniający ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego - czytamy w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Zobowiązuje to pracodawcę do zapewnienia okularów korygujących wzrok. Aby było to możliwe najpierw wyniki badań okulistycznych muszą wskazać, że istnieje taka potrzeba.

Rozporządzenie nie precyzuje dokładnie, w jakiej wysokości ma nastąpić refundacja. Zależy to od pracodawcy, dlatego średnie i duże przedsiębiorstwa często posiadają specjalne zarządzenia wydawane przez kierownictwo firmy, które to uszczegóławiają. Jako dodatek do zarządzenia możemy często znaleźć wzór formularza wniosku o dofinansowanie.

Znajdują się tam często również informacje o procedurze obowiązującej w przedsiębiorstwie oraz innych niezbędnych dokumentach. Informacji o dofinansowaniu możemy także szukać w regulaminie pracy lub u pracowników działu kadrowego.

Konieczne będzie z pewnością posiadanie odpowiedniej faktury potwierdzającej zakup okularów.

Warto pamiętać, że nie zawsze zaświadczenie od lekarza zobowiązuje pracodawcę do dopłacenia do okularów pracownika. Dzieje się tak, ponieważ rozporządzenie stanowi, że musi się to odbyć w ramach profilaktycznych badań pracowniczych, takich jak badania:

  • wstępne,
  • okresowe,
  • kontrolne.

Dofinansowanie do okularów z NFZ. Skorzystają nie tylko emeryci

Dofinansowanie do okularów możemy także zdobyć z Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety dotyczy ona jedynie szkieł, oprawki nie są refundowane. Niewątpliwie zaletą jest to, że nie trzeba pracować przed monitorem, aby z refundacji skorzystać.

  • Aby otrzymać refundację konieczne będzie otrzymanie recepty na okulary od okulisty, który współpracuje z NFZ. Umówienie wizyty u takiego specjalisty może oznaczać dłuższe oczekiwanie na badanie.
  • W kolejnym kroku trzeba będzie udać się do lokalnego oddziału NFZ. To właśnie tam będziemy mogli potwierdzić refundację.
  • Następnie okulary należy kupić u optyka, który ma podpisana umowę z NFZ.

Warto w tym miejscu nadmienić, że dofinansowanie może objąć także sytuację, w której byliśmy prywatnie u okulisty. Wówczas konieczne będzie udanie się do placówki NFZ, aby potwierdzić zlecenie. Jeżeli potwierdzenie przebiegnie pomyślnie – będziemy mogli kupić okulary u optyka realizującego recepty z funduszu.

Dofinansowanie do okularów z PFRON. Dla kogo?

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych również dofinansowuje okulary. Co ważne, trzeba mieć przyznane orzeczenie o niepełnosprawności.

Niepełnosprawność bezpośrednio musi dotyczyć wzroku. Sprawę dofinansowania załatwimy u lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Wniosek od lekarza następie zostaje potwierdzony w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Gdy to nastąpi, można kupić nowe okulary.

Dofinansowanie do okularów z MOPS lub PCPR. Te podmioty dofinansowują zakup szkieł

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie może dofinansować zakup szkieł (bez oprawek). Konieczne będzie skontaktowanie się z MOPS-em lub PCPR-em, a następnie udanie się do okulisty i optyka współpracującym z tymi podmiotami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Refundacja okularów - komu przysługuje? Pracownik oraz emeryt dzięki tym sposobom mniej zapłaci za okulary - Strefa Biznesu

Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto