Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reportaże o Kaszubach Stanisława Janke w jednej książce

ts
archiwum
Reporterskie opowieści Stanisława Jankego dotyczące przede wszystkim mniej znanych kaszubskich miejscowości będzie można znaleźć w książce „Język u wagi. Opowieści o Kaszubach nieznanych”. Obecnie nad ty,m projektem pracuje Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Projekt Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zakłada wydanie zbioru reportaży literackich Stanisława Jankego, pracującego jako reporter od 1979 roku w miesięczniku „Pomerania”, jednego z nielicznych niezależnych periodyków w PRL-u.

Poszukiwania literackie i reporterskie Jankego w tej książce dotyczyć będą przede wszystkim miejscowości kaszubskich mało znanych, peryferyjnych, znacząco oddalonych od dużych aglomeracji Gdańska, Gdyni, Wejherowa i mieszkających w nich ludzi, którzy z pasają pracują społecznie na rzecz swoich środowisk; częstokroć przezwyciężają samych siebie, by pokazać innym miejscowe bogactwo tradycji i kultury, w tym rękodzieła artystycznego, literatury, muzyki, śpiewu i tańca. Reporterskie opowieści Jankego mają swój niepowtarzalny klimat, a jednocześnie bardzo wyraziście prezentują językową i kulturową odrębność kaszubską, która przetrwała mimo szykan, zniewolenia rdzennych mieszkańców tej ziemi w okresie zaboru pruskiego, podczas II wojny światowej i w okresie komunistycznym.

Na książkę Stanisława Jankego „Język u wagi. Opowieści o Kaszubach nieznanych” złoży się 50 historycznych reportaży literackich. Cała publikacja skierowana jest do grup wiekowych od młodzieży gimnazjalnej po osoby dorosłe. Reportaże o Kaszubach będę ważnym dopełnieniem bogatego dorobku literackiego autora. Teksty zawarte w tej książce, napisane staranną polszczyzną, będą miały zarówno duże walory literackie jak i poznawcze.

Reportaże powstaną na kanwie już istniejących tekstów, opublikowanych przez Stanisława Jankego w latach 1979-2015 na łamach „Pomeranii”, a także w takich pismach jak dwutygodnik literacki „Sycyna” i dwutygodnik katolicki „Pielgrzym”, wychodzących od początku lat 90.

Cały projekt dofinansowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na lata 2016-2018.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto